اقتصادیکسب و کار ایرانی

بهترین جایگزین سنگ نمای ساختمان

آیا نمای مینرال میتواند بهترین جایگزین نمای سنگ باشد؟

همان گونه که می دانید نمای بیرونی ساختمان یکی از شاخص های مهم و بحث بر انگیز در حوزه ساختمان سازی و معماری است که علاوه بر آن به دلیل قرار گرفتن  در معرض دید عمومی جزء جدایی ناپذیری از فضای شهری و زیبا سازی شهری هم محسوب می شود به همین خاطر است که مورد توجه معماران، ساختمان سازان و انبوه سازان نیز قرار گرفته و ما قصد داریم در اینجا در مورد اینکه نمای مینرال بهترین جایگزین نمای سنگ می باشد یا نه و دلایل آن صحبت کنیم. در انتها نیز قیمت نمای چوبی ساختمان را محاسبه خواهیم کرد. با مطالعه چند دقیقه ای و کاربردی این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصه های زیادی مانند استحکام ٬ زیبایی ٬ سبکی ٬ پایدار بودن و… درانتخاب نوع نمای ساختمان‌ها با کاربری های مختلف وجود دارد. امروزه روز علاوه بر نماهای سنتی مانند آجر٬ گرانیت ٬ سنگ و… که از گذشته بوده و مورد استفاده قرار می گرفتند نماهای نوین و تازه ای و با صرفه اقتصادی وارد صنعت ساختمانی شده که به مرور جایگزین مصالح قدیمی می شوند ؛ نمای مینرال یکی از پرطرفدار ترین و کاربردی ترین  آنهاست که در ادامه به معرفی و خصوصیاتی که موجب شده تا این سیستم از نما سازی مورد توجه نماکاران قرار گیرد به همراه قیمت چوب نما؛ می پردازیم.

آموزش |حوزه |خورشید

نمای مینرال و برخی از ویژگی های آن

نمای مینرال محصول پوششی و تزیینی است که مواد اولیه آن ترکیبی از سنگ ریزه ها و دانه های معدنی و طبیعی اعم از گرانیت٬ کوارتز ٬ مرمر و … می باشد که بعد از استخراج با روان کننده ها ٬ رزین های سیلیکون و اکریلیک ٬ رنگ های طبیعی ٬ چسب ها ٬  پودرهای غلیظ کننده ٬ مواد آنتی استانیک و آنتی باکتریال  ترکیب شده وطی یک فرایند شیمیایی پس از آماده شدن مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد تشکیل دهنده نمای مینرال، قابلیت چسبندگی بر روی هر سطح صافی را دارد، بنابراین بکارگیری آن به جای سنگ و… در نما امکان پذیر است و مشکلات و معایب هر کدام از مصالح مانند سنگ ٬ شیشه و … را ندارد. ازجمله مسائل و مشکلات ساختمان سازی در کشور ما، طولانی بودن روند اجرا و ساخت و ساز است که  نمای مینرال باعث کاهش زمان ساخت و ساز شده است . نمای مینرال علاوه بر نمای خارجی می تواند در نمای داخلی ساختمان مانند راه پله ها و پارکینگ کف و دیواره های استخر هم مورد استفاده قرار گیرد و حتی جایگزین رنگ هم شود.

نمای سنگ و ویژگی های نمای سنگی

سنگ از جمله مصالحی می باشد که در مقابل آلودگی های شهری نسبت به سایر مصالح تمیز کردن آن راحت و دیرتر کثیف می شود. ولی نمای سنگی معایبی نیز دارد که با عمل کردن همزمان عوامل فیزیکی و شیمیایی مانند انجماد و ذوب ٬ اجرای نماسازی توسط افرادی که آموزش های لازم در این مورد را ندیده اند و همچنین نفوذ آب باران به داخل حفره های سنگ می تواند سنگ را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب شکسته شدن و جدا شدن سنگ از ساختمان و تغییر رنگ آن شود.

سنگ هایی هم هستند که به علت دارا بودن حفره هایی در خود و با نفوذ سیمان به داخل این حفره ها در پشت سنگ برای نصب مناسب بوده و از جدا شدن سنگ از نما جلوگیری می کنند مانند سنگهای تراورتن. در مقابل بعضی از سنگ ها هم هستند که به دلیل سطح صاف و صیقلی آنها به خوبی به نما نمی چسبد و ممکن است پس از مدت زمانی از نما جدا شود و سقوط کند برای که جلوگیری از آن باید آنها را  از پشت به وسیله میله های مخصوصی به دیوار محکم کرد.

ویژگی های مصالح سنگی

با کمک مصالح سنگی برای ساختمان های تجاری و مسکونی می توان به آنها نمای مدرنی داد که هر یک از این مصالح ظاهر متفاوتی را می تواند به ساختمان ببخشد. در صورت تمایل به استفاده از نمای سنگی باید نکاتی را در نظر گرفت و بهتر آن است که هنگام نما سازی از سنگ هایی استفاده شود که از مقاومت بالایی در مقابل رطوبت٬ گرما٬ سرما و اشعه نور خورشید برخوردار باشد.

با توجه به گران بودن سنگ طبیعی و همچنین پایین بودن تنوع آن نوعی مصالح ساختمانی تولید شده که با نام سنگ مصنوعی ساختمانی شناخته می شوند. با توجه به دسته بندی سنگ ها و فضاها هنگام خرید سنگ ساختمانی توجه به این که سنگ خریداری شده مناسب شرایط آب و هوایی محیط باشد و همینطور روش نصب مهم است زیرا در غیر این صورت ممکن است پس از مدتی ریزش کند و نیازمند پیچ کردن سنگ ها باشد که از نظر زیبایی ظاهر چندان مناسبی ندارد.

استفاده از  نمای سنگی در نمای ساختمان خطرناک می باشد !

جمله بالا در ۶ آبان ۱۳۹۵ در سایت خبرگزاری صدا و سیما منشر گردید و به نقل از مدیر کل معماری شهرداری تهران می باشد که استفاده از سنگ در نماهای ساختمان بسیار خطرناک بوده و به سازندگان توصیه میکنیم که از آن در طبقات همکف و اول استفاده نمایند ، چرا که به گفته ایشان سنگها به گونه ای متصل میشوند که پس از مدتی از نمای ساختمان جدا و به زمین پرتاب میشوند.

مقایسه نمای مینرال با نمای سنگ

تفاوت هایی میان قیمت چوب ترمووود نما و سنگ و بطور کلی نمای سنگ و نمای مینرال وجود دارد که باعث شده تا نمای مینرال بهترین جایگزین نمای سنگ شود.برخی ازاین تفاوت ها عبارت است از:

  1. طولانی بودن زمان اجرای نمای سنگ در مقایسه با نمای مینرال زیرا در نمای سنگ مراحل مختلفی وجود دارد اما در نمای مینرال به دلیل روش پوشانندگی و آماده شدن آن تنها در یک مرحله سریع انجام می شود.
  2. نمای مینرال دارای طیف رنگی متنوع و طبیعی می باشد در صورتی که نمای سنگ این طور نیست.
  3. هزینه نمای مینرال به نسبت نمای سنگ بسیار کمتر است.
  4. وزن نمای سنگی بسیار بالاتر از نمای مینرال می باشد و نسبت به مینرال از ایمنی پایینی برخوردار است بخصوص در مواقعی مانند وقوع زلزله.
  5. نمای مینرال در مقایسه با نمای سنگ گزینه بهتری برای برای ساختمان های مرتفع است.
  6. نمای سنگ در صورت اصولی نبودن انجام کار ممکن است باعث ریزش و ایجاد خطرات جبران ناپذیری شود و همینطور نمای ناخوشایندی را ایجاد می کند.

جمع بندی

در حقیقت استفاده از نماهای سنگی وآجری کاملاً زمان بر و هزینه بر بوده به همین دلیل سرعت اجرای بالای مینرال این مشکل را حل کرده و از لحاظ صرفه جویی در زمان و هزینه گزینه بسیار مناسبی می باشد از این رو با توجه به سایر مزایایی که به آن نیز اشاره شد امروزه نمای مینرال بهترین جایگزین نمای سنگ و بهترین انتخاب مهندسین٬ معماران و انبوه سازان شده است.

همچنین این محصول در سایر کشورها نظیر: آلمان٬ ایتالیا، ترکیه٬ آذربایجان و… مورد استفاده قرار گرفته است. شرکت با سابقه طولانی بهترین تولید کننده و ارائه دهنده خدمات نمای خارجی ساختمانی و با بهترین و بالاترین کیفیت مواد مناسب برای انواع ساختمان با هر متراژ و ارتفاعی آماده همکاری و پذیرش از سراسر کشور می باشد و از طریق راههای ارتباطی خود در خدمت مشتریان است.

نمایش بیشتر