اخبار جامعهکسب و کار ایرانی

علت خاموش شدن و سوختن آیفون تصویری 

علت خاموشی آیفون تصویری تابا

در اینجا میخواهیم به برخی از  بپردازیم. آیفون تصویری تابا از گذشته تا کنون جز یکی از بهترین و محبوب ترین برند ها در میان آیفون های تصویری می باشد. ایفون های تصویری تابا (مدل های بدون حافظه ) از سه قطعه اصلی تشکیل میشوند که در خاموشی آیفون تصویری تابا نقش بسیار مهمی دارند:

 1. برد تغذیه
 2. برد صدا
 3. برد تصویر TFT

آشنایی |آیفون |ال ای دی

خرابی برد تغذیه (خاموشی کامل آیفون تصویری تابا)

یکی از دلایل اصلی کارنکردن ایفون های تصویری تابا خرابی میباشد. ایفون تابا برای راه اندازی برد صدا و تصویر نیاز به ولتاژ 15 دارد که این‌ولتاژ توسط برد تامین میشود. برد تغذیه وظیفه تبدیل ولتاژ برق شهر (۲۲۰) به ولتاژ را ولت دارد

تعمیر برد تغذیه تابا

نداشتن خروجی برد

1.‌‌  رایج ترین خرابی در برد های تغذیه تابا خرابی فیوز‌ و پل دیود و و وریستور در اثر اضافه ولتاژ (دوفاز شدن) میباشد. در این حالت قطعات تغییر شکل میدهند و سوختن وریستور و فیوز مشخص می‌شود برای تست پل دیود مولتی متر را روی حالت تست دیود گذاشته و توجه بفرمایید اتصال کوتاه نباشد و دیود ها در بایاس موافق اعدادی بین 400 تا 700 داشته باشند

2.خرابی ایسی سوییچینگ

برد تغذیه تابا از نوع میباشد و ایسی استفاده شده در این برد میباشد خرابی این ایسی باعث نداشتن ولتاژ در خروجی می شودو

 1. خرابی اپتوکوپلر و آی سی TL431

اپتوکوپلر و ایسی  وظیفه فیدبک مدار را برعهده دارند به طوریکه نمونه ولتاژ خروجی را دریافت کرده و با نمونه‌گیری ولتاژ در پایه رفرنس ایسی اطلاعات را به پایه یا همان فیدبک ایسی میرساند   خرابی هر یک از قطعات مربوط به قسمت فیدبک برد تغذیه باعث در خروجی میشود.

 1. خرابی دیود فست در قسمت خروجی ترانس چاپر

این ئیود وظیفه تبدیل ولتاژ ac خارج شده از چاپر را به ولتاژ DC را دارد هر گونه خرابی در این قطعه باعث از کار افتادن تغذیه می شود.

نوسان ولتاژ در خروجی

یکی دیگر از مسائل مهم در تعمیرات آیفون تصویری تابا و  دلایل خاموشی آیفون تصویری تابا این است که اگر از آیفون تصویری تابا صدای تق تق رله یا چشمک زدن چراغ ال ای دی (سیگنال) شنیدید این مشکل به دو علت اتفاق میوفتد

 1. 1. نوسان ولتاژ در خروجی برد
 2. نداشتن جریان کافی برد برای راه اندازی سایر قطعات

 نوسان ولتاژ در خروجی

تثبیت نبودن ولتاژ در قسمت خروجی در اغلب موارد مربوط به خازن های صافی میباشند در چنین مواقعی ابتدا خازن های خروجی  تعویض شود سپس خازن تغذیه آی سی (کنارایسی) تعویض شود

 نداشتن جریان کافی برد

این ایراد باز هم میتواند در اثر خرابی یا نشتی خازن اتفاق بیفتد ابندا خازن صافی ورودی مدار چک‌شود سپس خازن تغذیه ایسی و خازن های خروجی مدار بررسی گردد

روشن نشدن آیفون تصویری تابا بر اثر خرابی برد صدا

 رایج ترین خرابی برد صدا خرابی میباشد. این رگولاتور وظیفه رگوله ولتاژ را دارد و ولتاژ ورودی 15 را به ولتاژ خروجی 12 ولت تبدیل میکنند خرابی این قطعه باعث نرسیدن ولتاژ به سایر قسمت های برد میشود در نتیجه میشود. درمواقعی که از سالم بودن برد تغذیه اطمینان دارید ولی هنوز مانیتور روشن نمیشود باید در قسمت ب دنیال عیب باشید

روشن نشدن آیفون تصویری تابا بر اثر خرابی برد تصویر

برای تشخیص عیب در برد السیدی یه راه ساده وجود دارد ان هم اینکه اگر پس از سالم بودن برد پاور همچنان روشن نشد سوکت برد السیدی را جدا کنید. اگر مانیتور‌روشن شد یعنی اتصالی در برد السیدی است و باید برطرف گردد اگر روشن نشد یعنی برد تغذیه و یا برد صوت مشکل دارد .

مشکلات رایج انواع آیفون تصویری به همراه نحوه رفع آن ها

ما در این قسمت تلاش کرده ایم به تمام ایرادات احتمالی که ممکن است در یک پنل، مانیتور و حتی درب بازکن آیفون تصویری ایجاد شود، اشاره کنیم و راه حل رفع آن را نیز توضیح دهیم:

·         آیفون تصویری خاموش است.

اولین و ساده ترین مشکلی که به احتمال زیاد با آن مواجه می شوید، خاموش بودن سیستم آیفون تصویری است. از آنجا که آیفون تصویری برای روشن شدن و روشن ماندن به برق نیاز دارد، پس به احتمال خیلی زیاد برق به آیفون وارد نمی شود تا سیستم را فعال کند. برای بررسی برق ورودی به آیفون تصویری ابتدا به سراغ جعبه فیوز یا جعبه تقسیم برق ساختمان بروید تا از وجود برق در ساختمان مطمئن شوید.

در صورتی که با وجود وصل بودن برق در ساختمان باز هم آیفون تصویری خاموش بود، باید سیم های برق متصل به تغذیه یا ترانس آیفون را چک کنید. ممکن است سیم های برق ترانس قطع شده باشند و یا ترانس سوخته باشد. در این حالت تنها کاری که می توانید انجام دهید اصلاح سیم کشی ترانس تغذیه آیفون تصویری و یا تعویض ترانس است. در ادامه اگر ترانس آیفون تصویری هم کار می کرد و سیم کشی آن مشکلی نداشت، باید از قطع نبودن سیم های داخلی آیفون تصویری مطمئن شویم.

برای انجام این کار از مولتی متر کمک می گیریم و سیم های متصل به آیفون تصویری را از پشت مانیتور باز کرده و دو به دو تست می کنیم. به این صورت که یک سر از دو رشته سیم را به یکدیگر و سر دیگر از آن دو رشته سیم را به مولتی متر متصل می کنیم. سپس مولتی متر را در حالت تست بوق قرار می دهیم. اگر مولتی متر بوق زد، به این معنی است که سیم کشی آیفون تصویری مشکلی ندارد و هیچ کدام از سیم ها قطعی ندارند.

البته احتمالات دیگری همچون سوختن خازن ها و برد آیفون تصویری هم می توانند دلایلی برای خاموش بودن دستگاه باشند. بنابراین مواردی که می توانند باعث خاموش شدن آیفون تصویری شوند، به قرار زیر هستند:

 • قطع بودن برق در سیم کشی برق ساختمان
 • وجود قطعی در سیم کشی ترانس تغذیه
 • سوختن فیوز ترانس تغذیه
 • قطعی سیم برق در سیم کشی آیفون تصویری
 • سوختن خازن
 • سوختن برد

اگر با نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری آشنایی ندارید، توصیه می کنیم چنانچه بعد از چک کردن برق ساختمان و روشن بودن ترانس تغذیه، باز هم با روشن نبودن آیفون تصویری مواجه شدید، فقط از مجری برقکار برای عیب یابی بیشتر کمک بگیرید.

·         تصویر آیفون تصویری قطع است.

قطع بودن تصویر در آیفون تصویری برندهای مختلف از جمله تابا، الکتروپیک، کوماکس و حتی مارک های خارجی هم دیده می شود. این مشکل رایج با توجه به اینکه تصویر در مانیتور تمام طبقات قطع شده یا فقط تصویر در مانیتور یک الی چند واحد قطع است، دلایل متفاوت داشته و نحوه تعمیر آن نیز فرق می کند.

    اگر تصویر در تمام واحدها قطع باشد:

در صورتی که تصویر دریافتی در تمامی مانیتورهای وصل شده در داخل واحد تمامی طبقات قطع باشد، به احتمال زیاد مشکل از پنل خارجی ساختمان است. به طور حتم می دانید که در سیستم آیفون تصویری چند طبقه، یک پنل خارجی در قسمت درب ورودی ساختمان نصب می شود و تمامی مانیتورهای واحدها یا طبقات ساختمان به همان پنل سیم کشی می شوند. دو عامل عمده می توانند در قطعی تصویر از پنل آیفون تصویری موثر باشند:

    خرابی برد اصلی پنل

یکی از مهمترین وظایف برد اصلی پنل آیفون تصویری این است که برق مورد نیاز دوربین روی پنل را تامین می کند و توسط سه عدد سیم به رنگ های زرد، مشکی و قرمز به پنل وصل شده است. وظیفه هر کدام از این سیم ها به قرار زیر است:

 • سیم زرد جریان مثبت تصویر
 • سیم مشکی جریان منفی تصویر و منفی برق
 • سیم قرمز جریان مثبت برق

بنابراین برای اینکه بتوانیم علت تصویر نداشتن در صفحه نمایش تمام مانیتورهای آیفون تصویری نصب شده در ساختمان را بررسی کنیم، کافیست ولتاژ دو سیم مشکی و قرمز را در زمان برقراری ارتباط بررسی کنیم. اگر در زمان تست هیچ ولتاژی وجود نداشت، مشکل از خرابی پنل است. ولی اگر 12 ولت جریان مستقیم وجود داشت، برد اصلی هیچ مشکلی ندارد. خرابی برد اصلی در پنل آیفون تصویری باعث آبی شدن تصویر در صفحه نمایش می شود. اما اگر تصویر به طور کامل سیاه باشد، نشانه بارزی از خراب بودن برد دوربین است.

    خرابی برد دوربین پنل

برد دوربین هم می تواند عامل دیگری در تصویر نداشتن آیفون تصویری باشد. بر روی برد دوربین آی سی سوئیچینگ های بسیار مهمی در دو نوع SMD و DIP وجود دارند، اگر این دو آی سی سوخته باشند، تصویر در آیفون تصویری خراب می شود. برای تست برد دوربین آیفون تصویری باید دو سیم مشکی و قرمز را به همان طریقی که در قسمت قبلی توضیح دادیم با ولت متر چک کنید. اگر هیچ ولتاژی وجود نداشت، مشخص می شود که برد دوربین خراب است.

    اگر فقط یک یا چند واحد تصویر نداشتند:

در صورتی که فقط یکی یا چند تا از واحدها تصویر نداشتند، به طور حتم مشکل از پنل آیفون تصویری نیست و باید خرابی را در مانیتورهای داخل واحد و سیم کشی آن ها جستجو کنیم.

دلایل نداشتن تصویر در یک یا چند واحد:

 • خرابی رگلاتور 7812
 • خرابی دیودها
 • خرابی ترانزیستور TIP127
 • خرابی قطعه هوک
 • خرابی آی سی سوئیچینگ برد تصویر
 • خرابی خازن های برد تصویر
 • خرابی رله تصویر
 • نقص در سیم کشی آیفون

قبل از اینکه به سراغ چک و تعویض هر کدام از این قطعات بروید، لازم است بدانید که قطعات ذکر شده در تمام آیفون های تصویری مشترک هستند و به یک مارک خاص مربوط نمی شود.

    صدا در گوشی آیفون تصویری نویز دارد.

در صورتی که صدای دریافتی در گوشی آیفون تصویری دارای خش بوده و صاف نباشد، صدا را با حالت نویز دریافت می کنیم. دلایل مختلفی می توانند در نویز دار بودن صدای دریافتی از گوشی آیفون تصویری دخالت داشته باشند:

 • اگر سیم های استفاده شده در سیم کشی آیفون تصویری را بدون لحیم کاری به هم وصل کنیم، سولفاته زدن محل اتصال سیم ها در اثر رطوبت باعث ایجاد نویز می شوند.
 • چنانچه سیم آیفون از کنار سیم برق در ساختمان عبور داده شود و سیم فویل دار نباشد، نوساناتی در کابل آیفون بوجود می آید که ما صدا را نویزدار دریافت می کنیم.
 • کابلی که برای سیم کشی آیفون تصویری استفاده کرده ایم، شیلد دار نیست.
 • میکروفن پنل دارای مشکل است و صدا را با نویز به گوشی می فرستد.
 • سیم شماره 2 که مسئول انتقال صدا از پنل به گوشی می باشد، دچار قطعی شده است.

برای تعمیر و رفع نویز در آیفون تصویری باید ابتدا از لحیم کاری سیم های مورد استفاده در پنل و مانیتور مطمئن شویم. سپس اگر مطمئنیم از سیم بدون شیلد و بدون فویل استفاده کرده ایم، تنها راه خلاصی از این مشکل تعویض سیم کشی آیفون با سیم شیلد دار و فویل دار است. در نهایت به سراغ چک کردن میکروفن آیفون تصویری در قسمت پنل درب ساختمان می رویم، شاید میکروفن خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

منبع:

نمایندگی آیفون تصویری تابا در مشهد

نمایندگی آیفون تصویری الکتروپیک در مشهد

نمایندگی آیفون تصویری سیماران در مشهد

نمایش بیشتر