اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

اسید اسکوربیک در ادرار نشانه چیست؟

همه چیز درباره وجود اسکوربیک اسید در ادرار و نشانه های آن

بسیاری از افراد در آزمایش ادرار خود با مثبت بودن وجود اسکوربیک اسید در ادرار مواجه می‌شوند. بعدازآن اولین سؤالی که برای همه آن‌ها پیش می‌آید این است که وجود اسکوربیک اسید در ادرار خوب است یا بد؟ وجود این ماده در ادرار نشانه چیست؟ اسکوربیک اسید همان ویتامین c محلول در آب است. به این معنی که این ویتامین در آب حل می‌شود نه در چربی. به همین دلیل در بدن ذخیره نمی‌شوند، بلکه مقدار موردنیاز آن از طریق مایعات به بافت‌های بدن شما می‌رسند و مقدار اضافی آن از طریق ادرار باید دفع شود.

درنتیجه اگر شما قبل از آزمایش ادرار خود مقدار بیش‌ازحد نیاز بدن خود، اسکوربیک اسید یا همان ویتامین c مصرف کرده باشید، در آزمایش شما وجود این ماده مثبت خواهد شد. تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید تا دراین‌ارتباط و خرید آسکوربیک اسید اطلاعات دیگری را با یکدیگر بررسی کنیم.

Ascorbic acid مثبت در آزمایش ادرار |Nitrite در آزمایش ادرار چیست |آهن

اسکوربیک اسید، ویتامین موردنیاز بدن

ویتامین c یکی از ویتامین‌های موردنیاز بدن است که بدن، خود آن را تولید نمی‌کند. در این صورت این ماده باید در رژیم غذایی قرار داشته باشد و به بدن برسد. این ماده در مرکبات، توت‌ها، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، فلفل، کلم، کلم بروکلی، اسفناج و … وجود دارد و می‌توان آن را از این طریق به بدن رساند. علاوه بر آن اسکوربیک اسید به‌صورت مکمل خوراکی، کپسول و قرص‌های جویدنی نیز در دسترس است.

این ماده باید به مقدار موردنیاز به بدن برسد. فقدان ویتامین c در بدن منجر به کم‌خونی، خونریزی لثه، کبودی و ترمیم ضعیف زخم می‌شود. همچنین اگر به مقدار زیاد نیز مصرف شود از طریق ادرار دفع خواهد شد. علاوه بر آن ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها صحبت کرده‌ایم. مقالات بیشتر در این رابطه را نیز می توانید در سایت luxichemical.com مطالعه نمایید.

خطر سنگ کلیه توسط اسکوربیک اسید اضافی

یکی از مواد مغذی موردنیاز بدن اسکوربیک اسید است که برای تشکیل عروق خونی، غضروف، عضله و کلاژن به آن نیاز است. علاوه بر آن بدن برای روند بهبودی به ویتامین c نیاز خواهد داشت؛ اما مصرف بیش‌ازاندازه این ماده چه عواقبی دارد؟

اگر دوزهای بالا از مکمل‌ها را مصرف می‌کنید، باید منتظر سنگ کلیه باشید. ویتامین c اضافی در بدن مقدار اگزالات را در ادرار افزایش می‌دهد. اسید اسکوربیک اسید اضافی به‌عنوان اگزالات از بدن دفع می‌شود. این ماده که از طریق ادرار می‌خواهد از بدن خارج شود، در برخی موارد ممکن است که به مواد معدنی بچسبد. این امر موجب تشکیل کریستال‌هایی می‌شود که می‌توانند سنگ کلیه بسازند؛ بنابراین مصرف زیاد مکمل‌ها و ویتامین c می‌تواند منجر به سنگ کلیه شود.

مثبت بودن آزمایش ادرار ازنظر اسکوربیک اسید

وجود اسکوربیک اسید در ادرار موجب تداخل‌های شایع در پدهای معرف شیمی ادرار خواهد شد. این به چه معنی است؟ بعد از مصرف زیاد ویتامین c، اسکوربیک اسید اضافی از طریق ادرار دفع خواهد شد. وجود این ماده در ادرار باعث می‌شود که پدهای دیگر که معرف خون، گلوکز، نیتریت و … هستند به‌خوبی واکنش ندهند. درنتیجه در اندازه‌گیری آن‌ها تداخل ایجاد خواهد شد.

بهتر است که پزشکان قبل از گرفتن آزمایش از آزمایش دهندگان سؤال کنند که آیا ویتامین c مصرف می‌کنند یا خیر. همچنین بعد از آماده شدن نتیجه آزمایش، اگر ازنظر اسید اسکوربیک مثبت بود، آزمایشگاه بهتر است این نتیجه را در یادداشتی به پزشک مربوطه اطلاع دهد. البته همه پدها نمی‌توانند وجود این ماده را در ادرار تشخیص دهند و این می‌تواند در برخی موارد خطرساز باشد. به‌عنوان‌مثال وجود این ماده در ادرار می‌تواند با از دست دادن خون مثبت در ادرار ایمنی بدن بیمار را به خطر بی اندازد.

تاثیرات مصرف اسید اسکوربیک بر ادرار

ویتامین C (اسید اسکوربیک) ماده مغذی مورد نیاز بدن شما برای تشکیل عروق خونی، غضروف، عضله و کلاژن در استخوان ها است. ویتامین C همچنین برای روند بهبودی بدن شما حیاتی است. در ادامه قصد داریم‌ شما را با اسید اسکوربیک در ادرار آشنا کنیم. ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است که به محافظت از سلول های شما در برابر تأثیر رادیکال های آزاد کمک می کند – مولکول هایی که هنگام تجزیه مواد غذایی در بدن یا قرار گرفتن در معرض دود تنباکو و تشعشعات خورشید، اشعه ایکس یا منابع دیگر تولید می شوند. رادیکال های آزاد ممکن است در بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها نقش داشته باشند. ویتامین C همچنین به بدن شما کمک می کند آهن را جذب و ذخیره کند.

از آنجا که بدن شما ویتامین C تولید نمی کند، باید آن را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. ویتامین C در مرکبات، توت ها، سیب زمینی، گوجه فرنگی، فلفل، کلم، کلم بروکلی و اسفناج یافت می شود. ویتامین C همچنین به صورت مکمل خوراکی، به صورت کپسول و قرص های جویدنی در دسترس است. بیشتر افراد از رژیم غذایی سالم به اندازه کافی ویتامین C دریافت می کنند. کمبود ویتامین C در افرادی که:

  • سیگار مصرف می کنند
  • بیماری های گوارشی یا انواع خاصی از سرطان داشته باشند
  • رژیم محدودی داشته باشند که بطور منظم شامل میوه و سبزیجات نباشد

کمبود شدید ویتامین C می تواند منجر به بیماری به نام اسکوربوت شود که باعث کم خونی، خونریزی لثه، کبودی و ترمیم ضعیف زخم می شود. اگر به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن ویتامین C مصرف می کنید، به خاطر داشته باشید که مکمل مزایای آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در غذا را ندارد. مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C برای مردان بزرگسال ۹۰ میلی گرم و برای زنان بزرگسال ۷۵ میلی گرم است.

اسید اسکوربیک‌ در ادرار

اسید اسکوربیک در غلظت بالاتر در نمونه های ادرار می تواند منجر به نتایج منفی کاذب در تعدادی از آزمایشات ادرار شود.

وجود اسید اسکوربیک در آزمایش ادرار چیست؟

وجود اسید اسکوربیک در آزمایش ادرار: ویتامین C یک عامل کاهنده قوی است که در مقادیر زیاد در غذاهای مختلف یافت می شود و حتی ممکن است در نتایج آزمایش نوار ادرار نیز در میزان مصرف عادی تأثیر بگذارد. پس از تجویز خوراکی، ما سطح ویتامین C ادرار را با استفاده از نوارهای ادرار اندازه گیری کردیم و ارزیابی کردیم که آیا ویتامین C با موارد مختلف آزمایش تداخل دارد. ویتامین C موجود در ادرار می تواند باعث تداخل قابل توجه در آزمایشات نوار ادرار شود. یک نوار ادرار با شاخص ویتامین C برای کاهش خطر نتایج نادرست در مورد بیماری ها مفید است. برای بررسی اثر مکمل اسید اسکوربیک (AA) بر pH ادرار، پارامترهای کارکرد متابولیک سنگ را در بیماران سنگ ساز بررسی می کنیم.

دفع ادراری اسید اسکوربیک

تفسیر آزمایش ادرار: زمانی که مقدار زیادی ویتامین C و یا موادی که حاوی اسید اسکوربیک هستند مصرف شود، اسید اسکوربیک به مقدار زیاد در ادرار ظاهر می‌گردد.

مقادیر زیاد اسید اسکورسیک به خاطر احیاء کنندگی آن، ممکن است در سایر تست‌های بیوشیمیایی ادرار از جمله نیتریت، خون، قند دخالت نموده و آنها را مهار نماید. بعنوان مثال زمانی که در بررسی میکروسکوپی رسوب ادرار، بیش از دو تا سه عدد گلبول قرمز در هر میدان با بزرگنمایی زیاد، دیده شود اما در بررسی نوار ادرار هموگلوبین منفی باشد، بررسی وجود اسید اسکوربیک در این رابطه مفید خواهد بود.

مکمل اسید اسکوربیک و اثرات اسیدی آن

مکمل اسید اسکوربیک در گذشته با توجه به اثرات اسیدی ادراری آن مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، شواهد متناقضی در مورد کارآیی آن وجود دارد. علاوه بر این، مطالعات قبلی بیشتر در مورد مکمل اسید اسکوربیک در افراد سالم، سازندگان سنگ کلسیم یا بیماران مبتلا به عفونت های مجاری ادراری متمرکز بود. با این حال، هیچ مطالعه ای بر روی بیماران مبتلا به سنگ های استروویت انجام نشده است. در مطالعه حاضر، از مکمل اسید اسکوربیک در بیماران مبتلا به التهاب مثانه مکرر و ادرار قلیایی استفاده شد و منجر به کاهش قابل توجه pH ادرار شد.

سخن پایانی

ازآنجایی‌که آزمایش ادرار معمول است، اطمینان از نتیجه درست آزمایش اهمیت زیادی دارد. اسید اسکوربیک یکی از موادی است که وجود آن در ادرار می‌تواند منجر به تجزیه‌وتحلیل اشتباه ادرار شود. به همین علت تولیدکنندگان پدهای معرف شیمی ادرار سعی می‌کنند با گنجاندن آزمایشات اضافی، تجزیه‌وتحلیل ادرار را بهبود بخشند. تنها در این صورت است که می‌توان تداخل‌های رایج را شناسایی کرد.

منبع مقاله:

luxichemical.com

نمایش بیشتر