اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

چه مقدار قهوه در موکاپات بریزیم؟

تکنولوژی به‌ کاررفته در موکاپات

موکاپات از یه سیستم جالب برای گرفتن اسپرسو استفاده می کنه. همونطور که می دونین، اسپرسو به روش عبور آب داغ با فشار زیاد از بین ذرات قهوه فشرده‌ شده، تهیه میشه. برای اینکه بتونن اسپرسو رو در منزل تهیه کننن، از جریان فشار آب جوش استفاده کردن، یعنی از همون تکنولوژی که در دیگ‌های بخار برای راه‌اندازی قطارهای اولیه استفاده می‌شد. همونطور که می دونین آب مثلِ سایر مایعات در اثر گرما افزایش حجم پیدا می کنه. مولکول‌های آب با سرعت به هر طرف می‌جهن و به فضای بیشتری جهت پخش و گسترش نیاز پیدا می‌کنن. این افزایش حجم آب می تونه نیروی موردنیازبرای حرکت قطارها رو تامین کنه.

برای خرید بهترین قهوه و قهوه ساز به لینکهای زیر مراجعه فرمایید :

 1. خرید قهوه ساز
 2. خرید قهوه آنلاین

آموزش |امنیت |برند

تاریخچه موکاپات

لوئیجی دو پونتی در سال 1933 از این خاصیت شگفت انگیز آب برای تهیه اسپرسو استفاده کرد. اون سیستمی رو به کار گرفت که در یک فضای قوری مانند به کمک گرما، آب رو با فشار از بین ذرات قهوه عبور میده و عصاره قهوه رو در قسمت بالای قوری خالی می کنه. این طراح هنرمند موکاپات رو برای شرکت ایتالیایی آلفانسو بیالتی به ثبت رسوند و اینطور شد که برند بیالتی برند مطرح موکاپات شد. موکاپات هایی که امروزه در بازار با قیمت های متوسط وجود دارن اکثرا طرح بیالتی بوده و تولید شرکت بیالتی نیستن.

موکاپات از چه اجزایی تشکیل شده؟

اجزای موکاپات به شرح زیر هست، ما از یک تصویر برای نمایش کامل بخش های موکاپات استفاده کردیم و هر بخش رو توضیح دادیم.

 1. درب موکاپات که باید هنگام تهیه اسپرسو بسته باشه تا قهوه به اطراف پخش نشه
 2. قسمت خروجی اسپرسو و سرریز شدن داخل محفظه اسپرسو
 3. لوله ای که عصاره قهوه یا اسپرسو رو از محفظه قهوه به محفظه اسپرسو هدایت میکنه
 4. محفظه نگهدارنده اسپرسو خروجی
 5. دسته موکاپات
 6. پودر قهوه اسپرسو
 7. لوله انتقال دهنده آب جوش به محفظه پودر قهوه فشرده‌شده اسپرسو
 8. آب
 9. محفظه نگهدارنده آب
 10. قسمت خروجی اسپرسو برای ریختن توی فنجون
 11. اسپرسویی که در نهایت تولید شده
 12. قسمت بالایی محفظه که آب عبوری از پودر قهوه فشرده قابل عبور بوده اما به دلیل ریز بودن سوراخ های آن، ذرات قهوه قادر به عبور نیستند.
 13. محفظه نگهدارنده پودر قهوه اسپرسو
 14. قسمت پایینی محفظه که آب جوش می تونه از اون طریق وارد قسمت پودر قهوه بشه.

تهیه اسپرسو با موکاپات به زبان ساده

 • برای تهیه اسپرسو با موکاپات ابتدا مخزن آب موکا‌پات را تا زیر سوپاپ پر می‌کنیم.
 • مخزن قهوه موکاپات را پر کرده و قهوه را کاملا به صورت هموار درآورده، سطحش را صاف می‌کنیم. با روش موکاپات نیازی به فشرده کردن قهوه نیست.
 • مخزن قهوه را روی مخزن آب گذاشته و قوری موکا‌پات را می‌بندیم.
 • موکا‌پات را روی شعله ملایم می‌گذاریم (بهتر است از شعله پخش کن استفاده کنیم.) تا آب کاملا داغ شده و فرآیند عصاره گیری شروع شود.
 • پس از چند دقیقه عصاره قهوه از خروجی موکا‌پات خارج می‌شود. عصاره گیری را تا زمانی ادامه می‌دهیم که رنگ قهوه خروجی کاملا روشن شده و شروع به پاشش کند. موکاپات را از روی شعله برداشته و داخل فنجون اسپرسو سرو می‌کنیم.
 • برای حفظ دمای اسپرسو بهتر است از قبل فنجون سرو را گرم کنیم.

نکات مهم در مورد استفاده از موکاپات

 1. موکاپات ها یک دریچه اطمینان دارن، باید آب رو تا زیر قسمت دریچه اطمینان پر کنین، چونکه در فشارهای بالا اگر دریچه اطمینان درست کار نکنه و آب نتونه از محفظه اسپرسو به هر دلیلی عبور کنه، امکان ترکیدن موکاپات وجود داره. دریچه اطمینان میتونه در فشارهای خیلی بالا، آب رو خارج و خطر رو رفع کنه.
 2. موکاپات ها دارای انواع گازی و برقی هستن، شما می تونین بسته به سلیقه تون هر کدومو خواستین استفاده کنین.
 3. سعی کنین از اجاق گازی برای تهیه قهوه با موکاپات استفاده کنین که شعله های آتش قسمت پایینی موکاپات رو گرم کنه و اطراف اونو شعله نگیره. این کارو برای امنیت بیشتر بخش دریچه اطمینان انجام میدیم.
 4. برای اینکه آب از اطراف موکاپات بیرون نزنه از یک واشر پلاستیکی برای چفت شدن قسمت بالایی و پایینی موکاپات استفاده می‌کنن، هر از چندگاهی این واشر رو چک کنین که عملکردش درست باشه و آب از کناره های اسپرسو بیرون نزنه.
 5. مخزن قهوه رو پر کنین و خیلی فشرده‌ش نکنین. برای این کار می تونین از خود محفظه نگهداری پودر قهوه بعنوان پیمانه دانه های قهوه برای آسیاب استفاده کنین.
 6. مخزن آب موکاپات رو بهتره با آب داغ پر کنین (البته آبی که جوش نباشه)
 7. از قهوه ترک و قهوه فرانسه برای تهیه اسپرسو استفاده نکنین، چون نتیجه نگرفته و یا قهوه‌تون ناقص عصاره‌گیری میشه یا می‌سوزه. اگر نیاز دارید در مورد بدونید یا نیاز به دانستن دارید، این مقاله ها رو از دست ندید.

نحوه کار با موکاپات

توی این عکس متحرک می تونید به خوبی نحوه عملکرد تهیه اسپرسو با موکاپات رو به صورت تصویری ببینین. من فکر می کنم تا اینجا به طور کامل با موکاپات و روش کار اون آشنا شدین. با این‌حال اگر باز هم سوالی داشتین خوشحال میشیم زیر همین پست بپرسین.

انواع نوشیدنی های بر پایه اسپرسو

لاته، کاپوچینو، فلت وایت، آمریکانو و… از جمله مشهورترین نوشیدنی های بر پایه اسپرسو که تفاوت اصلی‌شون توی میزان شیر فوم گرفته شده و فوم شیر هستش. به عنوان نمونه: برای تفاوت لته و کاپوچینو، حجم شیر لته نسبت به کاپوچینو بیش‌تره در واقع توی کاپوچینو چون حجم شیر کمتره طعم قهوه بیش‌تر احساس می‌شه

موارد مورد نیاز برای تهیه قهوه با موکاپات:

رعایت تمامی موارد ذکر شده در زیر برای درست كردن قهوه با موكاپات الزامی هستند

 1. حرارت
 2. آب سرد
 3. پودر قهوه تازه آسیاب شدهو تازه شده مناسب تهیه قهوه با موکاپات

طرز تهیه قهوه با موکا اکسپرس:

پیش از شروع این آموزش بهتر است بدانید که نحوه درست كردن قهوه با نکات ریز و درشتی دارد که تنها در صورت رعایت تمامی آن ها موفق به تهیه قهوه ای خوش طعم خواهید شد. بنابراین برای درست كردن قهوه با موكاپات مراحلی که در ادامه ذکر می کنیم را با دقت انجام دهید.

ابتدا آب سرد را در مخزن زیرین (تا زیر سوپاپ) بریزید. سپس پودر قهوه را در سبد میانی موکاپات ریخته و سطح آن را صاف کنید. (نیازی به فشرده کردن پودر قهوه در سبد موکاپات نیست) پس از صاف کردن پودر قهوه، مرحله بعد جهت درست كردن قهوه با موكاپات این است که قسمت بالایی موکاپات را روی قسمت پایینی آن ببندید و آن را روی شعله ملایم قرار دهید. دقت داشته باشید که حتما از شعله ملایم استفاده کنید.

حالا منتظر بمانید تا قهوه تان آماده شود، البته کمی قبل از این که اسپرسو از استوانه بخش بالایی بیرون بیاید متوجه عطر و صدای آن می شوید. پس از بالا آمدن کامل قهوه در مخزن بالایی، می توانید آن را در فنجان بریزید و نوش جان کنید. در صورتی که مایل اید نوشیدنی‌تان را شیرین میل کنید، می‌توانید از شکر یا … به همراه قهوه‌تان استفاده کنید. یک شات قهوه با موکاپات! نوش جان!

اسپرسو معمولا در فنجان های ۲۰ تا ۳۰ میلی لیتری سرو می شود. این نوشیدنی همراه با مقداری کف کرم رنگ یا خامه و یا به اصطلاح کرما روی آن است. برای تمعمولا از ترکیب کردن دانه های و نواحی مختلف استفاده می شود. ، ، و … همگی هستند این گونه که اسپرسو پایه اصلی این نوشیدنی ها است.

روش دوم برای تهیه قهوه با موکاپات:

روش دوم طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات اینگونه است که می توانید قبل از بستن موکاپات آب را جوش بیاورید و سپس سبد قهوه را در جای خود بگذارید و موکاپات را ببندید و روی شعله قرار دهید. این روش مزیت هایی نسبت به روش بالا دارد. در روش قبل احتمال دارد قهوه نهایی شما کمی سرد باشد یا کمی آب در مخزن زیرین باقی مانده باشد و یا بیش از حد طعم سوخته بگیرد، این گونه مشکلات معمولا در این روش که طرز تهیه اسپرسو را به شیوه ای دیگر بیان می کند، برطرف می شود.

نکات تهیه اسپرسو با موکاپات:

 • قهوه موکاپات نباید بر روی شعله قل بزند یا بجوشد.
 • اسپرسویی که برای اولین بار در موکاپات خود دم می کنید را حتما دور بریزید.
 • اسپرسو به تغیرات ناگهانی دما بسیار حساس است پس فنجان های تان را قبل از ریختن اسپرسو گرم کنید.

طعم و ویژگی های فیزیکی اسپرسو با موکاپات:

 • اسپرسو با موکاپات خیلی رقیق تر از اسپرسو با اسپرسوساز و اسپرسوی کافه ها است.
 • تقریبا بیشتر مواقع، کرما روی قهوه با موکاپات تشکیل نمی شود.
 • نوشیدنی‌ای خیلی تلخ (البته درک سطح تلخی آن بستگی به ذائقه شما دارد)، همراه با چربی قهوه (کمی چرب)، نسبتا رقیق و تیره رنگ (مانند تصویر بالا)، محصول نهایی موکاپات است.
 • ممکن است بعد از تهیه آن خیلی کم به نظر برسد، می توانید حجم آن را تا ۳۵ میلی لیتر (۳۵ گرم) افزایش دهید.

شستشو موکاپات:

پس از یادگیری طرز استفاده از و دلخواه خود نوبت به شستشو موکاپات می رسد. علیرغم ساده به نظر رسیدن این کار، نکاتی وجود دارد که باید به آن ها نیز توجه کنید. نیازی به استفاده از مایع ظرف شویی یا مواد شوینده نیست کافی است پس از هربار دم کردن قهوه، موکاپات را فقط با آب داغ و دستمال بشویید (البته نه همیشه). در ضمن بهتر است از واژه های تهیه و درست کردن به جای دم کردن اسپرسو استفاده نماییم.

میزان کافئین قهوه اسپرسو:

احتمالا به این فکر افتاده اید که نوشیدنی اسپرسو بیشترین را دارد. درست است. البته به شرطها و شروطها! پیشنهاد میکنیم حتما به مطلب مراجعه کنید. در این مطلب سعی بر این بود تا طرز تهیه قهوه با موکاپات و همچنین طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز را به ساده ترین و البته کاملترین روش ارائه کنیم تا بتوان بهترین قهوه را با موکاپات در خانه یا محل کار تهیه کرد. اگر نکته یا سوالی مد نظرتان هست حتما کامنت کنید تا سایر کاربران نیز از آن استفاده نمایند. دکمه های اشتراک گذاری در پایین مطلب شما را برای این کار کمک می کند.

مجددا متذکر می شویم که بهتر است برای درست کردن قهوه اسپرسو با موکا پیش از هر چیز طرز استفاده از قهوه جوش موکا را فرا بگیرید. در ادامه ویدیویی جهت درک بهتر این موضوع(نحوه درست كردن قهوه با موکاپات) برای شما قرار داده شده است که با مشاهده آن تمامی ابهاماتتان در این رابطه برطرف خواهد شد

به نقل از: monmouthcoffee.co.uk

نمایش بیشتر