اقتصادیکسب و کار ایرانی

افزایش قیمتی قابل توجه بیت‌کوین، آیا بازگشت دوباره به روند نزولی ممکن است؟

بیت‌کوین در چند روز اخیر با افزایش قیمت قابل توجهش، کاربران زیادی را باری دیگر به آینده بازار ارزهای دیجیتال و بازگشت بیت‌کوین به محدوده‌های صعودی امیدوار کرده است. با این حال، جمعی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که بیت‌کوین در سال 2023 میلادی به سطح 5 هزار دلار سقوط خواهد کرد. آن‌ها بر این باورند که افزایش نرخ بهره و اعمال سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه‌تر، اجازه نمی‌دهد که بازار پیشرفت کند و سرمایه‌گذاران از ورود در این نوع بازار نامطمئن خودداری می‌کنند.

اخبار بیت کوین امروز |ارز |ارز دیجیتال

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک‌ها، مستقیماً آن را بخرند، بفروشند و مبادله کنند. هر تراکنشی که تاکنون در شبکه بیت‌کوین انجام شده است، در یک دفتر کل عمومی وجود دارد که برای همه قابل‌دسترسی است و این باعث شده است که جعل تراکنش‌ها امری دشوار باشد. چنین سازوکاری در واقع به دلیل طراحی بیت‌کوین است که از هدف بیت‌ کوین نشئت می‌گیرد. از خالق بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، به عنوان مبهم‌ترین شخصیت دنیای ارزهای دیجیتال یاد می‌شود. برخی از منابع معتقدند که ساتوشی ناکاموتو مالک حدود 5 درصد از کل بیت کوین‌ها است.

یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین، با این هدف ایجاد شده است تا دست دولت‌ها و مؤسسات مالی را کوتاه کند و بر اساس همین ماهیت غیرمتمرکز، به غیر از شواهدی که در داخل خود شبکه وجود دارد، مدرک دیگری برای تضمین ارزشمندی توکن‌های بیت‌کوین وجود ندارد. بیت‌کوین ممکن است از بیرون بی‌ارزش به نظر برسد، زیرا ماهیت فیزیکی‌ای ندارد و توسط دولت‌ها و مؤسسات مالی کنترل نمی‌شود، اما این‌گونه نیست. ارزش بیت‌کوین از زمان راه‌اندازی در سال 2009 میلادی تاکنون، به طور چشمگیری افزایش‌یافته است. بسیاری انتظار دارند که با توجه به عرضه محدود آن، این افزایش قیمت بیت‌کوین با گذشت زمان همچنان ادامه یابد و بیشتر موردپذیرش جهان و شرکت‌ها قرار بگیرد.

بیت‌کوین چه ویژگی‌هایی دارد؟

بیت‌کوین در یک دفتر کل دیجیتال توزیع شده به نام بلاک‌چین ساخته شده است. بلاک‌چین مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط است که از واحدهایی به نام بلوک‌ها تشکیل شده است که حاوی اطلاعات مربوط به هر تراکنش از جمله تاریخ و زمان، ارزش کل، خریدار و فروشنده و یک کد شناسایی منحصربه‌فرد برای هر صرافی است. تراکنش‌های ورودی به ترتیب زمانی در کنار هم قرار می‌گیرند و زنجیره دیجیتالی‌ای از بلوک‌ها را ایجاد می‌کنند. همچنین همان‌طور که گفته شد، هر کسی در بلاک‌چین می‌تواند تراکنش‌های ثبت شده در دفتر کل بلاک‌چین را مشاهده کند.

بلاک‌چین غیرمتمرکز است، به این معنی که توسط هیچ سازمانی کنترل نمی‌شود و هیچ‌کس مالک آن نیست، اما هر کسی که بخواهد می‌تواند در آن فعالیت کند. ممکن است که این ایده که هر کسی می‌تواند بلاک‌چین را ویرایش کند خطرناک باشد، اما این در واقع دلیلی است که بیت‌کوین را قابل‌اعتماد‌ و ایمن کرده است. در بحث کاربردهای آن برای کاربران عادی ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین چندان متنوع نیست. هدف کلی بیت‌کوین، ارائه یک سیستم پرداخت جایگزین بود که بدون کنترل دولت و هیچ موسسه مالی عمل می‌کند.

ازاین‌رو، می‌توان گفت که کاربران بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر از بیت‌کوین برای ذخیره ارزش، سرمایه‌گذاری و پرداخت استفاده می‌کنند. همچنین لازم به ذکر است که بسیاری با هدف کسب سود، به استخراج بیت‌کوین روی می‌آورند. علاوه بر این، بیت‌کوین توسط هیچ دارایی دیگری پشتیبانی نمی‌شود. بیت‌کوین توسط هیچ شخص یا سازمانی کنترل نمی‌شود، پس طبیعی است که هیچ دارایی خاصی پشتوانه بیت کوین نباشد. زمانی که رمزارزی توسط شرکتی پشتیبانی نشود، هیچ‌کس به قصد سود بردن وعده‌های توخالی نمی‌دهد چرا که چیزی در قبال‌ تضمین حمایت به دست نمی‌آورند.

دلیل افزایش‌های قیمتی قابل توجه بیت‌کوین چیست؟

بر اساس گزارش جدید شرکت سرمایه‌گذاری دارایی دیجیتال کوین‌شرز (CoinShares)، خروجی محصول بیشترین میزان خروجی هفتگی را در آمار هفته‌ی گذشته این شرکت ثبت کرده است. این آمار نشان می‌دهد که در هفته گذشته، رکوردشکنی خروجی‌های 255 میلیون دلاری از محصولات سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال حذف شده است و این پنجمین هفته متوالی خروجی دارایی دیجیتال محسوب می‌شود. این در حالی است که خروجی‌های هفته گذشته تنها 1.0 درصد از کل دارایی‌های تحت مدیریت (AuM) را نشان می‌دهد.

با این حال، این کاهش در دارایی‌های تحت مدیریت، با کاهش 10 درصدی در کل دارایی‌های تحت مدیریت منتهی شده و به همان سطح در ابتدای سال 2023 میلادی رسیده است. همچنین بر اساس آمار کوین‌شرز، 225 میلیون دلار جریان خروجی، تمامی ورودی‌های ثبت شده در سال جاری را خنثی کرده است. کاهش قابل توجه درصد دارایی‌های تحت مدیریت، عدم اعتماد سرمایه‌گذاران را به بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که ناشی از افزایش نوسانات در دارایی‌های دیجیتال است. رکوردشکنی آمار خروجی‌های شرکت کوین‌شرز همچنین نشان می‌دهد که کاربران سرمایه‌ی خود را از دارایی‌های دیجیتال خارج می‌کنند و احتمالاً به دنبال گزینه‌های سرمایه‌گذاری امن‌تر می‌‌گردند.

لازم به ذکر است که پس از چندین هفته جریان ورودی بی‌وقفه به سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بیت‌کوین، اخیراً به جریان خروجی تغییر کرده که مجموع آن به 1.2 میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که کوین‌شرز در گزارش تازه منتشر شده‌ی خود خاطرنشان می‌کند که از آغاز سال 2023 تا به امروز، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بر بیت‌کوین بالاترین جریان ورودی را داشته است که ارزش آن تا 49 میلیون دلار می‌رود. از 255 میلیون دلاری که در هفته گذشته از بازار ارزهای دیجیتال خارج شده است، بیت‌کوین بیشترین سهم را داشته است. همچنین علیرغم جریان خروجی جزئی مرتبط به محصولات سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بیت‌کوین، دارایی‌های تحت مدیریت آن 9 درصد افزایش یافته است.

جمع‌بندی

علیرغم تمامی اخبار مثبت و ارتقا‌های فراوان در بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت‌کوین، سرمایه‌گذاران همچنان احتیاط می‌کنند و کمتر به پیش‌بینی‌ها و جهت‌های بازار توجه می‌کنند. این عدم اطمینان منجر به کاهش جریان‌های ورودی آلت‌‌کوین‌هایی همچون اتریوم (ETH) شده است. با این حال، در این گزارش منتشر شده توسط کوین‌شرز صرفاً آمارهای بازار و انگیزه‌های سرمایه‌گذاران مورد بررسی قرار گرفته است و آماره 24 ساعت اخیر بیت‌کوین تأثیری بر این گزارش نگذاشته است.

نمایش بیشتر

علیرضا اصیلی

علیرضا اصیلی فعال حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقمند به حوزه کریپتو کارنسی است. مقالات اون در زمینه کریپتو کارنسی در وبسایت سرمایکس و بسیاری از خبرگزاری‌ها منتشر شده است.