اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

میلگرد چیست؟ | بررسی استانداردهای میلگرد

میلگرد چیست؟ + قیمت میلگرد ابهر

احتمالا همه شما پیش‌فرضی از پاسخ به این سوال دارید. اگر قاعده دایره‌ای استوانه کوچک باشد، به عنوان میله شناخته می‌شود. پس میلگرد میله‌ای است فولادی که سطح جانبی آن به‌صورت ساده یا طرح‌دار تولید می‌شود. میله‌هایی که سطح جانبی طرح‌دار دارند، با نام میلگرد آجدار شناخته می‌شوند. آج این محصولات در شکل‌های گوناگونی تولید می‌شود و مشتریان می‌توانند متناسب با نیازشان، آج منحصر‌به‌فردی انتخاب کنند. هریک از این آج‌ها برای موارد و مصارف مختلفی استفاده شده و میزان مقاومت کششی و فشاری متفاوتی ارائه می‌دهند. پس باتوجه به نوع سازه، نوع و مشخصات میلگرد آن، توسط سازنده تعیین خواهد شد.

آهن |استاندارد |امنیت

طبق نظرات کارشناسان آسرون:

    دلایل مختلفی باعث نوسان در قیمت میلگرد می‌شود، میلگرد یا به‌طور دقیق‌تر میلگرد تقویتی یک نوع پروفیل است که به دلیل حجم مصرف بالا در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی محبوب است، تغییر ناگهانی قیمت مواد اولیه تاثیر مستقیم بر قیمت میلگرد دارد. میلگرد فولادی است که به شکل میله یا مش است و یکی از دلایل مصرف میلگردهای فولادی، بهبود مقاومت کششی بتن است.

با وجود اینکه شکل کلی میلگرد در تمام کشورهای جهان یکسان است، اما فرم آج‌ها یا استانداردهایی که برای ضخامت یا طول محصول در نظر گرفته می‌شود، باهم تفاوت دارد. کارخانه‌های ایرانی برای تولید محصولاتشان هم از استانداردهای داخلی پیروی می‌کنند و هم استانداردهای بین‌المللی. با این کار هم امنیت و کیفیت تولیداتشان افزایش پیدا می‌کند و هم امکان صادرات میلگرد به کشورهای دیگر را خواهند داشت.

استانداردهای میلگرد

استانداردها به بالابردن کیفیت ساخت کمک می‌کنند و اولین بار در سال 1878 تادئوس هایت استاندارد سازی و تولید نظام‌مند را در ساخت میلگردها مطرح کرد. قبل از آن، تولید این قطعات بدون در نظر گرفتن قواعد و روشی خاص و تنها بر پایه آزمون و خطا انجام می‌شد. با توجه به کاربردهای روزافزون آرماتورها و نقش مهم آن‌ها در استحکام سازه‌ها، تعیین و تعریف استاندارد میلگرد اهمیت زیادی پیدا کرد. در نتیجه، شرکت‌های زیادی در کشورهای مختلف استانداردهای گوناگونی را در جهت تولید، رواداری، مشخصات و کاربرد انواع آنها تدوین و انتشار دادند. به‌طور کلی، استانداردها قواعدی را در رابطه با موارد زیر تعریف می‌کنند. این موضوع به بررسی ساده یا آجدار بودن میلگرد تمرکز دارد.

    ترکیب شیمیایی

شامل فاکتورهایی مانند میزان کربن، منگنز، فسفر، سیلیسیم، گوگرد، نیتروژن و حداکثر کربن معادل است که در دسته مشخصات شیمیایی قرار می‌گیرند.

    مشخصات هندسی

شامل سطح مقطع محصول، قطر آن، میزان رواداری و طول هستند که در جدول وزنی آن‌ها نوشته می‌شوند.

    کیفیت مکانیکی

 شامل میزان ازدیاد طول نسبی، استحکام کششی، استحکام تسلیم و نسبت استحکام کششی به استحکام تسلیم است که هر تولید کننده باید آنها را به طور شفاف اعلام کند. استفاده از این استانداردها باعث می‌شود که تولید کنندگان معیاری واحد را در تولید دنبال کنند و محصولات با کیفیت بالا را به خریداران ارائه دهند.

تولیدکنندگان مختلف محصولات‌شان را مطابق با استانداردهای داخلی و خارجی تولید می‌کنند. معمولا کارخانه‌هایی که مقاطع فولادی‌شان به کشورهای دیگر صادر می‌شود، باید معیارهای استاندارد اروپایی را هم در نظر بگیرند. البته کیفیت استانداردهای داخلی هم کم‌ از نمونه‌های بین‌المللی ندارد. اگر مقاطع مورد نظرتان را از برندهای معتبر بخرید، از کیفیت آن اطمینان خواهید داشت و می‌دانید که امنیت پروژه‌تان تأمین می‌شود. در ادامه به چند مورد از استانداردهایی که کارخانه‌های ایرانی برای تولید محصولات‌شان در نظر می‌گیرند، اشاره می‌کنیم.

  • استاندارد روسی GOST 5781

یکی از استانداردهای کاربردی در ایران، استاندارد میلگرد روسی است که از استاندارد GOST 5781 کشور روسیه الهام گرفته شده است. این استاندارد در کارخانه ذوب آهن اصفهان به کار گرفته می‌شود و 4 نوع میلگرد (A1، A2، A3، A4) با مقاومت کششی 3800، 5000 و 6000 و مقاومت تسلیم 2300، 3000 و 4000 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع براساس این استاندارد با سختی نرم، نیمه‌سخت و سخت تولید می‌شوند. همچنین، قطر این قطعات تا 40 میلیمتر متغیر است.

  • استاندارد ایرانی ISIRI 3132

استاندارد میلگرد ایران با شماره ISIRI 3132، تحت عنوان “میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگی‌ها و روش‌های آزمون”، اولین بار در سال 1369 توسط سازمان ملی استاندارد ایران تدوین شد و در تیرماه سال 1392، تجدید نظر شد.این استاندارد، برگرفته از استانداردهای مرجع EN، DIN، ژاپن GIS، آمریکا ASTM و استاندارد جهانی ISO است. از سال 1371 به بعد، تمامی تولیدکنندگان در ایران، ملزم به استفاده از این استاندارد و اجرای آن شدند. هدف اصلی در تدوین استاندارد، تعیین خصوصیات و روش‌های آزمون آرماتورهای گرم نوردیده ساده و آجدار در تسلیح بتن بوده است.

در ویرایش جدید این استاندارد، تعریف زیر برای این محصول ارائه شده است: “محصول فولادی گرم نوردیده به‌شکل ساده یا آجدار با سطح مقطع گرد که به‌صورت کلاف یا شاخه‌ای بسته‌بندی می‌شود. در این استاندارد، میلگردها به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند که در بازار به نام‌های A1، A2، A3 و A4 شناخته می‌شوند. اعداد موجود در علامت مشخصه، مقاومت تسلیم محصول را نشان می‌دهند.”همچنین، در این استاندارد، شرح کامل نمونه‌برداری، روش آزمون‌ها، روش بسته‌بندی انواع سایز، اطلاعات لازم برای درج در شناسه، نشانه‌گذاری، گواهینامه فنی و شرایط جوشکاری نیز ذکر شده است.

  • استاندارد آبا

شرایط و خصوصیات مورد نیاز در تولید میلگردها را مشخص می‌کند. طبق این آیین‌نامه، مقاومت تسلیم آرماتور در سازه‌های مقاوم در برابر زلزله، نباید بیش از ۴۰۰ مگاپاسکال باشد.

قیمت میلگرد امروز در بازار

میلگرد، یکی از مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در صنایع مختلف است و به‌همین‌دلیل است که اطلاع از قیمت میلگرد امروز برای پیمانکاران و مدیران صنایع مختلف اهمیت بسیاری دارد. این محصول انواع مختلفی دارد و در سایزهای گوناگون تولید می‌شود تا برای کاربردهای مختلف مناسب باشد. اولین اولویت مهندسان در هر پروژه، تشخیص نوع میلگرد و اندازه مناسب برای پروژه است؛ بعد از آن هم برآورد قیمت و بودجه مورد نیاز برای پروژه اهمیت دارد که البته نرخ سایر مقاطع فولادی مانند قیمت تیرآهن، معمولا سهم کمتری را نسبت به قیمت میلگرد در هزینه کلی پروژه‌ها، به خود اختصاص می‌دهد.

دقت داشته باشید که قیمت امروز این محصول با قیمت روز قبل و بعد متفاوت است. حتی در برخی روزها، امکان نوسان لحظه‌ای قیمت هم وجود دارد. اگر نیاز دارید که از آخرین قیمت این مقاطع فولادی اطلاع داشته باشید، توصیه می‌کنیم جستجوی امروزتان را دوباره تکرار کنید و هرروز با عبارت «قیمت میلگرد امروز» وارد آهن آنلاین شوید و نرخ سایزهای مختلف محصولات را چک کنید.

انواع میلگرد

تولیدکنندگان برای هرکدام از انواع مقاطع فولادی انواع مختلفی در نظر می‌گیرند تا برای کاربردهای گوناگون مناسب باشند. به‌عنوان‌مثال میلگردهای ظریف‌تر برای ساخت ظریف‌کاری‌هایی مثل اتصالات به کار می‌روند و نمونه‌های بزرگ‌تر برای آرماتور بندی بتن به کار می‌روند. موارد زیر هم به عنوان انواع میلگرد شناخته می‌شود و به متریال به کار رفته در تولید محصولات بستگی دارد.

  • اروپایی: برای تولید این محصول از آلیاژ کربن، منگنز و سیلیکون استفاده می‌شود و مقاوم‌ترین نوع میلگرد است.
  • فولاد کربن‌دار: میلگرد سیاه نام دیگری است که به این مقطع فولادی داده می‌شود. درصد کربن به کار رفته در آن نسبت به مقاطع فولادی معمولی بیشتر است و مقاومت کم‌تری دربرابر خوردگی دارد.
  • اپوکسی: این محصولات پوشش اپوکسی دارند. این پوشش آن‌ها را در برابر خوردگی مقاوم می‌کند، در نتیجه برای مناطق مرطوب مناسب هستند.
  • گالوانیزه: فولاد گالوانیزه یکی از پرکاربردترین مواد اولیه برای تولید این محصول است، زیرا هم مقاومت بالایی دارد و هم هزینه آن نسبت به مواد دیگری چون منگنز، مناسب‌تر است.

نکات خرید میلگرد

اگر در بازار میلگرد هستید، چندین نکته برای خرید وجود دارد که باید در نظر بگیرید تا بهترین معاملات را داشته باشید. یکی از موثرترین استراتژی ها خرید عمده است. بسیاری از تامین کنندگان برای سفارش های بزرگتر تخفیف ارائه می کنند، بنابراین خرید یکباره مقدار قابل توجهی میلگرد می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما شود. علاوه بر این، خرید به صورت عمده می تواند به شما کمک کند از دردسر مجبور به سفارش مجدد مکرر جلوگیری کنید که می تواند زمان بر و پرهزینه باشد.

نکته مهم دیگر مذاکره با تامین کنندگان است. از درخواست قیمت بهتر یا خرید در اطراف برای بهترین معامله نترسید. ممکن است تعجب کنید که چقدر می توانید صرفاً با مذاکره با تأمین کنندگان مختلف صرفه جویی کنید. علاوه بر این، مهم است که با تامین کننده خود رابطه خوبی برقرار کنید تا مطمئن شوید که بهترین قیمت ها و خدمات را در آینده دریافت خواهید کرد. در نهایت از تخفیف ها و تبلیغات استفاده کنید. بسیاری از تامین کنندگان در طول سال تخفیف و تبلیغات ارائه می دهند، بنابراین مراقب این فرصت ها باشید. این ممکن است شامل فروش فصلی، برنامه های وفاداری یا تخفیف های عمده باشد. با فعال بودن و استفاده از این فرصت ها می توانید مقدار قابل توجهی در هزینه خرید میلگرد خود صرفه جویی کنید.

منبع: آسرون

نمایش بیشتر