اخبار فرهنگیکسب و کار ایرانی

اطلاعاتی در مورد فیلم اردنی ذیب  

فیلم اردنی Theeb که با نامزدی اسکار به دنیا آمد

فیلم «طیب» داستان کودکی به نام «طیب» را روایت می‌کند که از قبیله‌ای بادیه‌نشین ساکن این منطقه است، پدرش فوت کرده و او از افراد سرشناس و سرشناس بود. و فرزند طیب سومین برادر از دو برادر است.برادر بزرگتر رهبری قبیله را به ارث برد و دومی حسین نام دارد.او از نظر سن و رابطه نزدیکترین افراد به طیب است. فیلم تب با صحنه هایی از دیدار مجدد او با او آغاز می شود. برادرش طيب در بيش از يك فعاليت انجام مي‌دهد و صحنه‌ها حاكي از آن است كه حسين كسي است كه پس از مرگ پدرشان حامي تربيت برادرش طيب بوده است. داستان فیلم Theeb و مهمترین اطلاعاتی که در مورد این فیلم اردنی به گوش جهانیان رسید را به شما تقدیم می کنیم.

ارث |اردن |ازدواج

داستان فیلم Theeb

Theeb, the Wolf یک فیلم معروف بادیه نشین اردنی است که به کارگردانی ناجی ابونوور به شهرت رسید و به جهانیان رسید.این فیلم حول محور پسر بادیه نشین تب، برادر بزرگترش حسین و افسر انگلیسی می باشد.در مورد وقایع داستان، آنها در سال 1916 در طول جنگ جهانی اتفاق می‌افتند. اولی در دوره عثمانی است، درباره اینکه حسین افسر انگلیسی را تا صحرا همراهی می‌کند، سپس تیب آنها را تعقیب می‌کند.

فیلم با شعری با صدای یکی از قهرمانان فیلم شروع می شود که در شعر مقدمه ثیب آمده است:

هر که در دریای سرخ شیرجه بزند… برد آن را دنبال نمی کند

و دریا گرگ… هر آدمی نماز نمی خواند

و برادری نیست که جای تو را بگیرد… او را ناامید نکن

این که دست راستش در دست راستش است… با دیگ ها، و آن را ادامه داد

و وای اگر ظاهر شود… رستگار نخواهی شد

همه آنها برای شما فایده ای ندارند … و مرگ در حال وقوع است

سپس طيب طفل با پاي برهنه با برادرش حسين ظاهر مي شود كه شترها را آب مي دهد، سپس با طيب بازي مي كند و به او اسلحه و استفاده از شبريه (چاقو در ميان باديه نشينان) را مي آموزد و از بازي به خانه مي روند و عصر مي افتد. داستان با ورود دو مرد در شام به خانه شیخ که فرزند شیخ ابوحمود و برادر بزرگترشان است آغاز می شود و مهمانان یک انگلیسی با لباس نظامی و غریبه دیگری با لباس عربی خواهند بود. حسین با اشاره شیخ می رود تا بزی را برای شام ذبح کند و طیب سعی می کند آن را ذبح کند، اما تردید می کند، سپس حسین چنین می کند.

ارث |اردن |ازدواج

بعد از شام، همراه انگلیسی به آنها می گوید که اهل اردوگاه انگلیسی هستند، سپس از شیخ ابوحمود می پرسد، پس شیخ به او می گوید که او پسر اوست و ابوحمود مرده است، چاه رومی، سپس حسین با آنها می فرستد. تا به آنها کمک کند تا به چاه برسند و هر سه سوار بر شتر می روند و تب به دلیل وابستگی شدیدی که به برادرش دارد (به نغمه های موسیقی و سرودهای شرقی) به آنها می پیوندد.

او را با خود می برند و در میان کوه های سنگی (کوه های وادی روم) قدم می زنند و شب با ساعت ادوارد درگیر می شود و عکس همسرش را از او می پرسد، سپس از حسین می خواهد که با او ازدواج کند و از ادوارد می خواهد که آواز بخواند و او امتناع می کند، سپس همراه با هیبرید شروع می کند. ظهر زیر آفتاب پیشروی می کنند، حسین غذا را آماده می کند و دو نفر دیگر به جستجو و بررسی می پردازند، تب جعبه عجیبی را می بیند، آن را به هم می زند، سپس مرد انگلیسی او را سرزنش می کند و با حسین صحبت می کند که او را از این کار برحذر می دارد. دست زدن به برادر کوچک نادانش و داستان فیلم با اتفاقات جالبش ادامه پیدا می کند.

قهرمانان فیلم Theeb

افراد مستعد زیادی در این فیلم بازی کردند، اما در این فیلم جالب توجه است که عنصر زن در بازنمایی شخصیت ها وجود ندارد، چرا که قرار بود زنان در فیلم حضور داشته باشند، اما زنان منطقه این کار را انجام ندادند. برجسته ترین قهرمانان فیلم هستند:

ارث |اردن |ازدواج

جاسر عید الحویتات

جاسر عید الحویتات در این فیلم نقش قهرمان تیب را بازی کرد و شایان ذکر است که وی یک جوان اردنی از اهالی منطقه شاکریا در وادی روم محل فیلمبرداری فیلم است و هرگز حضور نداشت. یک بازیگر بود، اما کارگردان او را به عنوان قهرمان انتخاب کرد، زیرا او در منطقه ای زندگی می کرد که رهبر انقلاب در آن زندگی می کردند. فیلمبرداری بادیه اردنی تیب.

حسین سلامه

حسین سلامه، یک جوان اردنی از ساکنان محلی منطقه شکریه در وادی روم که فیلم در آن فیلمبرداری شده است، هرگز بازیگر نبود، اما به همان دلیلی انتخاب شد که جاسر عید انتخاب شد، همانطور که قبلا ذکر کردیم. شروع بازیگری او با شرکت در فیلم بادیه نشین اردنی Theeb نیز بود.

جک فاکس

جک فاکس، بازیگر بریتانیایی تئاتر و سینما، در سال 1985 در لندن به دنیا آمد، در دانشگاه لیدز در رشته فلسفه تحصیل کرد و شروع او در سریال Sky Atlantic’s Riviera (2019) گرگ بود.

ناجی ابونوور کارگردان، وقتی کودک جسر، بازیگر نقش تیب را کشف کرد، ابتدا از بازی او به عنوان یک بازیگر خوشش نیامد و گفت: «او بسیار خجالتی و ساکت بود، اما تبدیل به یک بازیگر شد. وقتی جلوی دوربین ایستاد، آدم کاملاً متفاوتی بود.» در واقع، اکثریت قریب به اتفاق بازیگران فیلم را بازیگران غیرحرفه ای از جامعه بادیه نشین جنوب اردن تشکیل می دهند.

محل فیلمبرداری Theeb

«تیب» در همان منطقه فیلمبرداری «لورنس عربستان» در دهه 1960 فیلمبرداری شد و عوامل فیلم به دلیل فعالیت شدید گردشگری مجبور شدند از برخی مکان‌ها دوری کنند. سه لوکیشنی که فیلمبرداری در آنها متمرکز شده است، وادی عربا، وادی روم و دبعه است که در حدود 70 کیلومتری جنوب امان قرار دارد.

فیلمنامه فیلم Theeb

ناجی ابونوور و باسیل قندور، نویسنده همکارشان، پس از خواندن فیلمنامه فیلم کوتاهی درباره دو پسر بادیه‌نشین (در یک سفر شکاری که به ناشناخته‌ها سرگردان شد)، سرانجام فهمیدند ایده اصلی‌شان به کجا می‌رود: فیلمی غربی درباره بادیه‌نشین‌ها. داستان تیب از زندگی با بادیه نشینان، گوش دادن به شعر و هنر داستان سرایی سرچشمه می گیرد. این داستان‌ها معمولاً حول داستان‌های بلوغ می‌چرخند – پسران بادیه‌نشین در سیزده سالگی بزرگسالان در نظر گرفته می‌شوند و پسران جوان با چالش‌هایی مواجه می‌شوند که پس از تکمیل آن پسر می‌تواند در جنگ بجنگد.

مشکلات در فیلمبرداری Theeb

در طول فیلمبرداری پنج هفته ای، بازیگران و عوامل در یک کمپ توریستی بیابانی در همان حوالی زندگی می کردند. کمپ مجهز به ژنراتورهای آب و برق بود، اما تمام جاده ها آسفالت نبود و دریافت تلفن نیز وجود نداشت. وادی رام همراه با شن و گرما با سیلاب ها و طوفان ها و باران هایش رحم نمی کرد. در وادی عربا دمای هوا از 40 درجه سانتیگراد فراتر رفت.

خدمه

تهیه کننده رابرت لوید، باسل قندور (نور پیکچرز و شرکت بیت الشاورب)

تهیه کننده اجرایی: نادین توکان

تهیه کننده ناصر مشعلجی، لیث مجالی.

نوشته ناجی ابونوور، ریحان قندور.

مدیر فیلمبرداری: ولفگانگ تالر از اتریش

دکوراسیون I Laville

لباس های زیبای علاءالدین

مونتاژ توسط رابرت لوید

طراحی صدا توسط داریو سوادی

ضبط صدا فلاح حنون

موسیقی جری لین

گریم سلیمان تدروس

واحد تولید دیاله الراعی است.

نقد فیلم: ذیب الاوردانی

فیلم اردنی Theeb شهرت زیادی به دست آورد، زیرا اولین فیلم اردنی است که به جهان می رسد، زیرا نامزد جایزه اسکار به عنوان بهترین فیلم خارجی شد و جوایز بسیاری از جمله جایزه بفتا و جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. جشنواره فیلم ونیز، و در نقد تماشاگران و منتقدان فیلم گفته شد: «آنچه او را متمایز می‌کند، تعادل بین حماسه و صمیمیت، اعتماد به نفس و فیلمبرداری است» و «زیبایی‌شناسی محیط کویر و محیط اطراف». صدایی که به شکل پژواک ترسناکی در میان صخره ها ظاهر می شود. و نامزد بسیاری از جوایز بین المللی.

در اینجا برجسته ترین جوایز کسب شده توسط Theeb آمده است:

 • Theeb برنده بهترین فیلم کارگردان جدید در جشنواره بین المللی فیلم پکن شد.
 • جایزه بفتا
 • جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم ونیز
 • و جوایز بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه از چهل و سومین جشنواره بین المللی فیلم بلگراد.
 • همچنین در جشنواره بین المللی فیلم دبی، Theeb برنده جایزه بهترین فیلم جهان عرب و جایزه فدراسیون بین المللی منتقدان فیلم (بهترین فیلم روایتگر) شد.
 • بهترین فیلم جهان عرب و جایزه بهترین فیلم روایی جشنواره فیلم ابوظبی.
 • جایزه الکساندر رسلر برای فیلمنامه نویسی سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم میامی.
 • جایزه هیئت داوران برای بهترین فیلمبرداری و کارگردانی هنری در جشنواره بین المللی فیلم قاهره.
 • جایزه جشنواره بین المللی فیلم پکن برای بهترین دیالوگ.
 • جایزه جشنواره فیلم عرب مالمو برای بهترین فیلم بلند.
 • جایزه بهترین فیلمبرداری جشنواره بین المللی فیلم.

منبع : موعود

نمایش بیشتر