اخبار جامعهکسب و کار ایرانی

اگر حق طلاق با زن باشد طلاق چقدر طول میکشد؟

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

 1. در اولین مرحله انجام طلاق با وکالت طلاق، خانم باید با در دست داشتن مدارک ذکر شده به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق از طرف زوجه را به ثبت برساند. توجه داشته باشید که بهتر است زوجه با وکیلی مجرب و کار بلد مشورت کند. او می‌تواند کار تنظیم دادخواست و پیگیری مراحل طلاق را به وکیلی حاذق بسپارد.
 2. در مرحله بعدی، زوج و زوجه باید در جلسات مشاوره و غربالگری حاضر شوند. البته در صورت داشتن وکیل، نیازی به حضور آن‌ها نیست.
 3. پس از آن پیامکی حاوی زمان رسیدگی دادخواست زوجه در دادگاه، به زوج یا وکیلش ارسال خواهد شد. در این شرایط وکیل خانم باید در تاریخ تعیین شده در دادگاه حاضر شوند و حکم طلاق را از دادگاه درخواست کنند.
 4. اکنون قاضی با بررسی دادخواست و با توجه به وجود وکالت طلاق برای زوجه، حکم طلاق را صادر می‌کند.
 5. در نهایت، خانم یا وکیل او می‌توانند به دفتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کرده تا صیغه طلاق جاری شود.

لازم است بدانید که مدت زمان پیگیری پرونده طلاق توسط وکیل طلاق در تهران در با حق طلاق قطعی و مشخص نیست. با وجود چنین حقی، باید جلسات مشاوره و غربالگری انجام شود که تقریباً ۳ تا ۵ ماه زمان خواهد برد.

ایران |بهترین وکیل طلاق در تهران |بهترین وکیل مهریه و طلاق در تهران

داشتن حق طلاق چیست؟

پیش از آن که درباره نحوه طلاق با داشتن حق طلاق را توضیح دهیم، باید مفهوم «داشتن حق طلاق» را توضیح دهیم. حق طلاق زن که اصطلاح حقوقی آن «» نامیده می‌شود، یکی از حقوق زن در زمان طلاق است که مرد می‌تواند به اختیار به همسر خود واگذار کند. به این معنا که مرد در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی، به همسر خود وکالت می‌دهد که به جای او در تمام امور اداری و قضایی مانند دادگاه و دفترخانه حضور داشته و فرآیند طلاق را به طور کامل پیگیری کند. در حقیقت، در این شرایط حق مرد و زن در طلاق مساوی بوده و نیاز به حضور، اجازه و امضای مرد هنگام طلاق نیست. هرچند معمولاً پیش از این که طلاق به این شیوه انجام شود، مرد و زن به توافق می‌رسند.

شرایط لازم برای داشتن حق طلاق زن

براساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، حق طلاق در ایران با مرد است و زن در موارد خاصی می‌تواند درخواست طلاق از همسر خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد. مهم ترین موارد برای داشتن حق طلاق زن عبارتند از:

 • خودداری یا ناتوانی مرد از پرداخت نفقه به همسر
 • خودداری از انجام وظایف زناشویی
 • عقیم بودن مرد
 • دیوانه بودن مرد
 • مبتلا بودن مرد به امراض جسمی و بیماری لاعلاج
 • داشتن شغل ناپسند (بی آبرویی) و غیرقابل قبول در اجتماع
 • محکوم به حبس
 • ترک کردن زندگی از طرف مرد به مدت شش ماه بدون هیچ دلیل قانع کننده ای
 • اثبات رابطه نامشروع و خیانت مرد
 • شرط وکالت در طلاق برای زوجه ضمن عقد نکاح در محضر ازدواج و درج شده در عقدنامه به صورت رسمی

مزایای حق طلاق برای زن

مهم ترین مزیت حق طلاق برای زن، طلاق توافقی بدون نیاز به حضور همسر، به همراه یک وکیل دادگستری بوده که برای کسب اطلاعات و مشاوره بیشتر در این زمینه می‌توانید با وکلای متخصص و مجرب برترین وکلا ارتباط برقرار کنید. همچنین اگر زندگی مشترک زن و مردی به بن بست برسد، مرد به راحتی و در هر زمانی که بخواهد با دلایل منطقی و کافی برای طلاق همسر خود به دادگاه خانواده مراجعه کند.

اما زن بعد از ازدواج اگر قصد جدایی از همسر خود را داشته باشد، باید دلیل و مدارک کافی برای ارائه به دادگاه خانواده ارائه دهد یا مرد خلاف شروط ۱۲ گانه ازدواج عمل کرده باشد. زن در این صورت می‌تواند از همسر خود طلاق بگیرد. بنابراین زن با گرفتن حق طلاق و داشتن وکالت طلاق به راحتی و در کوتاه‌ ترین زمان ممکن، از همسر خود جدا می‌شود. همچنین یکی دیگر از مزایای حق طلاق زن، کم بودن مدت زمان ثبت طلاق است.

انواع وکالت در طلاق

هنگامی که حرف از وکالت در طلاق می‌شود، منظور اعطای وکالت طلاق به دو شکل حق طلاق در ضمن عقدنامه و حق طلاق محضری است. در ادامه توضیح کامل‌ تری ارائه می‌دهیم.

حق طلاق در ضمن عقد نامه

وکالت طلاق یکی از عقودی است که می‌توان هنگام عقد نکاح مطرح نمود. به این ترتیب، مرد هنگام نوشتن عقد نامه می‌تواند صراحتاً وکالت طلاق را به همسر خود بدهد، هرچند می‌تواند با ذکر شروطی این کار را انجام دهد. برای مثال شاید ذکر شود که زن در صورت بخشش مهریه خود حق طلاق دارد. چنانچه عاقد این مورد را در عقدنامه به ثبت برساند، وکالت طلاق به زن داده می‌شود. لازم به ذکر است که در این حالت، زن یا مرد نمی‌توانند این حق را عزل کنند.

حق طلاق محضری

یکی دیگر از انواع وکالت طلاق، نوع محضری است. در حالت طرفین با در اختیار داشتن مدارکی مانند شناسنامه و کارت ملی به محضر یا دفترخانه رفته و با تنظیم وکالت‌نامه ای، این نوع حق را به زن بدهند. البته در این نوع از وکالت طلاق نیز، مرد می‌تواند شرط‌های خود را ذکر و ثبت کند. این حق می‌تواند مدت دار یا بلاعزل باشد و همه این موارد بستگی به شروطی دارد که مرد ذکر می‌کند.

تأدیه نفقه در حق طلاق

اگر مردی در پرداخت خود کوتاهی کرده و در طول زندگی مشترک، نفقه همسر خود را پرداخت نکند، زن به راحتی می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد. بنابراین عدم پرداخت نفقه از طرف مرد یکی از روش‌های دادن حق طلاق به زن محسوب می‌شود. زن با داشتن حق طلاق نیز می‌تواند نفقه خود را از همسرش دریافت کند زیرا مهریه و نفقه از حقوق‌ اصلی زن محسوب شده و مرد بر طبق قوانین حمایت از خانواده، ملزم به پرداخت آنها است.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با نزدیکان خود و یا مشاور روانشناس خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در برترین وکلا راهنماییتان می کنند.

حضانت فرزند در صورت داشتن وکالت در طلاق زن

زن با داشتن وکالت طلاق و حق طلاق، قادر به گرفتن خود نبوده و حضانت فرزندان به دو روش در قانون انجام می‌گردد.

 • حضانت فرزندان با توجه به سن قانونی آنها و بر طبق انتخاب خود فرزندان
 • بر طبق توافق والدین

حضانت فرزندان توسط پدر یا مادر با توجه به نظریه و صلاح دید دادگاه به نفع فرزندان

آیا زن با داشتن حق طلاق می‌ تواند طلاق بگیرد؟

 • وجود وکالت طلاق بلاعزل: به این معنا که دارای تاریخ مشخصی نباشد و خانم در هر زمانی بتواند کار طلاق را انجام دهد.
 • داشتن حق توکیل به غیر: با این حق، خانم می‌تواند از جانب همسر خود، به یک وکیل پایه یک وکالت دهد که در جلسات دادگاه حضور داشته باشد.
 • حاوی اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی: با وجود این شرط، خانم می‌تواند بعد از دریافت دادنامه طلاق، برای ثبت طلاق اقدام کند. در حالی که نیاز نیست منتظر رأی قطعیت باشد.
 • قبول بذل مهریه قید شده باشد: خانم بتواند هر مقداری که می‌خواهد مهریه خود را ببخشد.

در صورتی که نتوان با حق طلاق زن، فرآیند طلاق را انجام داد، یک گزینه دیگر همچنان وجود دارد و آن هم طلاق توافقی با داشتن وکالت طلاق است.

با داشتن حق طلاق چگونه می‌توان طلاق گرفت؟

شاید این سؤال بسیاری از خانم‌ها باشد که «با داشتن حق طلاق چگونه طلاق بگیرم؟» در پاسخ ترجیح می‌دهیم ابتدا نگاهی کلی به چگونگی انجام این فرآیند داشته باشیم، سپس مدارک و مراحل آن را ذکر کنیم. برای این که فرآیند طلاق با استفاده از وکالت طلاق به درستی پیش رود، ابتدا خانم باید دادخواست «طلاق از طرف زوجه» را ارائه دهد.

پس از آن وکیل طلاق به منظور بر عهده گرفتن وکالت همسر آن خانم تعیین می‌شود. با توجه به این نکته، خانم باید در تمام مراحل همراه وکیل در جلسات دادگاه حاضر شود. البته می‌تواند به وکیلی وکالتی بدهد و دیگر در جلسات حضوری نداشته باشد.

درخواست طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق محضری

با داشتن حق طلاق از لحاظ قانونی امکان‌پذیر است و در صورتی که خانم از همسرش وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را داشته باشد می‌تواند به مراجع قضایی مراجعه کند و درخواست طلاق بدهد. نکته مهم در این موضوع این است که حق طلاق زن باید به صورت رسمی در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد و در صورتی که این اجازه از طرف آقا به صورت شفاهی باشد یا در منزل تدوین شده باشد، اعتبار ندارد. حتی در صورتی که دو شاهد هم این سند عادی را امضا کرده باشند، همچنان قابل استناد نیست و باید به صورت رسمی تنظیم شده باشد.

طلاق توافقی با داشتن حق طلاق

تقریبا تفاوت زیادی بین و طلاق با داشتن حق طلاق نیست و روال مشابه ای در هر دو نوع طلاق وجود دارد. اما بهتر است که خانم با داشتن حق طلاق درخواست طلاق از طرف مرد و یا طلاق از طرف زوج بکند. این نوع طلاق دارای شرایط بسیار و پیچیده ای است که پیشنهاد می کنیم در این مورد از مشاوره تلفنی رایگان برترین وکلا کمک بخواهید.

نمایش بیشتر