اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

تکنولوژی جدید در آفتابگیر خودروی ولوو

در روزهای گرم سال به‌ویژه زمانی که آفتاب مستقیم به داخل خودرو می‌تابد، قطعات و ادوات درون ماشین نظیر ، داشبورد و… بسیار داغ می‌شوند. در این شرایط نشستن در کابین دشوار و گاهی غیرقابل‌تحمل خواهد شد. برای رفع این مشکل از یک وسیله ساده اما کاربردی به نام آفتاب گیر ماشین استفاده می‌شود. آفتاب‌گیرها انواع و اقسامی دارند و هر کدام برای شرایط مخصوصی به کار می‌روند.

آشنایی با آفتابگیر خودرو

همان‌طور که از نام این وسیله پیداست، آفتاب گیر خودرو یک سپر محافظ در برابر نور خورشید است که از افزایش بیش از حد دمای داخل اتاق خودرو جلوگیری و از سرنشینان و قطعات کابین در برابر نور خورشید محافظت می‌کند.

آفتابگیر شیشه بغل یا دودی

آفتابگیر شیشه بغل درواقع یک نوع توری بادوام مشکی‌رنگ است که داخل یک فریم فلزی قرار گرفته و به راحتی می‌توان آن را در قاب پنجره بغل ماشین جا داد. این وسیله یک فضای خالی هم برای دیدن آینه بغل دارد. البته باید بدانید که هر خودرویی متناسب با نوع طراحی پنجره‌ها، آفتابگیر شیشه بغل مخصوص به خود را دارد.

به دلیل رنگ مشکی این آفتاب گیر ماشین به آن آفتاب گیر دودی هم معروف است. یک مدل آفتاب گیر شیشه بغل هم وجود دارد که روی قسمت بالایی در و پنجره نصب می‌شود و فقط بخشی از شیشه را می‌پوشاند. این مدل قابلیت عبور نور ندارد و در رنگ‌های مختلف، بیشتر سفید و زرد و مشکی تولید می‌شود.

New technology in Volvo car sun visor

کاربرد آفتاب گیر ماشین

مهم‌ترین وظیفه آفتاب گیر ماشین جلوگیری از افزایش دمای بیش از حد کابین خودرو است. چراکه اگر نور خورشید و اشعه مضر فرابنفش با شدت بالا روی ادوات پلاستیکی یا چرم مصنوعی داخل اتاق بتابد، کیفیت و دوام آنها را کاهش می‌دهد. همچنین هنگام سواری و رانندگی با خودرو، وجود آفتاب گیر ماشین می‌تواند مانع رسیدن نور مستقیم خورشید به سرنشینان شود و سواری با خودرو را در طول یک روز گرم تابستان برای سرنشینان ممکن سازد.

انواع آفتاب گیر ماشین

آفتاب گیر ماشین در انواع اقسام مختلف تولید می‌شود که با مهم‌ترین انواع آن آشنا می‌شویم:

آفتاب گیر دو تیکه

این آفتابگیر از ۲ تکه جداگانه تشکیل شده است و معمولا از جنس پارچه ساخته می‌شود و داخل یک فریم چهارگوش قرار می‌گیرد. این مدل آفتاب گیر خودرو را می‌توان به صورت تک به تک روی شیشه جلو قرار داد. به‌ویژه برای زمانی که خودرو در حال حرکت است و می‌خواهیم سرنشین جلو توسط نور آفتاب اذیت نشود، می‌توان از یک قسمت این آفتابگیر استفاده کرد. در زمان پارک هم می‌شود هر دو تکه را روی شیشه جلو قرار داد.

آفتابگیر برای ماشین کوچک

آفتاب گیر ماشین در طرح‌های مختلف و ابعاد متناسب با سایز شیشه ماشین‌های گوناگون ساخته می‌شوند. بنابراین برای تهیه آفتابگیر مناسب اتومبیل‌های کوچک، فارغ از جنس و نوع آن باید به بازار مراجعه و آفتابگیر مناسب با ابعاد همان خودرو را تهیه کنید.

آفتاب گیر عینکی

آفتاب‌گیر عینکی به شکل یک تکه بزرگ پارچه‌ای مستطیل شکل است که دو فریم دایره‌ای درون آن قرار دارد. این آفتاب‌گیر بیشتر به رنگ نقره‌ای تولید می‌شود، اما رنگ‌های دیگر آن نیز در بازار موجود است. این نوع آفتابگیر در هنگام پارک خودرو به کار می‌آید و می‌توان آن را روی شیشه جلو یا عقب ماشین نصب کرد.

آفتابگیر تبلیغاتی عینکی

درون فریم‌های دایره‌ای آفتاب‌گیر عینکی، لوگوی شرکت سازنده یا هر برند دیگری را می‌توان چاپ کرد. به این نوع آفتابگیرها که نوعی تبلیغ رایگان برای برند مورد نظر به حساب می‌آید، آفتابگیر تبلیغاتی گفته می‌شود.

آفتابگیر شیشه جلوی ماشین

آفتاب‌گیر عینکی، آفتاب گیر دوتکه، آفتابگیر عینکی تبلیغاتی و آفتاب‌گیر رول که از جنس طلق پلاستیکی ساخته می‌شود، از جمله بهترین و مناسب‌ترین آفتابگیرهای غیرفابریک برای جلوگیری از ورود نور از شیشه جلو است. در ضمن، یک نوع آفتابگیر کوچک هم به طور استاندارد روی سقف، نزدیک شیشه جلو توسط کارخانه نصب می‌شود که آفتاب گیر فابریک خودرو به حساب می‌آید.

ویژگی های آفتاب گیر باکیفیت

مهم‌ترین ویژگی‌های یک آفتاب گیر ماشین مناسب را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کیفیت و دوام بالا در برابر حرارت و نور خورشید
 • قابلیت انعکاس مناسب نور خورشید
 • ضدآب بودن برای آفتابگیرهایی که روی قسمت بیرونی شیشه نصب می‌شوند.
 • قیمت مناسب
 • قابلیت نصب و حمل آسان

مزایای آفتاب گیر ماشین

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از آفتاب گیر خودرو عبارتست از:

 • جلوگیری از آسیب‌دیدگی ادوات داخل کابین مانند داشبورد، روکش صندلی‌ها و در برابر نور خورشید
 • آسان کردن حضور درون کابین ماشین طی روزهای گرم سال برای سرنشینان
 • افزایش ایمنی خودرو در برابر آتش‌سوزی به‌ویژه زمانی که یک جسم شفاف داخل کابین مقابل نور خورشید وجود داشته باشد.

اجزای آفتاب گیر ماشین

آفتاب گیر ماشین معمولا از اجزای زیر تشکیل می‌شود:

پارچه

پارچه اصلی‌ترین بخش یک آفتابگیر است که جلوی ورود نور خورشید به داخل کابین را می‌گیرد. این ماده بیشتر از پلی اتیلن و پلی استر ساخته می‌شود و باید استحکام و دوام مناسب در برابر پارگی و تابش نور خورشید را داشته باشد.

قاب

قاب یا فریم درواقع همان چهارچوبی است که پارچه درون آن قرار می‌گیرد. این بخش از آفتاب گیر ماشین از فلز سبک و قابل انعطاف مثل آلومینیوم یا فایبرگلاس ساخته می‌شود تا حمل و نقل و بسته‌بندی آسانی داشته باشد.

ساکشن کاپ

ساکشن کاپ یا مکنده، یک قطعه پلاستیکی یا سیلیکونی کوچک است که برای چسباندن آفتابگیر روی شیشه جلو استفاده می‌شود. ارزان بودن و قابلیت تعویض آسان از مزایای این قطعه به حساب می‌آید.

نوارهای الاستیک

نوارهای الاستیک برای نگه داشتن آفتاب گیر خودرو روی شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد و از یک سمت به سمت دیگر آفتابگیر کشیده می‌شود تا از افتادن یا سر خوردن آن جلوگیری کند.

کیسه ذخیره سازی

کیسه ذخیره‌سازی یا کاور آفتاب گیر ماشین، یک کیف پارچه‌ای یا پلاستیکی است که آفتابگیر را می‌توان درون کیسه یا کاور گذاشت تا در برابر عوامل مخربی نظیر باد، رطوبت، خاک و نور خورشید ایمن بماند.

نکات استفاده از آفتابگیر

هنگام استفاده یا خرید آفتاب گیر ماشین به نکات زیر حتما توجه کنید:

 • ابعاد آفتابگیر باید متناسب با شیشه ماشین شما باشد: باید آفتابگیرهای متناسب با نوع ماشین خود تهیه کنید تا حداکثر کارایی را در برابر نور خورشید داشته باشند.
 • آفتاب گیر خودرو را در جای مناسب قرار دهید: دقت کنید که آفتاب‌گیر به طور کامل درون بخش داخلی فریم پنجره‌های ماشین قرار بگیرد تا هم در طول سفر از جای خود بیرون نیفتد و هم کل سطح شیشه را پوشش دهد.
 • برای شیشه‌های بغل از آفتاب‌گیرهای توری با امکان دید مناسب استفاده کنید: در این صورت راننده از پنجره‌های کناری دید کافی به بیرون خواهد داشت.
 • هنگام حرکت آفتاب‌گیر شیشه عقب را بردارید: اگر روی شیشه عقب خودرو آفتاب‌گیر مات نصب کرده‌اید و هیچ دیدی از این بخش ندارید، باید قبل از شروع حرکت آن را از شیشه جدا کنید تا جلوی دید شما به عقب خودرو را نگیرد.

جنس آفتاب گیر ماشین

جنس آفتاب گیر ماشین از پارچه‌های مخصوص پلی استر یا پلی اتیلن است. همچنین برای ساخت آن از توری‌های پلاستیکی نایلونی نیز استفاده می‌شود.

اندازه آفتاب گیر خودرو

اندازه آفتاب گیر خودرو باید به گونه‌ای باشد که بتواند کل سطح شیشه را بپوشاند و اجازه نفوذ کمترین مقدار نور خورشید به داخل کابین را ندهد.

دید آفتاب گیر ماشین

آفتابگیرهای عینکی و دو تکه که هنگام پارک خودرو استفاده می‌شوند، لازم نیست به بیرون دید داشته باشند. اما آفتابگیر توری یا آفتاب‌گیر رودری شیشه بغل باید طوری طراحی شود که دید کافی را برای راننده فراهم کند و هم‌زمان با نصب آفتابگیر امکان رانندگی فراهم باشد.

قیمت آفتاب گیر ماشین

قیمت آفتاب گیر ماشین در بازار بر اساس نوع، جنس پارچه و تولیدکننده متفاوت است و می‌توانید با مراجعه به بازار یا فروشگاه‌های اینترنتی، از قیمت انواع آفتاب‌گیر ماشین آگاهی پیدا کنید.

محافظت در برابر اشعه فرابنفش

مضرات زیادی هم برای خودرو و هم برای سرنشینان دارد. یکی از این مضرات، اشعه فرابنفش (UV) است که موجب سوختگی و آسیب‌دیدگی پوست سرنشینان می‌شود. همچنین این پرتو می‌تواند روی کیفیت و دوام ادوات پلاستیکی و غیرپلاستیکی داخل خودرو نظیر داشبورد، کمربند، فرمان و…، تاثیر بدی بگذارد و آنها را به‌مرور بپوساند. بنابراین با استفاده از آفتاب‌گیر مناسب می‌توان از سرنشینان و همچنین ادوات داخل کابین در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کرد.

خنک سازی خودرو

با روش‌های زیر می‌توان بدون استفاده از آفتابگیر درون کابین خودرو را کمی خنک نگه داشت:

استفاده از برچسب دودی

برچسب‌های شیشه دودی با درجات مختلف در بازار موجود است. این برچسب‌ها اگر از نوع باکیفیت باشند، می‌توانند از ورود اشعه‌های مضر خورشید به داخل اتاق جلوگیری کنند و کابین ماشین را بدون استفاده از آفتاب‌گیر کمی خنک نگه دارند.

استفاده از پارچه

این روش برای شیشه‌های بغل می‌تواند موثر باشد. به عنوان مثال در سمتی که آفتاب می‌تابد، شیشه بغل را پایین بدهید و یک تکه پارچه بزرگ یا روسری یا چیزی شبیه به آن را از شکاف بین شیشه و فریم پنجره رد کنید. سپس شیشه را ببندید بدین ترتیب نور خورشید دیگر از آن شیشه به داخل نمی‌تابد. البته این روش برای شیشه جلو و عقب، کاربرد ندارد.

استفاده از چادر خودرو

مواقعی که مجبورید ماشین را زیر آفتاب پارک کنید، اگر آفتاب گیر ندارید بهتر است چادر روی ماشین بکشید تا هم رنگ خودرو از مضرات آفتاب مصون بماند و هم داخل کابین در برابر تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

نتیجه گیری

آفتاب گیر ماشین یکی از لوازم ارزان اما کاربردی است که در فصول گرم سال و روزهای داغ تابستان کمک ویژه‌ای به حفظ سلامت ادوات کابین و همچنین سرنشینان می‌کند. آفتاب گیر خودرو اجازه نمی‌دهد که نور خورشید در طول سفر سرنشینان را اذیت کند و امکان مسافرت راحت‌تر را در روزهای گرم سال فراهم می‌کند.

اما اگر در این شرایط خودرو آفتاب‌گیر یا شیشه دودی نداشته باشد، تابش مستقیم خورشید می‌تواند سفر ناخوشایندی را ایجاد کند یا حتی منجر به توقف و لغو سفر شود. وجود آفتاب‌گیر ماشین روی شیشه جلو و عقب در زمان پارک نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. بنابراین بعد از جدید حتما آفتاب‌گیر مناسب آن را هم تهیه کنید.

نمایش بیشتر