اخبار جامعهکسب و کار ایرانی

آیفون تصویری خراب را کجا برای تعمیر ببریم؟

نگاهی به عملکرد آیفون های تصویری قبل تعمیر

آیفون های تصویری در کارکرد خود نیاز به یک منبع تغذیه خواهند داشت. همانند هر دستگاه الکترونیکی آیفون های تصویری نیز خرابی بسیار بالایی در تعمیرات برد تغذیه خواهند داشت. بردهای تغذیه  نیروی تولید شده را که ولتاژی مابین ۱۴ تا ۱۶ ولت می باشد را به برد قلابک جهت کارکرد تمام قسمتها میرسانند. حال برد قلابک که شاهراه تمام قسمتهاست، این ولتاژ را گرفته و برق مورد نیاز قسمتهای مختلف آیفون تصویری را هم تامین نموده و هم سوئیچ می نماید. ولتاژی جهت تغذیه برد تصویر و تقویت صدا و تولید صدای زنگ و … . در تعمیرات ِک آیفون تصویری بیشترین خرابی ها از همین بردهای تغذیه و بردهای قلابک است.

برد قلابک حتی سوئیچ نمودن تصویر و تنظیمات صدا و خاموش روشن شدن آیفون تصویری را نیز برعهده دارد. حال که رساندن تصویر به برد تصویر نیز از وظایف برد قلابک خواهد بود. بردهایی نظیر برد حافظه و برد قطع کن مغناطیسی در تمام آیفون های تصویری وجود ندارندو تنها در برخی از آیفون های دارای آپشن موجود هستند.

آیفون های تصویری بسیار مشابه به یکدیگر هستند ! چراکه اولین آیفون تصویری وارد شده به بازار ایران کوماکس بود و تمام برندها سعی بر کپی برداری از این سیستم نمودند. در این مقاله ما شما را با روند تعمیرات تخصصی آیفون تصویری خصوصا تعمیر آیفون تصویری در مشهد آشنا میکنیم. آیفون های تصویری جهت تعمیرات به چند قسمت از نظر عملکرد تقسیم بندی می شوند.

 • مانیتور داخلی واحدها
 • پنل بیرونی
 • سوئیچرها
 • ترانس و متعلقات

آیفون های تصویری با همین موارد ذکر شده عملکرد کاملی را جهت ارتباط با واحدها می سازند . ما در اینجا تمام قسمتهای آیفون تصویری را نام برده و جهت تعمیرات تخصصی بررسی می نماییم. قبل از انجام هر تعمیراتی توسط کارشناسان نمایندگی آیفون تصویری تابا در مشهد؛ باید بدانیم مورد معیوب از کدام قسمت است. اگر آیفون تصویری کار نمیکند کدام قسمت از آیفون تصویری خراب است؟ پس پاسخ به این سوالات بسیار مهم خواهد بود.

آموزش |آیفون |استاندارد

نکات کلیدی در تعمیر آیفون تصویری

هر تعمیرکاری علاوه بر تجربه و دانشی که در زمینه تعمیرات تخصصی به آن دست می یابد به برخی نکات کلیدی و ارزشمند نیز دست می یابد که در اینجا چند نکته کلیدی در تعمیرات آیفون تصویری را نام میبریم:

 1. در تعمیر یک برد اس ام دی آیفون تصویری هیچ گاه از درجه باد بالا استفاده نکنید! چراکه این فشار باد باعث بلند کردن قطعات ریز اس ام دی میگردد و گاها این قطعات از میزکار گم میشوند. بهترین درجه فشار ۲ می باشد.
 2. در تعمیرات رگولاتورها و ترانزیستورها و تمام قطعات دارای حرارت در آیفون تصویری سعی نمایید از هدسینگ جهت خنک نمودن برد استفاده نمایید! چراکه بودن هدسینگ طول عمر قطعه را چند برابر می نماید.
 3. در استفاده از هدسینگ در آیفون های تصویری از خمیر یا چسب سیلیکن استفاده نمایید. چرا که چسب یا خمیر سیلیکن انتقال حرارت را به راحتی انجام میدهد و تعمیرات اصولی میگردد.
 4. هیچ گاه در تعویض قطعات ساده از هیتر استفاده نکنید! چراکه استفاده بیش از حد از هیتر در تعمیرات باعث خرابی PCB برد آیفون تصویری می گردد. تعمیرکاران حرفه ای همیشه از هویه استفاده میکنند.
 5. همیشه جهت تعمیر میکروفن و یا تعویض آن ، پشت آن را با چسب حرارتی بپوشانید! این کار سبب از بین رفتن صدای صوت شدید می گردد. میکروفن ها از نوع خازنی بوده و خاصیت خازنی موجود در هوای مرطوب باعث ایجاد نویز در صدا میگردد.
 6. همواره سعی نمایید در تعمیرات صدای آیفون تصویری اگر نیاز به تعمیر هوک دارید آن را تعویض نمایید! چراکه شستشوی هوک نهایتا برای چند ماه دوام خواهد آورد.
 7. در خرابی های رگولاتورها اگر ولتاژ ورودی شما بالاتر از حد استاندارد است سعی نمایید از مقاومت جهت کم نمودن ولتاژ ورودی به رگولاتور استفاده نمایید چراکه این کار سبب طول عمر بالای قطعه میگردد.
 8. در تعمیرات پنل آیفون های تصویری تابا توجه داشته باشید که ولتاژ ورودی به پنل جهت تغذیه دوربین نیز استفاده میگردد. در صورت خرابی ترانس دوربین نیز قطع میگردد.
 9. صدای هم هم و صوت همیشه از میکروفن است پس ابتدا در تعمیر صدای خر خر یا هم هم در آیفون تصویری ابتدا میکروفن را تعویض نمایید.
 10. خرابی مشترک در ساختمانها یا واحدها مربوط به پنل می باشد و کمتر پیش خواهد آمد که تمام واحدها معیوب باشند.
 11. آیفون های تصویری چهارسیمه متاسفانه مشکل تداخل زنگ هنگام نشان دادن تصویر دارند. یعنی اگر سه واحد در حال تماشای تصویر باشند و شخصی واحد  دیگری را بفشارد تمام آن چهار واحد زنگ خواهد خورد. پس این ایراد در تمام آیفون های چهارسیمه موجود است و اگر چنین مشکلی حتی هنگام روشن نبودن تصویر واحدها داشتید حتما ارتباط شما با پنل توسط هوک قطع نمیگردد.
 12. در تعمیر خرابی مربوط به صدای رفت و برگشت باهم معمولا در داخل مانیتورها مربوط به خازن های میکروفاراد پایین است.
 13. همواره هنگام نداشتن تصویر در ابتدا ولتاژ ورودی به برد تصویر را توسط سیم های مشکی و قرمز چک نمایید.
 14. بردهای دوربین پنل و بردهای تصویر قطعات بسیار حساسی هستند همواره توجه داشته باشید که قبل از شروع به تعمیرات تمام عملکرد برد را بشناسید. این عملکردها در دوره آموزش تخصصی تعمیرات آیفون تصویری ذکر میگردد.
 15. اگر بردی را نتوانستید تعمیر نمایید همواره در تلاش برای تعمیر آن باشید نه تعویض! تعویض قطعات آیفون تصویری سبب میگردد از دنیای حرفه ای بردها و تعمیرات عقب بمانید.

تعمیرات مانیتور آیفونهای تصویری

مانیتور در واقع همان آیفون داخل واحد است. آیفون های داخلی یا مانیتورها بسته به هر برندی از کوماکس ، سیماران ، سوزوکی ، کنوی ، تابا ، کوکوم ، الکتروپیک ، تکنما ، آلدو ، اکو ، هیوندا و… تمام قطعات ذکر شده در این مطلب را خواهند داشت. پس تعمیرات ذکر شده مربوط به تمام برندهای آیفون تصویری خواهد بود. هر مانیتوری جهت کارکرد نیاز به بردهای زیر خواهند داشت

 • برد قلابک
 • برد تصویر
 • برد تغذیه
 • صفحه کلید

نقش برد قلابک در تعمیر مانیتور آیفون تصویری

برد اصلی یا قلابک یعنی شاهراه تمامی بردها و تمام عملکردهای یک آیفون تصویری از برد اصلی عبور می کند. بردهای اصلی ممکن است به صورت مجزا در آیفون تصویری وجود داشته باشند و ممکن است به صورت یکپارچه با تمام بردها مشترک باشند. اما به طور کلی منظور ما از تعمیر برد اصلی آیفون تصویری قسمت برد صداست.

این در تمام آیفون های تصویری مشترک است. برد قلابک در آیفون های تصویری تکنما به سختی معیوب میگردد و قلابک استفاده شده در این آیفون های تصویری نیاز به تعمیر نخواهد داشت. اما در آیفون های تصویری کوماکس و خصوصا الکتروپیک برد قلابک به وفور دچار مشکل میشود و بیشترین خرابی در تعمیرات به بار می آورند. برد صدا تشکیل شده است از قطعات اصلی :

 • قلابک یا هوک
 • آی سی ها
 • رگولاتورها
 • ترانزیستورها

اینها تمام موارد مهمی بود که در برد اصلی باید به آن توجه داشته باشیم. مهم نیست که آیفون تصویری ما از چه برندی باشد کوماکس ، سوزوکی ، تابا ، الکتروپیک ، کنوی و یا هر برند دیگری از آیفون های تصویری مهم شناختن قطعه معیوب و برطرف کردن ایراد است.

انواع قلابک در آیفون های تصویری

به طور کلی قلابک در انواع آیفون های تصویری متفاوت است. ما در آیفون های تصویری امروزی دو نمونه قلابک خواهیم داشت. قلابک ۶ خار و قلابک ۱۲ خار. هر دو نوع قلابک وظیفه قطع و وصل صدا و تصویر و صدای زنگ را دارند اما در برخی آیفون های تصویری مانند آیفون های کوماکس قدیمی و سیماران و سوزوکی از نوع ۱۲ خار است و قلابک در بیشتر آیفون های تصویری تابا و الکتروپیک از هر دو نوع ۱۲ خار و ۶ خار هستند. عملکرد تمام قلابک ها به یک صورت بوده و تمام خرابی آن بسیار زیاد است.

قلابک در آیفون های تصویری الکتروپیک ، کوماکس ، سوزوکی ، سیماران بسیار زیاد خراب خواهد شد و نیاز به تعمیرات دارد. در آیفون های تصویری تکنما و تابا قلابک از جنس بسیار مرغوب بوده و به سختی معیوب میگردد. خرابیهای مربوط به قلابک  عبارت است از :

 • نداشتن یا ضعیف بودن صدای رفت یا برگشت
 • نداشتن و پرش در تصویر آیفون تصویری
 • نداشتن یا ضعیف
 • بودن صدای زنگ

آی سی ها در تعمیر آیفون تصویری

آی سی ها در تعمیر یک آیفون تصویری نقش بسیار مهمی دارند و وظیفه انجام یک عملکرد به عهده آی سی هاست. در تعمیرات تخصصی آیفون های تصویری تمام آی سی های مورد نیاز جهت تعمیر یک آیفون تصویری ذکر شده است. آی سی ها عبارت اند از:

 • آی سی تولید صدای زنگ
 • آی سی تقویت صدا
 • آی سی تایمر

تمام این آی سی های ذکر شده در آیفونهای تصویری کوماکس سیماران سوزوکی کنوی و کوکوم و تابا و الکتروپیک و تکنما مشترک هستند. تمام موارد ذکر شده در تعمیرات تخصصی هر برند به طور کاملا تخصصی ذکر شده است.

روابط آی سی تولید صدا زنگ و تقویت صدا دربرد صدا آیفون چیست؟

همانطور که میدانیم آی سی تولید صدای زنگ زنگ مورد نیاز برای پخش را تولید می نماید. حال صدای تولید شده در آی سی تولید صدای زنگ جهت پخش نیاز به تقویت خواهد داشت. همانطور که از نام این آی سی مشخص است وظیفه تقویت صدای زنگ را دارند. اما در آیفون های تصویری تکنما علاوه بر تقویت صدای زنگ تقویت صدای شنیده شده نیز توسط این آی سی انجام خواهد شد. در تمام برندهای آیفون تصویری تکنما ، سوزوکی ، سیماران ، تابا ، الکتروپیک ، کوکوم ، کنوی ، آلدو ، اکو و … آی سی تقویت صدای زنگ از یک مدل کد lm386 خواهد بود.

توجه داشه باشید که این آی سی علاوه بر خازن گین که یک خازن ۱۰ میکرو است از چهار خازن در اطراف تشکیل شده است که وظیفه تقویت یا گین و برخی خازن ها کار ایجاد صدای تریبل را خواهند داشت.

مشکلات ایجاد شده در خرابی آی سی تولید و تقویت صدای زنگ چیست؟

 • نداشتن صدای زنگ
 • قطع شدن صدای زنگ در هنگام پخش
 • ایجاد صدای دلخراش در هنگام پخش صدای زنگ و …
 • ضعیف بودن صدای زنگ

نقش آی سی تایمر در تعمیر آیفون تصویری

تایمر همانطور که از نام آن پیداست در تمام آیفون های تصویری سیماران ، سوزوکی ، کنوی ، تابا ، کوکوم ، الکتروپیک ، تکنما ، آلدو ، اکو و… حتما وجود خواهد داشت. وظیفه این آی سی ایجاد تایم برای عملکرد تصویر و صداست. یعنی زمانی که ما تصویر آیفون تصویری را وصل می کنیم نیاز است که این آی سی وارد مدار شده و پس از گذشت یک تایم مشخص تصویر را قطع نماید. این آی سی علاوه بر آن وظیفه نویز گیری از صدا را نیز دارد.  توجه داشته باشید که این آی سی به تنهایی وظیفه سوئیچ تصویر را انجام نمیدهد بلکه وظیفه سوئیچ نمودن تصویر با ترانزیستور tip127 خواهد بود.

تعمیر و عیب یابی آیفون تصویری در محل شما

عیب یابی آیفون تصویری در محل و در آدرس شما یکی از مهمترین خدماتی است که در شرکت فارسیان شاپ همه روزه در حال اجرا می باشد. کلیه سرویسکاران فارسیان شاپ باید در محله شما حضور یابند و تعمیرات دستگاه آیفون تصویری شما را به صورت تخصصی انجام دهند.

کلیه تعمیرات آیفون تصویری در منزل شما انجام خواهد شد اما برخی از تعمیرات نیاز به لوازم تخصصی برای تعمیرات خواهند داشت. از این رو که تعمیرات در مجموعه فارسیان شاپ به دلیل کمتر شدن هزینه ها ممکن است دستگاه آیفون تصویری را جهت تعمیرات تخصصی تر به دفتر مرکزی انتقال دهد، اما این تعمیر در مدت زمان یک روز کاری انجام میگیرد و حتما هزینه تعمیرات قبل از هر اقدامی به مشتری اطلاع داده خواهد شد.

به نقل از: نمایندگی آیفون تصویری الکتروپیک در مشهد

نمایش بیشتر