اخبار بین المللی

آلمان سفیر ایران را احضار کرد

وزارت خارجه آلمان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین را احضار کرد.

به گزارش کردوار نیوز، دولت آلمان روز چهارشنبه سفیر ایران در برلین را به بهانه تلاش یک فرد برای به‌ آتش کشیدن یک کنیسه در سال ۲۰۲۲ احضار کرد.

برلین ادعا کرده این فرد ایرانی-آلمانی برنامه‌ریزی برای این اقدام را با کمک تهران انجام داده بود.

این فرد در ماه دسامبر به ۲ سال و ۹ ماه حبس به بهانه برنامه‌ریزی برای حمله به یک کنیسه در شهر بوخوم محکوم شده بود.

در حکم دادگاه دوسلدورف ادعا شده بود که این حمله با کمک «موسسات دولتی ایرانی» برنامه‌ریزی شده بود.

وزارت خارجه آلمان حالا می‌گوید پس از دریافت حکم مکتوب دادرسی، نماینده ایران را احضار کرده است.

وزارت خارجه آلمان در بیانیه خود آورده است: «ما دادرسی را به سرعت با شرکای اروپایی و نهادهای اتحادیه اروپا به اشتراک خواهیم گذاشت و گام‌های بیشتر را بررسی خواهیم کرد».

آلمان در ماه دسامبر هم کاردار ایران را به این بهانه احضار کرده بود.

تهران نیز بلافاصله «هانس اودو موتسل» سفیر برلین در تهران را احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به او ابلاغ کرد.

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران به سفیر آلمان گفت: ایران برخلاف برخی کشورها که سابقه سیاهی در آزار یهودیان دارند، پیشینه درخشانی در تقویت اصل همزیستی دارد.

مدیرکل غرب اروپا تاکید کرد: توصیه می‌کنیم آلمان به‌جای اتهام‌زنی و تامین خواسته رژیم صهیونیستی برای تنش‌آفرینی‌های ساختگی در راستای جبران شکست‌های اخیر، مراقب دام‌های تنیده شده از سوی جریان‌های مخرب باشد.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.