اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

علت کمردرد و ترشح قهوه ای

کمردرد مشکلی بسیار شایع است که می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. مثلا می تواند به صورت درد دائمی، تیر کشیدن، درد سوزشی و گزگز کردن باشد. مدت زمان این علائم می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد.

تقریبا همه زنان از سن بلوغ به بعد ترشحات واژن را کم یا زیاد تجربه می‌کنند. اکثرا ترشحات سفیدرنگ یا شفاف هستند اما میزان و نوع ترشحات وعلت آن ممکن است در هر فردی نسبت به دیگری متفاوت باشد. ترشحات طبیعی معمولاً سفید یا ابر مانند است. این ترشحات ممکن است هنگام خشک شدن روی لباس زیر، زرد به نظر برسند. در حالت کلی ممکن است به دلیل وقوع قاعدگی یا کنترل بارداری با داروهای هورمونی تغییراتی در ایجاد شود.

۹ علت اصلی کمردرد همراه با ترشحات واژن

در اینجا نه دلیل احتمالی برای ترشحات واژینال همزمان با کمردرد بیان می کنیم:

۱. عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری یا (UTI) می تواند در هر قسمت از دستگاه ادراری زن رخ دهد. غالبا باکتری ها و در مواردی قارچ ها و دیگر عوامل بیماری باعث بروز عفونت ادراری می شوند. تک سلولی ها و ویروس هایی مانند تریکومونا و HPV نیز می توانند باعث عفونت ادراری شوند. در اثر فعالیت این بیماری‌زا ها و پاسخ سیستم ایمنی بدن به آن ها برای از بین بردنشان، کمر درد و ترشحات رنگی، بد بو و غیر طبیعی ایجاد می شود. مثلا ترشحات در اثر عفونت تریکوموناس زرد رنگ مایل به سبز ایجاد می کند و معمولا درمان آن دوز صحیحی از مترونیدازول می باشد. برای بررسی اینکه ترشحات مشاهده شده حاصل از عفونت ادراری است یا عفونت زنان و جهت تجویز داروهای مناسب و موثر حتما باید توسط پزشک معاینه شود و در صورت لزوم آزمایش ادرار و انجام داد.

جهت مطالعه : قهوه گانودرما و لاغری

علائم شایع آن:

 • ترشحات واژن افزایش یافته است
 • احساس سوزش هنگام ادرار
 • دفعات اجابت مزاج مکرر
 • درد لگن
 • درد پایین کمر
 • ضعف و خستگی

۲. عفونت یا التهاب در پیشاب راه

اورتریت یا التهاب پیشاب راه نوعی بیماری است که در آن مجرای ادرار یا لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می برد ملتهب و تحریک می شود. علت آن عفونت‌ باکتریایی است‌ که‌ گسترش‌ می ‌یابد و از پوست‌ اطراف‌ ناحیه‌ تناسلی‌ و مقعد وارد مجرای‌ ادرار می ‌گردد.

این عفونت علاوه بر کمر درد باعث خروج ترشحات با بوی تند از واژن می شود.

۳. بیماری های التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن (PID) یک نوع عفونت است که در اندام های تولید مثلی زنان به وجود می آید. لگن در پایین شکم قرار دارد و شامل لوله های رحمی، تخمدان ها، دهانه رحم و رحم است. این التهاب موجب تشکیل اسکارهایی بین بافت ها و اندام های ناحیه لگنی می شود. علائم شایع حاصل از این بیماری شامل:

 • درد در هنگام ادرار
 •  لکه بینی قبل و بعد از پریود
 • افزایش ترشحات بودار واژن
 • ترشحات واژن به رنگ زرد یا سبز
 • درد در اطراف لگن
 • حالت تهوع
 • تب

۴. واژینیت یا التهاب واژن

واژينيت به التهاب داخل مهبل (واژن) گفته می شوود که علائم آن شامل خارش، سوزش مجرا و درد کمر است. شایعترین عفونت های واژن عبارت اند از:

 • واژینیت باکتریایی
 • تریکومونازیس
 • عفونت قارچی واژن.

در اثر عفونت واژن ترشحات غیر طبیعی از واژن دیده می شود که همراه با سوزش و بوی بد خواهد بود.

۵. بارداری

داشتن درد کمر همراه با ترشحات (طبیعی و غیر طبیعی) در بارداری بخصوص در اوایل بارداری بسیار شایع است. کمردرد و ترشحات غیر طبیعی واژن می تواند علائم بارداری باشد. از نظر حجم افزایش و از نظر نوع غییر می کنند.

افزایش ترشحات به محافظت از رحم در برابر عفونت کمک می کند. حتی در هفته های آخر بارداری نیز ترشحات ممکن است بیشتر هم شود.

شایع است، به خصوص هنگامی که کودک سنگین می شود یا حرکت می کند. حرکات جنین و … می تواند به اعصابی ضربه بزند که بر کمر تأثیر می گذارد.

۶. حاملگی خارج رحمی

در هنگام حاملگی خارج رحمی، تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی نمی کند. در عوض، ممکن است به لوله فالوپ، حفره شکم یا دهانه رحم متصل شود و به اصطلاح لانه گزینی اشتباه انجام می دهد. افرادی که که دچار حاملگی خارج رحمی می شوند در اکثر مواقع دچار کمر درد های خفیف تا شدید، خونریزی، ترشحات و لکه بینی می شوند. علائم شایع همراه آن:

 • گرفتگی شدید شکم
 • درد در رکتوم
 • درد شدید از یک طرف که به سمت پشت و کمر می رود.
 • حالت تهوع

۷. سرطان دهانه رحم

این سرطان در دهانه رحم ایجاد می شود. دهانه رحم، قسمت تحتانی رحم یک زن را به واژن او متصل می کند. از علائم این سرطان می توان به درد های شکمی، کمر درد و … اشاره نمود.

۸. آرتریت واکنشی (سندرم Reiter)

آرتریت واکنشی یا آرتریت راکتیو (که قبلاً به آن سندروم ریترز گفته می ‌شد)، درد و تورم مفصلی است که در اثر عفونت در قسمت دیگر بدن فرد روده ها، دستگاه تناسلی یا مجاری ادراری به وجود می آید. معمولاً، عفونت های مقاربتی یا عفونت باکتریایی در روده باعث ایجاد آرتریت واکنشی می شود.

۹. سوزاک

سوزاک یک عفونت مقاربتی (STI) است. علائم بلافاصله پس از انتقال نشان داده نمی شوند و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا ظاهر شوند.

به دلیل تاخیر در علائم، سوزاک اغلب درمان نمی شود. این می تواند باعث عوارض جدی در سلامتی، از جمله ناباروری شود.

اکثر زنان مبتلا به سوزاک هیچ علامتی ندارند. در صورت وجود، علائم می تواند شامل ترشحات و درد لگن باشد، که ممکن است به قسمت تحتانی کمر منتقل شود.

قهوه فوری سوپریم گانودرما مناسب ‌ترین و بهترین داروی گیاهی است که می‌تواند ریه را پاکسازی کند، قوای جسمی و جنسی را تقویت کرده، باعث کاهش وزن و جلوگیری از پیشرفت بیماری MS شود

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنید؟

کمردرد و ترشحات واژن به ندرت در اثر یک وضعیت اضطراری و نگران کننده ایجاد می شود، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر باردار هستید و ترشحات واژن شما به رنگ زرد مایل به سبز، بسیار غلیظ یا آبکی است، بهتر است فورا به مرکز درمانی یا پزشکی که تحت نظرش هستید مراجعه کنید، زیرا این علائم می تواند نشان دهنده عفونت باشد و می تواند عوارض مختلفی در بارداری ایجاد کند.

افراد غیر باردار نیز بهتر است در صورت مواجهه با موارد زیر به پزشک مراجعه کنند:

 • مشاهده ترشحات واژن سبز، زرد یا سفید
 • خارش واژن
 • سوزش واژن
 • سوزش ادراری
 • ترشحات واژن غلیظ یا پنیری شکل
 • خونریزی از واژن یا لکه بینی که در اثر زمان قاعدگی فرد نباشد
 • ترشحات واژنی که بوی شدید، تند یا بدی دارد.

اگر علائم فرد مبتلا بعد از یک هفته بهتر نشد، ویزیت توسط پزشک و انجام آزمایش الزامی می شود.

علت کمر درد و ترشحات واژن چیست؟ | هلیکس

درمان لکه بینی همراه با کمردرد

اگر کمردرد و ترشحات واژن شما به دلیل عفونت مخمر و قارچ باشد، پزشک ممکن است یک درمان ضد قارچی تجویز کند. این روش های درمانی می تواند شامل قرص ها، پماد های واژینال و شیاف های واژنی باشد. در صورت ابتلا به عفونت باکتریایی معروف به واژینوز باکتریایی، پزشک ممکن است دارویی به نام مترونیدازول برای فرد تجویز کند. این دارو به صورت قرص یا کرم موضعی در دسترس قرار می گیرد. هنگام استفاده از این دارو باید دستورالعمل های پزشک یا درج شده بر روی محصول را با دقت خواند. برای جلوگیری از عوارض جانبی حاصل از آن، نباید ۴۸ ساعت پس از مصرف آن الکل نوشید. همیشه اطمینان حاصل کنید که عفونت از بین رفته و دوره کامل دارو را طی کرده اید.

درمان های خانگی

 1. در صورت احساس ناراحتی، تحریک یا تورم در واژن، به مدت ۱۰ دقیقه یک بار، با یک پارچه تمیز و خنک یا قالب های یخی که داخل  پارچه قرار دارند موضع را خنک کنید. همچنین در این مدت باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید تا از تحریک بیشتر واژن جلوگیری کنید.

برای درمان کمردرد می توانید یک مسکن بدون نسخه ماننکمردرد، یک مشکل بسیار شایع است. این درد می تواند از احساسی مانند سیخ زدن و تا احساس یک درد تیز، متغیر باشد. همچنین درد کمر می تواند یک علامت کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. همه بانوان ترشحات واژن را تجربه می کنند، اما میزان و نوع ترشحات می تواند متفاوت باشد. ترشحات معمولی معمولاً سفید شفاف یا کدر هستند. همچنین ممکن است هنگام خشک شدن روی لباس زرد به نظر برسند. همچنین ممکن است به دلیل قاعدگی یا استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری هورمونی در ترشحات واژن تغییراتی ایجاد شود. در اینجا هشت علت احتمالی کمردرد و ترشحات واژن آورده شده است.

علت کمردرد و ترشحات واژن به صورت هم زمان چیست؟

اگر دچار کمردرد و ترشحات واژن به صورت هم زمان شده اید، علل گوناگونی ممکن است برای آن وجود داشته باشد، ازجمله:

 عفونت مجاری ادراری

می تواند در هر قسمت از مجاری ادراری رخ دهد. باکتری ها باعث اکثریت قریب به اتفاق عفونت های ادراری می شوند. البته قارچ ها یا ویروس ها نیز می توانند باعث عفونت ادراری شوند.

اورتریت

وضعیتی است که در آن مجرای ادراری یا لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می کند، ملتهب و تحریک می شود که می تواند سبب کمردرد و ترشحات واژن شود. مایع منی نیز از همین مجرای ادراری مردان عبور می کند.

بیماری التهابی لگن (PID)

هم می توانند سبب کمردرد و ترشحات واژن شوند که خود به معنای عفونت منتشر در اندام های تناسلی در بانوان است. لگن در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و شامل لوله های فالوپ، تخمدان ها، دهانه رحم و رحم است.

واژینیت

شرایطی را توصیف می کند که می تواند باعث عفونت یا التهاب واژن شما شود و از دیگر علل کمردرد و ترشحات واژن هستند

بارداری

بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم تخمک را پس از خروج از تخمدان در ملاقات کرده و آن را بارور می کند. سپس تخمک بارور شده به سمت رحم حرکت می کند، جایی که لانه گزینی در آنجا اتفاق می افتد. کاشت و موفقیت آمیز تخمک بارور شده در رحم، منجر به بارداری می شود.

حاملگی خارج رحمی

در صورت وقوع حاملگی خارج رحمی، تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی نمی کند. در عوض، ممکن است در لوله فالوپ، حفره شکمی یا دهانه رحم لانه گزینی کرده و منجر به می شود.

سرطان دهانه رحم

(سرویکس)، نوعی سرطان است که در دهانه رحم ایجاد می شود. دهانه رحم قسمت پایینی رحم یک بانو را به واژن او متصل می کند.

آرتریت واکنشی (سندرم رایتر)

آرتریت واکنشی، نوعی آرتریت است که عفونت در بدن می تواند باعث شعله ور شدن آن شود. به طور معمول، یک عفونت مقاربتی یا عفونت باکتریایی در روده ها باعث ایجاد آرتریت واکنشی خواهد شد.

چه زمانی باید برای علت کمردرد و ترشحات واژن به پزشک خود مراجعه کنید؟

کمردرد و ترشحات واژینال به ندرت یک شرایط نگران کننده اورژانسی است، اما می تواند علامت هشداردهنده ای باشد که به شما می گوید باید به پزشک خود مراجعه کنید. در صورتی که باردار هستید، با مشاهده زرد مایل به سبز، بسیار غلیظ یا آبکی، به پزشک مراجعه کنید، زیرا این علائم می تواند نشان دهنده عفونت باشد.

در صورت وجود موارد زیر نیز باید به پزشک مراجعه کنید:

 • ، زرد یا سفید،
 • خارش واژن،
 • ،
 • تحریک واژن،
 • ترشحات واژینال غلیظ یا شبه پنیر،
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی که ناشی از قاعدگی شما نیست،
 • ترشحات واژینال که بوی قوی یا بدی دارند،

اگر علائم شما بعد از یک هفته بهبود نیافت و یا تشدید شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

به علاوه این اطلاعات به صورت خلاصه ذکر شده اند. بنابراین اگر فکر می کنید شرایط شما غیرطبیعی است، به پزشک مراجعه کنید.

کمردرد و ترشحات واژن چگونه درمان می شوند؟

اگر کمردرد و ترشحات واژن شما به دلیل عفونت قارچی ایجاد شده باشند، پزشک ممکن است یک درمان ضد قارچی تجویز کند. این درمان ها می تواند شامل قرص، کرم واژینال و شیاف واژینال باشد. در صورت داشتن عفونت باکتریایی معروف به ، پزشک ممکن است دارویی به نام مترونیدازول (فلاژیل) را برایتان تجویز کند. این دارو به شکل قرص، ژل و شیاف واژینال ارائه می شود. هنگام مصرف این درمان ها دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. برای جلوگیری از عوارض جانبی، نباید تا 48 ساعت بعد از درمان، الکل مصرف کنید.

قهوه سوپریم دکتر بیز با مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید.

همیشه دوره درمان دارویی خود را برای اطمینان از از بین رفتن عفونت کامل کنید، حتی اگر در میانه درمان، علامت هایتان محو شده بودند.

 

 

نمایش بیشتر