اخبار سلامتکسب و کار ایرانی

خصوصیات یک کفش ایمنی خوب و استاندارد

۱۰ ویژگی و مشخصات کفش ایمنی و پوتین کار استاندارد و مناسب

کفش ایمنی نوعی از کفش است که ظاهری مشابه با کفش‌های معمولی و عادی دارد. ولی به دلیل جنس محکم و بادوامی که دارد، موجبات محافظت از پای شما در برابر انواع خطرات را فراهم می‌نماید. امروزه اغلب افراد و کارگرانی که دارای شغل پرخطری هستند، از پوتین کار استاندارد و مناسب و کفش ایمنی خارجی ارزان استفاده می‌کنند. به طور کلی، کفش ایمنی برای شخص، مرز بین مرگ و زندگی را تعیین می‌کند. چنانچه اغلب صدمات ناشی از سوختگی، قطعی پا، ورود آسیب به آن و بسیاری از موارد دیگر در نتیجه عدم استفاده از کفش ایمنی مناسب است. در این مقاله قصد داریم به مشخصات کفش ایمنی استاندارد پرداخته و اطلاعاتی در زمینه خرید کفش کار مهندسی به شما عزیزان ارائه دهیم. پس مطالعه این مطالب را از دست ندهید.

آتش سوزی |ابزارآلات |استاندارد

انواع کفش ایمنی

کفش ایمنی به انواع و اقسام مختلفی دسته‌بندی می‌شود که بر اساس نیاز و کاربرد هر یک، می‌توانید نوع مناسبی از آن را تهیه کنید. از جمله انواع کفش ایمنی، شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرپنجه فولادی
 • کفش ایمنی عایق برق
 • کفه فلزی
 • زیره رابر
 • پلاستیکی
 • بوتیل
 • کانداتیو
 • سرپنجه کامپوزیت
 • پلاستیک سخت

مشخصات فنی کفش ایمنی

یک کفش ایمنی استاندارد، بایستی دربردارنده ویژگی‌های متعددی باشد. از جمله مهمترین مشخصات فنی کفش ایمنی، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • یکی از مشخصات کفش ایمنی استاندارد، فراهم نمودن ایمنی و امنیت مصرف‌کننده است. پس این گونه کفش، بایستی قابلیت حفاظت از انگشتان پای شما در زمان سقوط یک قطعه فولادی از ارتفاع یک متری را داشته باشد.
 • راحت و بهداشتی بودن از دیگر مشخصات پوتین ایمنی مناسب است. زیرا معمولاً کفش‌های ایمنی در مدت زمان طولانی پوشیده می‌شود‌. پس باید در زمانی که کفش را می‌پوشید، در آن احساس راحتی کنید.
 • طول عمر بالا نیز یکی از مهمترین مشخصات کفش ایمنی استاندارد است. از علل دوام پوتین کار، می‌توان به استفاده از چرم گاو و چرم بوفالو در آن اشاره نمود. همچنین این نوع کفش‌ها دیرتر فرسوده می‌شوند.
 • طراحی استاندارد از ویژگی‌های یک پوتین ایمنی برای کار است. کفش ایمنی بایستی مطابق با استاندارد‌ها و رعایت اصول ارگونومیکی تولید شده باشد. بنابراین علاوه بر رعایت اصول در زیره کفش، بایستی در طول استفاده دراز مدت نیز سبب خستگی پا نشود. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره اینکه چگونه کفش چرم را گشاد کنیم را بخوانید.

ویژگی کفش ایمنی استاندارد

بسیاری از آسیب‌هایی که در هنگام کار رخ می‌دهد، در نتیجه عدم استفاده از پوتین کار استاندارد و مناسب است. ویژگی کفش ایمنی استاندارد، این امکان را به افراد می‌دهد که نگران آسیب دیدگی پای خود در زمان کار نباشند. از جمله ویژگی کفش کار استاندارد، شامل موارد ذیل می‌شود:

 • از آسیب دیدن در زمان بروز اتفاقات و حوادث در محل کار، جلوگیری می‌کند. در هر یک از کار‌ها، امکان سقوط اجسام مختلف، لغزش پا و… وجود دارد. از مشخصات کفش ایمنی استاندارد، داشتن عاج‌های مناسب و برجستگی‌های درست است که از لیزخوردن افراد جلوگیری می‌کند.
 • پیشگیری از سوختگی با استفاده از کفش کار استاندارد از دیگر مزایای این محصول است. این نوع کفش از مواد اولیه بادوامی ساخته می‌شود که از بروز آسیب به پای افراد در اثر آتش سوزی جلوگیری می‌کند. پیشنهاد می شود از انواع پوتین نظامی شرکت صنعتی ایمنی ها دیدن نمایید.
 • در مناطق سرد آب و هوایی، پا را گرم نگه می‌دارد. سردی آب و هوا، سبب بروز مشکلاتی مانند هیپوترمی و نیش‌های یخ‌زده می‌شود. با پوشیدن پوتین استاندارد مناسب، می‌توانید از بروز این آسیب‌ها پیشگیری کنید‌.
 • بسیاری از کارگرانی که مشغول کار بر روی سطوح سخت مانند بتن هستند، دچار خستگی در عضلات پا و بسیاری از اعضای بدن می‌شوند‌. با استفاده از پوتین کار مناسب، خستگی کمتری را تجربه می‌کنند.
 • از دیگر مشخصات کفش ایمنی استاندارد، کاهش خطر برق گرفتگی است. افرادی که در محیط‌هایی که احتمال وجود برق گرفتگی بالا می‌باشد، کار می‌کنند؛ با پوشیدن کفش کار استاندارد می‌توانند خود را از خطر برق گرفتگی محفوظ نگه دارند.

وزن استاندارد کفش ایمنی

معمولاً کفش‌های ایمنی دارای وزن بیشتری در مقایسه با کفش‌های عادی هستند. ولی در زمان خرید به راحتی کفش مورد نظر خود توجه کنید و از خرید کفش‌های ایمنی با وزن بیش از حد که سبب خستگی پای شما می‌شوند، اجتناب نمایید. در واقع، یکی از مشخصات کفش ایمنی استاندارد، داشتن وزنی مناسب است که علاوه بر ایمنی؛ سبب تأمین راحتی برای فرد مصرف‌کننده می‌شود.

بیشترکفش‌های ایمنی دارای وزنی در حدود ۰. ۴۹ تا ۱. ۵ کیلوگرم هستند. از آنجایی که شما قرار است در طول روز و در مدت زمان طولانی، کفش ایمنی را به پا داشته باشید؛ کفشی را انتخاب کنید که سبب خستگی پای شما نشود. پس یکی از نکات مهم در زمان خرید پوتین کار ایمنی و استاندارد، مد نظر قرار دادن وزن آن است. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره فاشیای کف پا را بخوانید.

استاندارد و مشخصات کفش ایمنی

کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین این نوع کفش ها، مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است. این ویژگی از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.

بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE، عمده ترين خطر تهديد كننده پا در محيط هاي صنعتي له شدن پنجه هاي پا در اثر سقوط ناگهاني اجسام سنگين بر روي آنهاست. يا حتی برخورد جلوي كفش با قطعات تيز و برنده و آسيب ديدن پنجه پا نیز از جمله این آسیب ها مي باشد.

بنابراين براي حفاظت پا در برابر اين صدمات كفش های ايمني تولید شده اند كه در قسمت جلويي دارای پنجه هاي محافظ فولادي هستند. و كفه كفش را از يك ماده قابل انعطاف مثل پلي اورتان (PU) مي سازند. قسمت پنجه كفش بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE به تناسب شغل افراد مي تواند از جنس چرم (عايق برق) يا PVC (عايق شيميايي) نيز باشد.

بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE كفش ايمني كاركناني كه با برق سر و كار دارند يا در محل كارشان احتمال ايجاد جرقه وجود دارد بايد فاقد هر نوع ميخ فلزي باشد. طبق استاندارد HSE که کفش ایمنی را از پوشش های حفاظتی کارهای سخت و دشوار می داند. همه‌ی افراد و کارکنان محیط های کار خطرناک باید از کفش ایمنی و پوشش ایمنی مناسب استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

یکی از ابزارآلات اساسی و مهم در هنگام کار، کفش ایمنی استاندارد است. با اینکه ظاهر کفش ایمنی مانند سایر کفش‌ها بوده ولی به دلیل این که از مواد مقاوم و باکیفیتی ساخته شده است، امنیت پای افراد را تضمین می‌کند. مقاومت و استحکام پوتین کار، موجب محافطت از انگشتان پای افراد در برابر خطرات و آسیب‌های مختلف می‌شود.

علاوه بر موارد مذکور، از کفش ایمنی می‌توان در محیط‌ های مختلف مانند محیط‌های نفتی، روغنی، اسیدی، مکان‌هایی که احتمال برق گرفتگی وجود دارد، استفاده نمود. همچنین در مکان‌های صنعتی، کارخانجات، در فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. به طور کلی، مشخصات کفش ایمنی استاندارد و مزایایی که به همراه دارد، سبب تأکید بر پوشیدن آن در زمان کار است. در بسیاری از مواقع، فرد با پوشیدن پوتین استاندارد مناسب خود را از بسیاری خطرات و آسیب‌ها محفوظ نگه داشته است. پس به شما نیز توصیه می‌کنیم که پوشیدن کفش ایمنی را در زمان کار، از یاد نبرید.

منبع : shoesforcrews

نمایش بیشتر