اخبار جامعهکسب و کار ایرانی

ثبت نام ازمون ielts با مشاوره موسسه دیاکو

ثبت نام آزمون آیلتس 1402

ازمون ielts برای سنجش میزان مهارت و دانش افراد در برگزار می شود و برای مهاجرت، اخذ و ادامه تحصبل در بسیاری از کشورهای خارجی داشتن این مدرک الزامی است، همچنین این مدرک در سراسر جهان دارای اعتبار می باشد زیرا از بالاترین برای سنجش سطح زبان انگلیسی متقاضیان استفاده می کند. در ایران تنها 8 موسسه با تایید سازمان سنجش آموزش کشور، مجاز به برگزاری مراحل مختلف هستند که در ادامه به بیان نحوه ثبت نام و در هر یک از آن ها می پردازیم و ثبت نام ازمون ielts با موسسه دیاکو را آموزش خواهیم داد. سایر مراکز فعال در این زمینه، غیر از موسساتی که نام برده شده، هستند.

آموزش |آیا آزمون آیلتس در ایران برگزار می شود؟ |ایران

درباره آزمون آیلتس بیشتر بدانیم

به منظور ارزیابی سطح دانش و میزان تسلط  افراد به زبان انگلیسی، به ویژه برای افرادی که قصد دارند برای ادامه تحصیل و یا کار به خارج از کشور بروند، آزمون زبانی با نام تعریف شده است که هر ماه در چندین نوبت برگزار می شود. سازمان سنجش آموزش کشور، تنها مرجع صادر کننده مجوز موسسات جهت برگزاری این آزمون در ایران می باشد. داوطلبانی که قصد دارند در این آزمون ثبت نام کنند ابتدا می بایست با مراجعه به سایت نزدیک ترین مرکز برگزار کننده آزمون در محل زندگی خود را پیدا کنند.

انواع آزمون آیلتس

این آزمون از چند نظر که در ادامه مقاله بیان می گردد، دارای تفاوت هایی خواهد بود.

از لحاظ محتوا

این آزمون دارای دو نوع آکادمیک (Academic Training) و عمومی (General Training) می باشد و داوطلبین با توجه به خود می بایست در یکی از این آزمون ها ثبت نام به عمل آورند. افرادی که با هدف تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در مقطع کارشناسی و یا مقاطع بالاتر در این آزمون شرکت می کنند، بایستی در آزمون نام نویسی نمایند. سایر داوطلبان نیز که برای زندگی، کار یا از طریق به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت می کنند، می توانند در آیلتس شرکت کنند. در هر یک از این آزمون ها 4 مهارت خواندن، نوشتن، شنیدار و گفتار در زبان انگلیسی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت سطح داوطلبان با اختصاص نمره ای از 0 تا 9 مشخص می شود.

از لحاظ نوع برگزاری

آیلتس بسته به درخواست شرکت کننده در زمان ثبت نام به دو صورت کاغذی یا کامپیوتری برگزار می شود. آیلتس کامپیوتری یا آنلاین به آزمونی گفته می شود که 4 مهارت خواندن، نوشتن و شنیدن را به وسیله انجام می دهند و به جای علامت زدن جواب ها روی کاغذ، در سیستم پاسخ می دهند اما آزمون مهارت گفتاری مانند امتحان کاغذی، به صورت و رو در رو با مصاحبه کننده انجام می شود. در کل این نوع خاص از آزمون آیلتس مخصوص کسانی است که بالایی دارند.

اعتبار آزمون آیلتس

لازم به ذکر است که این آزمون تنها 2 سال اعتبار استفاده و ارائه به مراکز مختلف را دارد و این زمان قابل تمدید نخواهد بود. پس از اتمام اعتبار فرد می بایست مجددا در آزمون آیلتس شرکت نماید.

آیا برگزاری آزمون آیلتس در ایران لغو شد؟

در تاریخ 21 دی ماه 1401 موسسات برگزار کننده آزمون آیلتس در ایران که زیر نطر سازمان سنجش فعالیت می نمایند، اعلام کردند: “با توجه به دستور سازمان سنجش کشور، مورخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱، تمام آزمون‌های آیلتس در سراسر کشور از اسفندماه تا اطلاع ثانوی برگزار نخواهد شد“. البته طبق گفته این مراکز آزمون های ثبت نام شده تا روز 21 دی ماه 1401، برگزار خواهند شد و تا اطلاع ثانویه ثبت نام جدیدی صورت نخواهد گرفت. این موضوع نگرانی های بسیاری را برای داوطلبان آیلتس در پی داشته است و سبب شایعه پراکنی های بسیاری حول دلایل لغو این آزمون بین المللی و ارتیاط آن با افزایش مهاجرت از کشور شده است.

اما مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور درباره این تصمیم اظهار کرد که لغو نام نویسی به دلایل همچون ساماندهی و نظارت بر برگزاری آزمون، صیانت از حقوق داوطلبان و مدیریت روابط میان موسسه صاحب امتیاز آزمون، مراکز و آفسایت ها،  رفع انحصار و… می باشد و ضمن تاکید بر بازنگری مقررات، توسعه مراکز برگزاری و رفع مشکلات موجود آزمون آیلتس برای شرکت داوطلبان در آزمون آیلتس مشکلی وجود نخواهد داشت. لذا به نظر می رسد این توقف در روند برگزاری خواهد بود.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون آیلتس 1402

با توجه به اعلام سازمان سنجش و موسسات معتبر برگزار کننده این آزمون بین المللی، نام نویسی برای شرکت در آن تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نمی باشد. اما برای افرادی که پیش از آن اطلاعیه، ثبت نام نموده اند امتحان به طور کامل برگزار می گردد که زمان و مکان های آن متفاوت بوده و طبق آن چه در سایت موسسات عامل این امتحان بیان شده است، تاریخ ها را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

زمان بندی آزمون آیلتس 1402

امتحان آیلتس به طور میانگین برای نوع آکادمیک 4 بار در ماه و برای جنرال 2 بار در ماه برگزار می گردند که تاریخ های آن برای هر موسسه متفاوت است. اکنون به دلیل خبر لغو موقتی این آزمون، زمان های برگزاری آن از حذف شده است اما امیدواریم به زودی به روال عادی بازگردد.همانطور که گفته شد این آزمون شامل 4 بخش شنیداری، خواندن، نوشتار و مکالمه می باشد که برای هرکدام زمان مجزایی در نظر گرفته می شود و داوطلبان باید با توجه به آن به سوالات آزمون پاسخ دهند. زمان کلی امتحان 2 ساعت و 45 دقیقه بوده است.

شرایط آزمون آیلتس 1402

برای شرکت در این آزمون معمولا شرایط خاصی مطرح نمی باشد اما داشتن کارت ملی و پاسپورت دارای اعتبار زمانی الزامی است که هم در زمان ثبت نام و هم به همراه داشتن در روز آزمون ضروری خواهد بود. در برخی موسسات اعلام می شود که داشتن حداقل سن برای آزمون می باشد که بیشتر به عنوان توصیه است زیرا این آزمون اعتبار دارد و برای ثبت نام در دانشگاه باید حداقل 18 سال سن داشته باشید. از شرایط دیگر نیز می توان به رسید پرداخت هزینه اشاره نمود.

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس 1402

هزینه شرکت در این آزمون هر ساله توسط سازمان که برگزارکننده اصلی آیلتس می باشد، تعیین می گردد که صرف هزینه های مکانی، مراقبین، تجهیرات و … خواهد شد. این مبلغ برای هر کشور می تواند متفاوت باشد و برای سال 2023، از 210 تا 250 دلار اعلام شده است که در زمان نام نویسی می بایست به صورت پرداخت شود و با افزایش نرخ دلار شرکت کنندگان باید مابه التفاوت مبلغ را تا تاریخ برگزاری آزمون واریز کنند. مبلغ اعلام شده توسط سازمان سنجش تا به امروز 6 میلیون و 151 هزار و 40 تومان به صورت علی الحساب می باشد که ممکن است تا سال آینده افزایش داشته و مجددا اطلاع رسانی گردد.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون آیلتس 1402

برای ثبت نام آیلتس نیز مانند هر آزمون دیگری به مدارکی نیاز دارید که مهمترین مدرک قابل ارائه برای ثبت نام پاسپورت با 6 ماه اعتبار از زمان برگزاری آزمون، می باشد. اما افرادی که به هر دلیلی مانند داشتن سربازی پاسپورت ندارند می توانند از یکی از مدارک زیر استفاده نمایند:

افراد زیر 18 سال نیز می بایست با اجازه نامه کتبی از سرپرست خود برای آزمون نام نویسی نمایند.

منابع آزمون آیلتس

از آن جا که آزمون آیلتس یک امتحان بوده و تنها به در سال برگزار می شود، ضروری است که با آمادگی کامل برای شرکت در آن اقدام نمایید. جهت مطالعه و کسب آمادگی لازم جهت آزمون منابع گوناگونی معرفی شده اند که در دو سطح متوسط و پیشرفته ارائه می گردند.

نمایش بیشتر