اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

روف گاردن چیست؟|مهم ترین المان ها در اجرای روف گاردن

روف گاردن چیست؟

از چه اجزایی برای اجرای روف گاردن استفاده کنیم؟

چرا باید در ساختمان خود یک روف گاردن داشته باشیم؟

چه نکاتی را در اجرای روف گاردن باید رعایت کرد؟

این سوالاتی است که امروزه در ذهن افراد زیادی در حال بوجود آمدن است که به دنبال محوطه سازی و کسب تجربه جدید در ساختمان خود هستند. روف گاردن یک باغ کوچک و دلچسب بر روی بام شما است که این بام موجب میشود تا شما بر ارزش ملک خود اضافه کنید. دیگر مزیت های روف گاردن رو میتوان به مکانی جدید برای دورهمی و مهمانی ها، عایق صوتی، عایق حرارت و گرما و… اشاره کرد. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با روف گاردن و نکات مهم در اجرای روف گاردن آشنا کنیم.

آسان |اوقات فراغت |باغ

روف گاردن چیست؟

به طور کلی به فضایی سرسبز که در بالای پشت بام شما ایجاد میشود که اجرای این فضای سبز اهداف خاص و معینی ماننده ایجاد کافه و رستوران یا محیطی برای گذراندن اوقات فراغت انجام میشود که به آن روف گاردن یا بام سبز میگویند. روف گاردن مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما مزیت های روف گاردن را میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای روف گاردن

 • گذراندن اوقات فراغت
 • تولید اکسیژن
 • ایجاد فضای جدید در ساختمان
 • عایق حرارتی در برابر گرما و سرما
 • جلوگیری از هدر رفتن آب
 • زیبا سازی ساختمان
 • کمک به محیط زیست
 • افزایش ارزش ساختمان
 • کسب درآمد
 • دوری از تابش نور خورشید بر روی روف سقف ساختمان
 • دوری از صدا های آزار دهنده اطراف

معایب روف گاردن

روف گاردن ویژگی منفی ندارد، اما یک نکته را باید در نظر داشته باشید که اگر از مهندسان بی تجربه و اجرای غیر اصولی اتفاق بیوفتد باعث بروز مشکلاتی ماننده نم دادن سقف خانه پایین یا نفوذ ریشه ها در سقف خانه پایین است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر از گیاهان و درختان خارج از پوشش گیاهی منطقه استفاده شود باعث بروز مشکلاتی ماننده خشک شدن گیاهان، مریضی گیاهان و… میشود.

عناصر مهم در اجرای روف گاردن

کفپوش: در اجرای روف گاردن المان های زیادی وجود دارد که میتوانید با استفاده از این عناصر بام سبز خود را زیباتر کنید. یکی از مهم ترین المان های روف گاردن کفپوش است. شما میتوانید از کفپوش های متفاوتی ماننده چمن مصنوعی، چمن طبیعی، موزائیک، قلوه سنگ، واشر بتن، چوب ترمو و… است که پر طرفدار ترین و محبوب ترین سبک کفپوش در روف گاردن را میتوان به اجرای چمن اشاره کرد. چمن مصنوعی و چمن طبیعی به دلیل سرسبزی و نمای فوق العاده ای که به بام شما میدهد بسیار مورد استفاده متخصصین و مهندسین محوطه سازی استفاده میشود.

مبلمان: دیگر عنصر محبوب و پر طرفدار در اجرای روف گاردن را میتوان به مبلمان اشاره کرد. اجرای مبلمان و نیمکت در روف گاردن باعث میشود تا فضای گرم و صمیمی در کنار خانواده و دوستان خود داشته باشید، علاوه بر آن مبلمان باعث میشود تا نمای فوق العاده ای به روف گاردن شما ببخشد.

آلاچیق: اگر میخواهید تا از یک فضای سقف دار بر روی پشت بام خود بهره ببرید تا مبلمان و صندلی های خود را زیر آن بگذارید تا فرسوده نشود میتوانید از آلاچیق استفاده کنید. آلاچیق ها انواع های متفاوتی دارند که محبوب ترین سبکهای آن آلاچیق شیشه ای، آلاچیق آهنی، آلاچیق بتنی، آلاچیق پارچه ای و آلاچیق مدرن است.

آبنما: آبنما ها در طرح ها و سبک های متفاوت وجود دارد که با سلیقه شخصی هر فرد انتخاب و اجرا میشود. آبنماهایی که میتوانید در روف گاردن استفاده کنید در سبکهای متفاوت وجود دارد که این سبکها دیواری، شیشه ای، چوبی، سنگی، صخره ای، پرده ای و… است.

دیگر المان های مهم و کاربری که به سلیقه و شرایط ساختمان هر فرد اجرا میشود را میتوان به: استخر، جکوزی، باربیکیو، نورپردازی، قلوه سنگ و… اشاره کرد.

فلاور باکس در روف گاردن

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین عناصر در اجرای روف گاردن فلاور باکس است. اگر میخواهید تا در کفپوش خود اجرایی جز چمن استفاده کنید و ترس از نم دادن و نفوذ ریشه در سقف خانه پایین دارید، اما میخواهید تا روف گاردن سرسبزی داشته باشید میتوانید از فلاور باکس استفاده کنید. فلاور باکسها در سبکها و طرح های متفاوت وجود دارد که فلاور باکس فلزی، فلاور باکس بتنی، فلاور باکس چوبی پرکاربرد ترین انواع فلاور باکس است. امروزه و در محوطه سازی بجای استفاده از گلدان ها از فلاور باکس استفاده میشود. فلاور باکس ها علاوه بر نمای جذاب خود، شرایط نگه دای از گیاهان را هم آسان تر میکند.

فلاور باکس چوبی

فلاور باکسها در قیمت های متفاوت ساخته و عرضه میشود که ارزان ترین سبک فلاور باکس، فلاور باکس چوبی است. این سبک از فلاور باکسها از جنس چوب هستند و شاید این تفکر را با خود داشته باشید که امکان نم دادن و خراب شدن چوب فلاور باکس در حین آبیاری گیاهان است، این تفکر اشتباه است زیرا در مراحل ساخت فلاور باکس چوبی از ورق گالوانیزه استفاده میشود که عایقی در برابر رطوبت است. فلاور باکس های چوبی دارای ویژگی های مثبتی هستند که نسبت به فلاور باکس های فلزی و بتنی این سبک را محبوب تر میکند که میتوان آن را به وزن کم، طرح و اندازه های متفاوت، مقاوم در برابر نور و رطوبت، مناسب جهت کاشت و پرورش گیاهان، دارای پوشش پلی کربنات برای مقاومت بیشتر و… اشاره کرد.

نتیجه گیری

در نهایت اجرای روف گاردن میتوانید تجربه ای جدید و فوق العاده برای شما و ساختمان شما باشد تا از مکانی جدید، جذاب و سرسبز در گذراندن اوقات فراغت خود استفاده کنید. علاوه بر تجربه ای جدید که میتوانید کسب کنید، میتوانید از روف گاردن خود کسب درآمد هم داشته باشید. شما میتوانید با اجرا و اجاره دادن روف گاردن خود به سود شگفت و چشمگیری دستیابید. در صورتی که به دنبال اطلاعات بیشتری در رابطه با روف گاردن هستید و میخواهید تا با نکات ویژه و المان های روف گاردن آشنا شوید میتوانید با مراجعه به آدرس https://sorenbam.ir/روف-گاردن-چیست-2/ وارد صفحه روف گاردن سایت سورن بام شوید و از امکانات این سایت بهره ببرید.

شرکت سورن بام

در این مقاله اطلاعات نسبتا کاملی در رابطه با روف گاردن و المان های مهم در اجرای روف گاردن به شما ارائه کردیم، اگر میخواهید تا اطلاعات کامل تری راجب به دیگر المان ها و عناصر محوطه سازی ماننده گرین وال، آبنما، قلوه سنگ و… کسب کنید میتوانید با مراجعه به آدرس sorenbam.ir وارد سایت سورن بام شوید. این سایت با بهره بری از تخصصین با تجربه از سال 1389 فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرده، شما میتوانید با ورود به سایت سورن بام و تماس با شماره موجود داخل سایت از مشاوره رایگان در رابطه با محوطه سازی ساختمان و ویلای خود بهره مند شوید. حتما وارد سایت سورن بام شوید و از نمونه کار ها و اطلاعات این سایت بهره ببرید.

نمایش بیشتر