اقتصادیکسب و کار ایرانی

راهنمای ورود به فارکس به همراه مدارک لازم و حداقل سرمایه ورود به فارکس

این خبر شامل این عناوین است مخفی

ورود به فارکس و ثبت نام در فارکس بزرگترین بازار مالی جهان

فارکس (Forex) بزرگترین بازار مالی در جهان است که معاملات مربوط به تبادل ارزها در آن به صورت غیرمتمرکز انجام می‌شود. غیرمتمرکز بودن باعث شده تا ورود به فارکس در ایران هم برای ما ممکن باشد. بازار فارکس پر از فرصت‌های معاملاتی برای سرمایه گذاران و تریدرهای حرفه‌ای است و شما هم در صورت داشتن دانش و تجربه کافی می‌توانید از سود حاصل از این معاملات برخوردار شوید اما برای این کار ابتدا باید نحوه ورود به فارکس را بدانید. به همین دلیل در این مقاله، آموزش ورود به بازار فارکس را در دستور کار خود قرار داده‌ایم پس در ادامه با ما در ایران بورس آنلاین همراه باشید.

چگونه وارد بازار فارکس شویم؟

حتما برای یادگیری نحوه ورود به فارکس هیجان زده هستید اما بهتر است پیش از ورود فارکس را بشناسیم.

افراد زیادی تصور می‌کنند که ورود به فارکس برای ایرانیان ناممکن است اما این تصور کاملا اشتباه است. در فارکس، ارزهای رایج کشورها به صورت جفتی معامله می‌شوند و به علت غیرمتمرکز بودن بازار فارکس و نداشتن یک محل خاص برای انجام معاملات، ما هم می‌توانیم در این بازار شرکت کنیم. فارکس متعلق به هیچ کشوری نیست و هر کس در هر کجای دنیا می‌تواند با ثبت نام در بازار فارکس و آموزش پرایس اکشن، مشغول سرمایه گذاری یا معامله گری در آن شود. برای این که با چگونگی ورود به بازار فارکس آشنا شوید، مراحل ورود به آن را به صورت گام به گام توضیح می‌دهیم.

آموزش |اتحادیه اروپا |ارز

مراحل ورود به فارکس

ورود به بازار فارکس کار سختی نیست فقط باید در این بازار ثبت نام کنید. برای ثبت نام و شروع کار در بازار فارکس، مراحل ورود به این بازار را به صورت مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم.

۱انتخاب بروکر

اولین گام برای شروع کار در فارکس، انتخاب یک بروکر(Broker) و شرکت در دوره آموزش پیشرفته فارکس مناسب است. بروکرها واسط تریدرها و بازار فارکس هستند و باعث می‌شوند تا افراد با حداقل سرمایه هم بتوانند در این بازار فعالیت کنند اما چطور می‌توان یک پیدا کرد؟

برای پیدا کردن بهترین بروکر فارکس باید به چند نکته دقت کنید:

اسپرد کمتر

تفاوت قیمت خرید و فروش در فارکس است و به عنوان کارمزد انجام معاملات به بروکر تعلق می‌گیرد در نتیجه هر چه میزان اسپرد بیشتر باشد، شما مجبور به پرداخت کارمزد بیشتری هستید. بنابراین سعی کنید به دنبال بروکرهایی باشید که اسپرد کمتری از معاملات می‌گیرند.

رگوله معتبر

بروکری که انتخاب می کنید باید توسط یکی از سازمان‌های ناظر معتبر در فارکس که به آن‌ها نیز گفته می‌شود، رگوله شده یا مجوز فعالیت گرفته باشد. در این صورت می‌توانید مطمئن شوید بروکر کلاهبردار نیست و در صورت بروز هر گونه مشکلی برای بروکر، سرمایه شما در خطر نخواهد بود.

لوریج مناسب

یا ضریب اهرمی (Leverage) مقدار پولی است که بروکر به شما قرض می‌دهد تا معامله خود را با حجم بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود انجام دهید. مثلا با لوریج 1:100 می‌توانید با سرمایه یک دلار، به اندازه 100 دلار معامله کنید. تغییرات قیمت در بازار فارکس بسیار ناچیزند و لوریج ابزاری است که به وسیله آن معامله گران می‌توانند سود بیشتری نصیب خود کنند.

انتخاب میزان لوریج به شما بستگی دارد چون لوریج بیشتر مساوی ریسک بیشتر و همزمان سود بیشتر است. اگر سرمایه خیلی کمی دارید می‌توانید از لوریج بالاتری استفاده کنید ولی اگر سرمایه زیادی دارید و می‌خواهید در جفت ارزهای غیر معمول که نوسانات بیشتری دارند، سرمایه گذاری کنید، بهتر است از لوریج کمتری استفاده کنید. در نهایت انتخاب لوریج به سبک معاملاتی شما بستگی دارد پس بروکری را انتخاب کنید که محدوده لوریج مناسب برای انجام معاملات شما را داشته باشد. انتخاب بروکر معتبر، شرایط دیگری هم دارد که با استفاده از این مقاله می توانید از همه آن‌ها مطلع شوید.

۲ثبت نام در بروکر

خب فرض کنید که بروکر مناسب را انتخاب کرده‌اید اما اکنون برای ورود به بازار فارکس چه باید کرد؟

نحوه ورود به بازار فارکس از طریق ثبت نام در بروکر صورت می‌گیرد پس در این قسمت به سراغ مراحل سه گانه ثبت نام در بروکر می‌رویم. دقت کنید که مراحل ثبت نام در هر بروکر ممکن است کمی متفاوت باشد.

مرحله اول؛ وارد کردن اطلاعات هویتی اولیه

در اولین مرحله برای ثبت نام در فارکس باید به سایت بروکر مورد نظرتان بروید و از قسمت Open an account یا باز کردن وارد مراحل ثبت نام شوید. در این قسمت باید اطلاعات هویتی خود را که شامل :

 • نام و نام خانوادگی
 • کشور
 • شماره تماس
 • ایمیل
 • نوع حساب (حقیقی یا دمو)

می‌شوند، وارد کرده و تیک‌های مربوط به پذیرش قراردادهای بروکر را پس از مطالعه بزنید.

نکته اول: برای ثبت نام در بروکر باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

نکته دوم: از شماره تماس و ایمیل واقعی استفاده کنید چون برای ثبت نام اولیه در بروکر باید این اطلاعات تایید شوند.

مرحله دوم؛ وارد کردن اطلاعات هویتی و سکونتی به طور کامل

در این مرحله، پس از تایید شماره تماس و ایمیل شما توسط بروکر، نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سایت به صورت پیشفرض برای شما تعیین می‌شود و شما باید ادامه مراحل ثبت نام را که مربوط به نوع حساب معاملاتی است انجام دهید. در این مرحله می‌توانید دو کار انجام دهید:

 1. با انتخاب حساب دمو یا آزمایشی کار تمرین کردن را شروع کنید و افتتاح حساب واقعی را به بعدا موکول کنید.
 2. اگر قبلا به حد کافی تمرین کرده‌اید می‌توانید مراحل مربوط به ثبت نام را ادامه داده و یک حساب معاملاتی واقعی انتخاب کنید.

فرض کنید که قبلا با حساب دمو تمرین کرده‌اید و اکنون می‌خواهید حساب واقعی یا حقیقی باز کنید. در این مرحله باید اطلاعاتی که شامل موارد زیر می‌شوند را تکمیل کنید.

 • نوع پلتفرم معاملاتی (اکثر معامله گران، متاتریدر۴ را انتخاب می‌کنند.)
 • نوع اکانت یا حساب معاملاتی (بروکرهای مختلف، حساب‌های معاملاتی متفاوتی ارائه می‌دهند.)
 • واحد پول (واحد پولی که قرار است حساب‌تان را با آن شارژ کنید که معمولا، دلار است.)
 • میزان لوریج
 • کشور، شهر، آدرس و کد پستی محل اقامت
 • جنسیت و تاریخ تولد

پس از تکمیل این اطلاعات، در این مرحله می‌توانید پلتفرم معاملاتی که در هنگام ثبت نام انتخاب نموده‌اید را دانلود کنید. برای ورود به متاتریدر باید از شماره حساب و رمز عبوری که در این مرحله در اختیار شما قرار می‌گیرد، استفاده کنید. این اطلاعات در کابین شخصی یا صفحه شخصی شما در سایت بروکر در دسترس هستند.

بعد از وارد کردن اطلاعات هویتی، حساب معاملاتی شما با موفقیت باز می‌شود اما برای استفاده از حساب باید مدارک هویتی خود را آپلود کنید.

مرحله سوم؛ بارگذاری مدارک شناسایی

در این مرحله برای تایید اطلاعات هویتی و سکونتی که در مرحله قبل وارد کردید، باید مدارک لازم برای ثبت نام در فارکس را در سایت بروکر بارگذاری کنید. برای این کار به قسمت مربوط به آپلود تصاویر یا احراز هویت می‌رویم.

برای تایید اطلاعات هویتی می‌توانید با توجه به مدارک درخواست شده توسط بروکر، عکس یا تصویر یکی از مدارک هویتی مثل کارت ملی، گواهینامه، صفحه اول شناسنامه یا پاسپورت خود را بارگذاری کنید.

برای تایید اطلاعات سکونتی می‌توانید از تصویر یکی از مدارک سکونتی مثل اجاره نامه یا سند منزل، قبض‌های خدماتی (آب، گاز، برق، صورتحساب بانکی و…) استفاده کنید.

مدارک شما در همان روز یا نهایتا تا ۳ روز کاری دیگر توسط بروکر بررسی شده و در صورت نبودن مشکل، حساب شما تایید می‌شود.

بعد از ثبت نام در بروکر، با ورود به سایت فارکس و دنیای معاملات جفت ارزها به شما گشوده می‌شود.

۳افتتاح حساب دمو در بروکر

یکی از مزیت‌های مهم این بازار است چرا که با آن می‌توانید برای انجام معاملات واقعی آماده شوید اما چگونه حساب دمو فارکس باز کنیم؟

اگر مرحله اول ثبت نام در بروکر را انجام داده باشید می‌توانید، در حساب دمو یا آزمایشی بروکر ثبت نام کنید. در این مرحله هم می‌توانید با دانلود پلتفرم معاملاتی بروکر و استفاده از نام کاربری و رمز عبور مربوط به حساب دمو، به چارت‌های قیمتی دسترسی داشته باشید و آموزه‌های مربوط به دانش معامله گری خود را در اینجا تست کنید ولی چطور باید این دانش را کسب کرد؟

۴– کسب دانش معامله گری

حتما از خود می پرسید بعد از ثبت نام در بروکر، چطور وارد فارکس شویم؟

در ادامه مراحل ورود به فارکس، در این مرحله باید دانش معامله گری یا ترید کردن را به خوبی یاد بگیرید. این دانش شامل ، یا بنیادی، مدیریت سرمایه و روان شناسی بازار می‌شود.

تحلیل تکنیکال

در این تحلیل با استفاده از یک سری الگو، مفاهیم و اندیکاتورها، روند حرکت قیمت در نمودار بررسی می‌شود. با تحلیل تکنیکال می‌توانید آینده قیمت را تا حد زیادی به درستی پیشبینی کنید. مثلا فرض کنید قیمت یک جفت ارز در حال افزایش است. در این حالت شما با ابزارهای خود مسیر حرکت قیمت را بررسی کرده و به این نتیجه می‌رسید که قیمت در یک محدوده خاص بر می‌گردد و شروع به کاهش می‌کند. مثلا اگر قیمت در جفت ارز EUR/USD (یورو به دلار) به این منطقه برسد، شما یک معامله فروش باز می‌کنید تا با کاهش قیمت این جفت ارز سود کنید. (فارکس بازاری دو طرفه است که می‌توان در آن هم با افزایش قیمت و هم با کاهش آن سود به دست آورد.)

تحلیل بنیادی

 در این نوع از تحلیل، ارزش واقعی یا ذاتی با توجه به شرایط اقتصادی به دست می‌آید و از این طریق قیمت آینده پیشبینی می‌شود. مثلا اگر با تحلیل بنیادی به این نتیجه برسید که ارزش یورو با توجه به رونق شرایط اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به دلار آمریکا بیشتر می‌شود، جفت ارز EUR/USD‌ را می خرید تا در آینده از افزایش قیمت آن سود کنید.

مدیریت سرمایه

دانشی است که به وسیله آن می‌توانید با کمترین میزان ضرر بیشترین سود ممکن را به دست بیاورید.

آگاهی از الگوهای رفتاری سایر معامله گران و تسلط به احساسات خود مثل حرص و طمع در حین معامله گری از موضوعاتی هستند که در این زمینه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

۵تمرین کردن با حساب دمو در فارکس

با ترکیبی از موارد یاد شده در قسمت قبلی در قالب یک می‌توانید، تمرین کردن در حساب دمو را شروع کنید. زمان تمرین کردن در حساب مجازی فارکس به شما بستگی دارد ولی بهتر است بعد از هر ماه تمرین، کارنامه معاملاتی خود را بررسی کنید یعنی میزان سود و ضرر خود در یک ماه را محاسبه کنید. اگر توانستید طی دو تا شش ماه به میزان سوددهی بالایی با حساب دمو برسید، نوبت به باز کردن یک حساب معاملاتی واقعی و شروع کار در فارکس می‌رسد.

۶افتتاح حساب واقعی در بروکر

حالا که دانش لازم برای ورود به فارکس را به دست آورده‌اید می‌توانید یک حساب معاملاتی واقعی در بروکر باز کنید. برای این کار می‌توانید به توضیحات مربوط به مرحله دوم و سوم ثبت نام در بروکر مراجعه کنید.

انواع مختلفی از حساب‌های معاملاتی در بروکرها وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به حساب‌های مینی، میکرو یا سِنت، استاندارد و ECN اشاره کرد. شما می‌توانید با توجه به میزان سرمایه و سایر شرایط موجود در این حساب‌ها، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید اما حداقل سرمایه برای ورود به فارکس چقدر است؟

حداقل سرمایه برای فارکس در بروکرهای مختلف، متفاوت است. در بعضی از بروکرها میزان حداقل سرمایه برای شارژ اولیه حساب وجود ندارد. بعضی بروکرهای دیگر با داشتن حساب میکرو فارکس، این امکان را فراهم کرده اند تا معامله گران بتوانند با سرمایه اولیه یک دلار در این بازار شرکت کنند.

۷شارژ حساب

بعد از ورود به فارکس برای شروع فعالیت در آن باید نحوه انتقال پول به حساب فارکس را بدانید. روش‌های مختلفی برای شارژ حساب و برداشت وجه در بروکرها وجود دارد که همه آن‌ها برای ایرانیان در دسترس نیست. در ادامه نحوه شارژ حساب فارکس برای ایرانیان و روش‌های مختلف آن را توضیح می‌دهیم (منظور از شارژ حساب فارکس همان شارژ حساب در بروکر است).

حساب بانکی بین المللی

 اگر یک حساب بانکی بین المللی داشته باشید می‌توانید کار واریز و برداشت وجه در هر بروکری را به راحتی انجام دهید ولی از آن جایی که ایران تحریم است، دسترسی به چنین حساب‌هایی برای خیلی‌ها ناممکن است.

کارت اعتباری

 کارت‌های اعتباری مثل ویزا کارت و مستر کارت از روش‌های دیگری هستند که بروکرها برای کار واریز و برداشت وجه در نظر می‌گیرند اما باز به دلیل تحریم‌ها، ایرانیان نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

کیف پول های الکترونیک

 پرفکت مانی و وب‌مانی دو شیوه پرداخت الکترونیکی هستند که ایرانیان می‌توانند به راحتی از آن‌ها برای شارژ حساب خود در بروکر و برداشت وجه استفاده کنند. پرفکت مانی و وب‌مانی در صرافی‌های ایرانی برای فروش در دسترس هستند.

ارزهای دیجیتال

 بعضی از بروکرها این امکان را فراهم آورده‌اند که مشتریانشان کار واریز و برداشت وجه را با ارزهای دیجیتال انجام دهند در نتیجه شارژ حساب فارکس با بیت کوین به راحتی امکان پذیر است. برای این کار می‌توانید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری که بروکرتان ساپورت می‌کند را به صورت آنلاین از صرافی‌ها خریداری کرده و بعد به آدرس کیف پول بروکر منتقل کنید.

صرافی

 برای شارژ حساب فارکس می‌توانید از روش مستقیم  واریز و برداشت وجه به صورت ریالی هم استفاده کنید. در این روش به وبسایت صرافی‌ که بروکرتان معرفی کرده وارد شده و در آن ثبت نام می‌کنید. در حین ثبت نام، مشخصات حساب خود در بروکر را نیز وارد می‌کنید. با این روش شما وجه خود را به ریال برای صرافی واریز می‌کنید و صرافی حساب شما در بروکر را به دلار شارژ می‌کند. برای برداشت وجه هم می‌توانید از همین روش استفاده کنید.

نمایندگان بروکر در کشور

بعضی از بروکرها، برای واریز و برداشت وجه به صورت ریالی و مستقیم، نمایندگان خود را به شما معرفی می‌کنند و شما می‌توانید وجه خود را به صورت ریالی به شماره حساب این افراد واریز کنید. بعد از آن، این نمایندگان حساب شما در بروکر را به دلار شارژ می‌کنند. واریز پول به فارکس از این طریق بسیار راحت است.

۸شروع کار در فارکس

با شارژ اولیه حساب می‌توانید فعالیت در فارکس از ایران را شروع کنید. اگر به درستی دانش معامله گری را یاد گرفته باشید اکنون می‌توانید از نوسانات قیمت موجود در جفت ارزهای فارکس به نفع خود استفاده کرده و به سود دست پیدا کنید.

ورود به فارکس و فعالیت در آن برای همه افراد ممکن است فقط باید در این زمینه به خوبی آموزش ببینید و یک بروکر معتبر را برای شروع معاملات خود در فارکس انتخاب کنید. در این نوشته مراحل ورود به فارکس را به صورت گام به گام بررسی کردیم تا شما بتوانید به راحتی با طی کردن این مراحل به سوددهی در این بازار دست پیدا کنید.

سوالات متداول

۱چگونه وارد فارکس شویم؟

برای ورود به فارکس باید در یک بروکر معتبر حساب باز کنید.

۲مراحل ثبت نام در فارکس چیست؟

ثبت نام فارکس از طریق ثبت نام در بروکر و از طریق تکمیل فرم‌های مربوط به اطلاعات هویتی و بارگذاری مدارک شناسایی صورت می‌گیرد.

۳مدارک لازم برای ثبت نام در فارکس شامل چه مواردی می شود؟

برای ثبت نام در فارکس به دو نوع مدرک نیاز دارید: مدارک هویتی (کارت ملی، پاسپورت، شناسنامه، گواهینامه رانندگی و …) و مدارک سکونتی (اجاره نامه، قبض های خدماتی و…)

نمایش بیشتر