اقتصادیکسب و کار ایرانی

چرا حسابداری یاد بگیریم؟

آموزش صفر تا صد حسابداری در اصفهان

یکی از مهارت های مهم و حیاتی برای بررسی کردن امور مالی کسب و کار حسابداری می باشد. هر یک از کسب و کارهای بزرگ دارای تیم مشخصی هستند که در بخش بررسی امور مالی کسب و کار فعالیت می‌ کنند. تمامی مشاغل نیاز است که به بررسی امور مالی شغل خود توجه داشته باشند تا بتوانند تمامی مشکلات مالی را حل کنند.

بررسی کردن ضرر و زیان هر یک از کسب و کارها تنها با دانش مربوط به حسابرسی انجام خواهد شد. حسابرسی تفاوت زیادی با دیگر رشته ها مانند ریاضی، تاریخ، هنر و غیره دارد.این رشته یک مهارتی می باشد که نیاز به پشتکار و سخت کوشی بالا خواهد داشت. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که حسابداری یکی از دانش‌ هایی شناخته می‌ شود که تنها افراد علاقه ‌مند می‌ توانند در آن موفق شوند.

هر یک از حسابرسان باید همت زیادی داشته باشند و انگیزه شان را برای بررسی کردن امور مالی افزایش دهند. دقت داشته باشید که یادگیری این دانش بسیار مهم است. اینکه حسابدار بتواند بر اساس قوانین دانش امور مالی کسب و کارهای متنوع را بررسی کند بسیار ضروری می باشد. در صورتی که تمامی قوانین و اصول مربوط به حسابرسی توسط حسابدار اجرا نشود امکان دارد که ضرر و زیان زیادی به کسب و کار وارد گردد. بر همین اساس برای اینکه حسابدار به خوبی بداند که چگونه وارد این شغل شود باید مراحلی را طی کند که در ادامه این مراحل را معرفی می کنیم. همچنین می توانید جهت ثبت نام در دوره حسابداری فنی حرفه ای اصفهان با ما تماس بگیرید.

آسان |آموزش |آموزش خصوصی حسابداری در اصفهان

مراحل یادگیری حسابداری

برخی از مهمترین مراحلی که شما برای یادگیری حسابداری باید طی کنید تا یک حسابدار حرفه ای شوید عبارت است از

1. دریافت مدرک

در مرحله اول شما باید برای اخذ مدرک ثبت نام نمایید. در مورد این مسئله که در شغل خود قصد انجام دادن چه کاری دارید باید مطمئن شوید. در مرحله اول یادگیری امور حسابرسی اهمیت زیادی دارد. شما می توانید در دوره های مربوط به آموزش حسابرسی که در دانشگاه ها و کلاس های متنوع برگزار می شود ثبت نام کنید تا مدرک مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

مدرک مربوط به حسابرسی یکی از مهمترین اقداماتی می باشد که حسابدار باید برای اخذ آن تلاش کند. اگر حسابدار می‌ خواهد برای بررسی امور مالی شرکت و سازمان استخدام شود باید مدرک معتبری تهیه کند که این مدرک به وسیله دانشگاه و آموزشگاه‌ های متنوع ارائه داده می شود. ارتقا دادن مهارت های ارتباطی یکی از مهمترین نکاتی می باشد که حسابدار باید به آن توجه کند. اینکه مهارت اجتماعی قوی داشته باشد بسیار مهم است. چرا که در این صورت می تواند تیم خود را رهبری نماید.

2. انتخاب کردن بهترین مسیر شغلی

تصمیم گیری برای انتخاب مسیر شغلی مناسب جهت تبدیل شدن به حسابدار حرفه ای یکی دیگر از مراحل یادگیری حسابداری می باشد. شما می توانید تخصص خاصی را که زمینه تحت پوشش این دانش است انتخاب نمایید. برخی از افراد نمونه تخصص مدیریتی، مالیاتی و غیره را انتخاب می ‌کنند. تمامی قوانین تخصص مورد نظر خود را یاد می گیرد و می توانید بر اساس واجد شرایط بودن یک حسابدار رسمی شوید.

برای کسب مدرک خود تلاش کنید تا مدرک تان را برای شغل مورد نظر دریافت نمایید. هر یک از مدارک مربوط به این دانش نیاز به زمان بیشتر و ادامه تحصیل خواهد داشت. اگر حسابدار به خوبی این مرحله را پشت سر بگذارد می‌ تواند آینده شغلی مناسبی را برای خود رقم بزند. محدوده حقوق حسابدار در گرایش ‌های متنوع، متغیر می باشد که در صورت بالاتر بودن دانش می ‌تواند حقوق بیشتری دریافت کند.

3. انتخاب کارآموزی مناسب

بسیاری از دانشجویانی که در این رشته فعالیت می‌ کنند به خوبی می ‌دانند که باید دوره‌ های کارآموزی را بگذرانند. دوره‌ های کارآموزی بدون کارمزد و حقوق می باشد که تجربه آنها را افزایش می ‌دهد. برخی از دوره‌ های کارآموزی همراه با پرداخت دستمزد است که فرصت های شغلی آنها را بیشتر می کند. در برخی از مواقع کارآموزی به عنوان یک پیشنهاد شغلی نیز می باشد. به همین دلیل اهمیت دارد که شما به عنوان حسابدار حرفه ای باشید و سبک ویژه خود را بسازید. این مسئله که حسابدار تلاشش را برای یادگیری انجام دهد بسیار مهم است. اگر حسابدار را به بهترین نحو ممکن بگذراند می ‌تواند در کمترین بازه زمانی شغل مورد نظرش را پیدا کند.

4. کامل کردن مدرک

تکمیل کردن دوره مدرک حسابداری همراه با دیگر دوره های مورد نیاز یکی دیگر از مراحلی می باشد که حسابدار برای حرفه ای شدن باید طی نماید. دقت داشته باشید که اگر شما به عنوان حسابدار می خواهید مدرک پیشرفته ای را دریافت کنید باید معدلتان بالا باشد. کامل کردن مدرک شما با یادگیری دوره های متنوع انجام خواهد شد. هر یک از افرادی که می ‌خواهند حسابدار حرفه ای شوند و در شرکت های معتبر کار کنند باید مدرکشان را به صورت کامل تحویل مدیریت دهند.

5. یافتن شغل مناسب

حسابدار زمانی که مدرک تحصیلی خود را دریافت می‌ کند می ‌تواند برای جستجوی درآمد مناسب به دنبال شغل مورد نظرش باشد. هر یک از حسابداران زمانی که کارآموزی خود را می‌ گذراند می ‌توانند دنبال شغل مناسبی باشند تا پس از کارآموزی وارد شغل مورد نظر خود شوند. برای شرکت کردن در هر یک از آزمون های مربوط به امور مالی حسابدار باید مدارک خود را ارائه دهد. پیدا کردن شغل با رشته حسابداری آسان تر از دیگر رشته ها می باشد. امروزه بسیاری از سازمان‌ ها و شرکت‌ ها به افرادی که تخصص زیادی در زمینه بررسی امور الیس دارند نیاز خواهند داشت.

6. دریافت مجوز

بر اساس این مسئله که شما کدام یک از رشته‌ های تخصصی این دانش را انتخاب کرده‌ اید می ‌توانید یکی از مدارک تحصیلی اضافه بر سازمان مانند آموزش حسابرسی یا آموزش نرم افزار را کسب نمایید. دریافت گواهینامه های بالاتر برای کسب موقعیت بهتر مهم می باشد. اگر شما می خواهید اعتبار حرفه ای خود را افزایش دهید باید مجوز کار خود را دریافت نمایید.

نکات مهم برای حسابداری کسب و کارهای متنوع

به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که تمامی کسب و کارها برای بررسی امور مالی خود نیاز است که حسابدار استخدام کنند. هر یک از حسابداران برای اینکه امور مالی شرکت و سازمان را مورد بررسی قرار دهند از قوانین مشخص شده استفاده می کنند. در تمامی کسب و کارها جزئیات اهمیت زیادی دارد و صاحبان مشاغل باید هر یک از نکاتی که مربوط به حسابداری شغل شان می باشد را بشناسند و از حسابدار درخواست پیگیری آن نکات را داشته باشند. برخی از نکاتی که حسابدار جهت بررسی امور مالی شرکت و کسب و کارهای متنوع باید در نظر بگیرد عبارت است از :

1. جداسازی هزینه های عمومی از هزینه های شخصی

جدا کردن هزینه ‌های شخصی از هزینه‌ های عمومی یکی از مهمترین نکات می باشد که حسابدار باید به خوبی آنها را در نظر بگیرد. درآمد‌ها و حساب هایی که مربوط به کسب و کار می باشد باید متمایز شود. هزینه ها و کسری های هر یک از حساب‌ های کاری اگر بررسی نشود ضرر و زیان کسب و کار مشخص نمی گردد.

به صورت کلی حساب ‌های بانکی برای کسب و کار متفاوت هستند که هر یک از این حساب ها باید زیر نظر حسابدار شفاف ‌سازی شوند. یکی از مهمترین مزیت های حساب بانکی این است که حسابدار می تواند پرداخت تمامی مالیات های مربوط به شرکت و حساب‌ های شرکت را از طریق آن کارت انجام دهد. اظهارنامه‌ های مالیاتی با جداسازی هزینه‌ های شخصی از هزینه‌ های عمومی انجام می‌ گردد.

2. پیگیری کردن هزینه ها به صورت دقیق

یکی از اصلی ترین نکات حسابداری این است که تمامی هزینه هایی که خرج می‌ شود باید به صورت دقیق پیگیری گردد. پیگیری کردن هزینه ‌های خرج شده برای بهینه سازی هزینه های اعتباری و مالیاتی اهمیت دارد. برای هر یک از خریدهای شرکت و کسب و کار باید هزینه ها دسته بندی مشخص داشته باشند.

نرم افزارهای حسابرسی به حسابدار کمک می‌ کند که بتواند هر یک از هزینه‌ ها را به صورت دقیق پیگیری نمایند. پرداختی ‌ها، واریزی ها، چک ها و غیره در نرم افزار ها قرار می‌ گیرند و دسته بندی می شوند. حسابدار می تواند به وسیله نرم افزارها به خوبی تمامی هزینه ها را پیگیری نماید. انتخاب کردن یک برنامه و نرم ‌افزار مناسب تاثیر زیادی روی بهبود عملکرد حسابرسی کسب و کار دارد.

3. ثبت درآمد به صورت دقیق

ثبت کردن درآمدها به صورت دقیق یکی دیگر از نکات مهم در مورد حسابداری می باشد. تمامی جریان هایی که مربوط به واریز و انتقال می باشد باید درون نرم افزارهای حسابرسی بررسی گردد. جریانهای ورودی به شرکت باید به آسانی قابل پیگیری باشند. نگهداری کردن هر یک از ورودی ها و منابع مالی اهمیت زیادی دارد. اگر حسابدار این کار را به درستی انجام ندهد نمی تواند زمان پر کردن اظهارنامه مالیاتی به درستی اقدام نماید. پر کردن اظهارنامه مالیاتی و همچنین پرداخت مالیات باید بر اساس قوانین مشخص شده باشد. اگر درآمدها به صورت کامل بررسی نگردد پرداخت مالیات و اظهارنامه مالیاتی هم با اشتباه مواجه می‌ شود.

4. نگهداری از سوابق مالی

نگهداری کردن از سوابق مالی شرکت یکی دیگر از نکات کلیدی به شمار می رود که برای بررسی امور مالی باید به آن دقت شود. در صورتی که سوابق مالی ناکافی باشد شبهه برانگیز می گردد و همچنین کسب و کار شما را در معرض خطر قرار خواهد داد. سرمایه گذاری کردن برای تهیه یکی از بهترین نرم افزارهای حسابرسی راهکاری می باشد که مشکلات را حل می‌ کند. استفاده کردن از این نرم‌ افزارها پیچیده و دشوار نمی باشد. این نرم‌ افزارها هزینه زیادی ندارند و به راحتی توسط حسابدار مورد استفاده قرار می گیرند. حسابداران باید به خوبی با این نرم‌ افزارها بتوانند کار کنند.

5. استخدام حسابدار حرفه ای و کاربلد

اگر شما می خواهید تمامی امور مالی شرکت و کسب و کارتان به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید باید حسابدار حرفه ای را استخدام کنید. استخدام کردن حسابدار کاربلد برای شرکت در مدت زمان کوتاه مفید و موثر می باشد. این نکته یکی از نکات کلیدی در دانش حسابداری می باشد که شما برای ثبت کردن کسب و کار خود باید به آن دقت داشته باشید. استخدام کردن تفاوت زیادی در کسب و کار شما ایجاد می کند.

حسابدار اگر حرفه ای باشد تمامی هزینه ها را طبقه بندی می نماید و درآمدها و پرداختی ‌ها را به مدیریت اعلام می‌ کند. امور مالیاتی توسط حسابدار به خوبی بررسی می‌ شود و اسناد را به روز و منظم می نماید. حسابدار هر یک از نکات کلیدی مربوط به حسابرسی را به وسیله نرم افزار ها انجام می دهد. حسابدار حرفه ای با تمامی نرم افزارهای مربوط به حسابرسی آشنا است و می تواند از آنها استفاده کند.

6. نکات کلیدی باید توسط نرم افزارهای خاص انجام شود

هر یک از نکات کلیدی که مربوط به حسابرسی می باشد باید به وسیله نرم افزار های حسابداری انجام شود. امروزه در بسیاری از شرکت‌ ها و سازمان‌ ها نرم‌ افزارهای جدید برای بررسی امور مالی مورد استفاده قرار می گیرد. به روز بودن این نرم افزارها یکی از مهمترین نکاتی می باشد که افراد جهت بررسی امور مالی شرکت باید به آن دقت کنند. این نرم‌ افزارها به حسابداران و شرکت ها کمک می کنند که تمامی امور مالی را به صورت اتوماتیک دسته‌ بندی نمایند.

هر یک از این دارای ویژگی ها و مشخصات خاصی هستند که حسابدار باید با آنها بتواند کار کند. درآمدها و هزینه‌ های مربوط به شرکت در این نرم افزارها ثبت می‌ شود که مدیریت می‌ تواند در هر بازه زمانی آنها را مورد بررسی قرار دهد. برخی از این نرم افزارها هستند که دارای ویژگی‌ های بیشتری هستند. بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها برای اینکه به روند کارکرد شرکت سرعت ببخشند از نرم افزارهای حرفه ای و پیشرفته استفاده می‌ کنند.

کاربرد حسابداری

  • مدیریت درامد و برنامه ریزی برای پس انداز نمودن آن ها
  • مدیریت هزینه ها و مخارج
  • حذف خرج های اضافی و دوری از اصراف
  • مدیریت بدهکاری و بستانکاری ها
  • مدیریت حساب های بانکی و محاسبه اقساط ماهیانه ،میزان سود بانکی و بطور کلی دریافتی و پرداختی توسط حساب های بانکی
  • نظم دادن به هزینه های زندگی
  • آینده نگری و مدیریت برای سرمایه گذاری های بلند مدت
  • حسابرسی به درامدهای کلی چند وقت اخیر
  • بررسی میزان زیان ها در بازه زمانی مختلف

اما اگر در عنصر وجودی شما علاقه به حسابداری وجود دارد میتوانید با توجه به آن و با یادگیری این فن و شکوفا نمودن استعداد خود مزایایی را از آن خود نمایید که در ادامه به آن ها میپردازیم:

وجود یک مسیر شغلی مشخص

میتوان گفت امروزه شرکت و یا سازمانی وجود ندارد که نیاز به یک حسابدار نداشته باشد.لذا در صورتی که نسبت به یادگیری حسابداری اقدام نمایید ،آینده شغلی روشن تری نسبت به کسانی خواهید داشت که بعنوان مثال زبان انگلیسی خوانده اند.

پایداری فرصت های شغلی زمینه حسابداری

در صورت یادگیری حسابداری و تمایل به ورود به عرصه حسابدار شدن ،آینده شغلی شما نه تنها تضمین است که ماندگاری آن و تداوم حضور در این عرصه نیز برایتان تضمین شده است.زیرا کارفرمایان تمایلی ندارند که حسابرسی امور خود را به بیرون شرکت بسپارند و تمایل دارند شخصی بطور دائم در شرکتشان حضور داشته باشد.علاوه بر این نیاز سازمان ها به حسابدار ،موضوعی نیست که با گذر زمان کمرنگ شود و دچار تعدیل نیرو گردد.زیرا آینده یک شرکت بستگی مستقیمی به حسابرسی امور مالی آن شرکت دارد.

برخورداری از درامد بالا

تمامی افراد از یادگیری یک حرفه و مهارت ،یک هدف مهم دارند و آن دستیابی به درامد مطلوب است.یکی از مهارت هایی که با یادگیری آن میتوانید به درامد بالایی دست یابید ،آموزش حرفه حسابداری است.

پتانسیل کارافرین شدن

بسیاری از افراد تمایل دارند که پس از آموزش یک حرفه و مهارت بتوانند ضمن اینکه در جایی استخدام شوند ،پس از مدتی نیز بتوانند نسبت به کارافرینی اقدام نمایند و از این طریق نیز بتوانند کسب درامدداشته باشند.بدین منظور میتوانید شرکت حسابداری و یا کلاس آموزش حسابداری برای خود دایر نمایید .چیزی که در خیلی از حرفه ها امکان این موضوع وجود ندارد.

منبع: سایت آموزش حسابداری رایگان

نمایش بیشتر