اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

تکسچر سنگ عباس آباد

نکات مهم که پیش از خرید سنگ عباس آباد باید بدانید

سنگ عباس آباد یکی از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین سنگ های تراورتن در بازار ایران است. معدن این سنگ همچون سنگ حاجی آباد در شهرستان محلات استان مرکزی قرار دارد. از این سنگ در ابعاد مختلفی برای کاربردهای بسیاری در ساختمان استفاده می شود. این سنگ ویژگی های خاص خود را دارد که آن را از انواع دیگر تراورتن متمایز می کند. در این بخش همراه ما باشید تا با خصوصیات و قیمت سنگ عباس آباد درجه یک و نکات مهم پیش از خرید این سنگ آشنا شویم.

آشنایی با سنگ تراورتن

پیش از آن که به خواص سنگ عباس آباد یا کاربردهای آن بپردازیم، بد نیست که به طور کلی با انواع سنگ های تراورتن و ویژگی های کلی آن ها آشنا شویم.

سنگ های تراورتن را باید از انواع سنگ های رسوبی شیمیایی معرفی کنیم که ساختار آن ها به صورت لایه لایه بوده و از کربنات کلسیم تشکیل شده است. این سنگ ها معمولا در ارتفاعات کم از جمله اطراف چشمه ها، در طول نهرها و رودخانه ها، در طول گسل ها و دریاچه ها و حتی در اطراف زهکش ها تشکیل می شوند.

با توجه به فرآیند تشکیل این نوع از سنگ ها باید انتظار داشته باشیم که خلل و فرج بسیاری در تکسچر تراورتن عباس آباد دیده شود. در نتیجه سنگ های تراورتن به صورت کلی نسبت به انواع سنگ مرمریت بافت نرم تری دارند.

از خواص سنگ عباس آباد و انواع سنگ های تراورتن می توان به مقاومت آن ها در برابر تغییرات آب و هوایی اشاره کرد. رنگ های سنگ تراورتن نیز معمولا روشن بوده و اگر در حضور اکسیدهای منیزیم یا آهن قرار بگیرد به تیرگی متمایل می شوند.

یکی از دلایلی که باعث شده کاربردهای تراورتن عباس آباد و انواع دیگر تراورتن متنوع باشد، نقوش زیبایی است که در بافت این سنگ ها دیده می شود. از طرف دیگر تنوع رنگی سنگ های تراورتن نیز به کارایی بیشتر آن ها در دکوراسیون کمک کرده است.

آهن |استان مرکزی |انتظار

رایج ترین انواع سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن انواع مختلفی دارند که معمولا آن ها را با توجه به معدنی که سنگ را برای فروش آماده کرده باشد، دسته بندی می کنند. در ادامه معروف ترین سنگ های تراورتن را به همراه ویژگی های کلی آن ها معرفی می کنیم.

سنگ تراورتن عباس آباد را باید از معروف ترین تراورتن های موجود در بازار معرفی کنیم. از خصوصیات سنگ عباس آباد می توان به قابلیت ساب پذیری و تراکم بالای بافت آن اشاره کرد. این سنگ سورت های متنوع و رنگ روشنی دارد. در میان تکسچر تراورتن عباس آباد رگه ها یا ریز موج های ریز و درشتی دیده می شود که زیبایی این سنگ را دو چندان کرده اند.

سنگ تراورتن حاجی آباد

تراورتن حاجی آباد را با طیف رنگی روشن آن می شناسند که رنگ هایی از کرم روشن تا شکلاتی را در بر می گیرد. این سنگ نیز همچون سنگ تراورتن عباس آباد ساب پذیری و تراکم خوبی دارد.

سنگ تراورتن دره بخاری

این نوع سنگ تراورتن نیز ویژگی های کلی سنگ های تراورتن یعنی مقاومت بالا در برابر سایش و تراکم مناسب را دارد. تراورتن دره بخاری معمولا با رنگ های روشن به فروش می رسد.

سنگ تراورتن آتشکوه

تراورتن آتشکوه به داشتن رنگ های روشن و رگه های نرم و مواج خود معروف است. سایر ویژگی های کلی سنگ های تراورتن نیز در این نوع سنگ هم دیده می شود.

سنگ تراورتن طرق

تراورتن طرق بر خلاف رنگ های سنگ تراورتن عباس آباد کمی تیره تر و متمایل به کرم و بژ است. از دیگر ویژگی های این سنگ باید به تراکم پایین تر نسبت به سایر تراورتن ها و تخلل بالای آن نیز اشاره کنیم.

سنگ تراورتن تکاب

رنگ های تراورتن تکاب متنوع بوده و می توان از رنگ های روشن تا تیره را در این نوع از سنگ یافت. ویژگی های این نوع سنگ تراورتن بیشتر به سنگ حاجی آباد شباهت دارد. با این حال تفاوت این دو نوع سنگ در تخلل بیشتر تراورتن تکاب است.

سایر سنگ های تراورتن

به جز مواردی که در این بخش معرفی کردیم، انواع دیگری از سنگ های تراورتن را نیز می توان در بازار یافت. از جمله تراورتن کمشچچه، تراورتن همدان، تراورتن گردویی، تراورتن ابیانه و موارد دیگر که محبوبیت کمتری نسبت به سنگ عباس آباد و حاجی آباد دارند.

ساختار و تکسچر تراورتن عباس آباد

اگر نگاهی به ساختار سنگ عباس آباد بیندازید، متوجه بافت نیمه بلوری و سخت آن خواهید شد. تراکم این سنگ معمولا بالا بوده و تکسچر آن می تواند خلل و فرج کم یا زیادی داشته باشد. شکل تخلخل در سنگ های تراورتن می تواند از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر بوده و حتی گاهی به بیش از 10 سانتی متر برسد. البته معمولا این بافت متخلخل با رسوباتی از جنس کربنات کلسیم پر می شود.

از طرف دیگر ساختار این سنگ معمولا خالص و به رنگ روشن است؛ مگر این که ناخالصی هایی در سنگ، رنگ های متفاوتی همچون قهوه ای و نارنجی و قرمز را ایجاد کرده باشند. این رنگ ها اغلب در اثر ناخالصی هایی از جمله آهن، منیزیم یا مواد آلی دیگر پدید می آیند.

تکسچر تراورتن عباس آباد همچون بافتی که در اغلب سنگ های تراورتن دیده می شود از لامینه های فشرده به هم، نوارهای رنگی پشت هم با لایه های چتری، روزنه ای، نرده ای، لکه دار یا بافت لوله ای و متخلخل تشکیل شده است.

رنگ های سنگ تراورتن عباس آباد

تنوع رنگی در میان سنگ های تراورتن بالاست و به طور کلی می توان این نوع سنگ ها را در چند دسته از نظر رنگ بندی تقسیم بندی کرد:

سفید شکلاتی کرم قرمز لیمویی زرد سلور مشکی

از میان تنوع رنگی که به آن اشاره کردیم، رنگ های سنگ تراورتن عباس آباد معمولا با زمینه سفید، کرم یا بژ قابل خریداری هستند. تنوع رنگی سنگ عباس آباد با توجه به این که چه سورتی را بخرید، متفاوت خواهد بود؛ با این حال سورت های با کیفیت این سنگ اغلب روشن تر و مایل به سفید هستند.

معمولا این نوع سنگ را به دو روش بدون موج و موج دار برش می دهند که این موضوع روی قیمت سنگ عباس آباد هم تاثیر می گذارد.

شکل ظاهری و رنگ تراورتن

سنگ تراورتن با وزن مخصوص حدودا 2500 کیلوگرم بر متر مکعب، به صورت شالدار یا بدون شال با بافتی نواری شکل در رنگ های تراورتن سفید، شکلاتی، کرم روشن و تیره، زرد، قرمز، لیمویی در طبیعت یافت شده و در رنگ های قهوه ای و سیاه در صنعت سنگ سازی قابل تولید هستند.

تراورتن از حفره ها و تخلخل های بسیار زیادی تشکیل شده و به عنوان یک عایق نسبی در برابر اصوات و حرارت عمل می کند. استفاده از این سنگ به عنوان نمای خارجی ساختمان ها طرفداران بسیار زیادی داشته و از اصلی ترین دلایل آن، مقاومت و استحکام مناسب این سنگ در برابر اشعه خورشید، گرما، سرما، رطوبت و باران های اسیدی است.

با گذشت زمان و پیشرفت علوم و بکارگیری رزین به عنوان پر کننده سطوح سنگهای تراورتن و همچنین ایجاد ساب براق، این سنگ محبوبیت پیدا کرد و قیمت آن نیز افزایش یافت.

ویژگی های خوب و قابل توجه تراورتن سبب گردیده طراحان ساختمانی از این سنگ مقاوم به عنوان نمای خارجی ساختمان و همچنین دیوار پوش فضای داخلی بنا استفاده نمایند.

چندین بنای تاریخی و ساختمانی محبوب وجود دارد که در طول سالیان متمادی با این سنگ شگفت انگیز ساخته شده اند. یکی از این نمونه‌ها که ذهن شما را متحیر می‌کند، محبوب جهان در رم است که اکنون بعد از قرن ها هنوز پابرجاست. بسیاری از نمونه های معروف دیگر از ساختمان ها و سازه های ساخته شده از سنگ تراورتن وجود دارد که از نمونه های قابل توجه آن میتوان به قلعه بورگ هاوزن (Burghausen)، میدان سن پیترو واتیکان (Saint Peter’s Square) و مرکز گتی (Getty Center) در لس آنجلس اشاره نمود.

معروف ترین انواع سنگ تراورتن

1/ سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد یکی از انواع تراورتن روشن یا به اصطلاح تراورتن سفید در ایران است که در دسته ی پرکاربردترین سنگ های و تراورتن نیز قرار میگیرد. این سنگ در سورت های مختلف به بازار عرضه می شود که این سورت بندی با توجه به رنگ و طرح موج های آن است. از جمله ویژگی های بارز تراورتن عباس آباد میتوان به ساب پذیری بالا و چسبندگی خوب و مقاومت بالا اشاره کرد.

می توانید به روز ترین قیمت سنگ تراورتن عباس آباد را در سنگ وزین مشاهده کتید.

2/ سنگ تراورتن حاجی آباد

در دسته تراورتن های کرم و قهوه ای روشن طبقه بندی میشوند که عموما در نمای بیرونی ساختمان، نمای داخلی و محوطه سازی استفاده می شود. تراورتن حاجی آباد به نسبت سایر تراورتن ها از تخلخل کمتری برخوردار است و همین امر سبب شده است تا ساب پذیری و مقاومت بیشتری داشته باشد. استفاده از این سنگ به عنوان مکمل نمای آجری ساختمان، توصیه میگردد.

قیمت سنگ حاجی آباد با توجه به نوع رنگ و میزان موج های آن متفاوت است.

3/ تراورتن دره بخاری

به دلیل رنگ روشن و کیفیت بالا، از جمله تراورتن های گران قیمت طبقه بندی میشوند و نمایی بسیار شیک و لوکس ایجاد میکند. از کاربرد های دیگر این سنگ می توان به استفاده در نمای رومی، کلاسیک، دیوار های فضای خارجی و داخلی بنا (لابی و فضاهای در معرض دید) اشاره کرد. این سنگ در رنگ های کرم روشن و شکلاتی در بازار موجود هستند.

4/ تراورتن آبگرم

در رنگ نسکافه ای تا شکلاتی در بازار موجود است و ساب پذیری بالا و براقیت آن زیبایی آن را دوچندان کرده است. از این سنگ به عنوان سنگ نمای ساختمان و سنگ دیوار داخلی استفاده می شود. همچنین تولید انبوه و معادن سرشار، قیمت مناسب، یکنواختی و استقامت بالا آن را به یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین انواع سنگ تراورتن موجود در بازار تبدیل کرده است.

5/ سنگ تراورتن تکاب

سنگ تراورتن تکاب از جمله تراورتن های قیمت مناسب برای نما هستند. طرح کلی تراورتن تکاب غالبا به صورت گل پنبه های به قطر ۲ تا ۷ سانتی متر به شکل دایره میباشد. این سنگ در دسته تراورتن های کرم و قهوه ای طبقه بندی میشوند. استفاده از این سنگ به صورت مکمل در ترکیب با تراورتن روشن در نما و دیواره های راه پله، رایچ ترین کاربرد این سنگ میباشد.

6/ سنگ تراورتن آتش کوه

یکی از بهترین انواع سنگ تراورتن محسوب می شود. این سنگ یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در نمای ساختمان است. از ویژگی های مثبت سنگ آتشکوه می توان به ساب پذیری بالا و رنگ روشن آن اشاره کرد. هر چه رنگ این سنگ روشن تر و هاله های آن منظم و  کمتر باشد قیمت سنگ آتشکوه افزایش پیدا می کند.

کیفیت فراوری سنگ تراورتن

در کنار توجه به کیفیت ذاتی سنگ که از کدام معدن و با چه خصوصیات و ویژگی های فیزیکی باشد، نحوه فراوری تراورتن نیز در کیفیت نهایی این محصول تا حد زیادی در طول عمر و زیبایی آن تاثیر گذار است. از جمله مواردی که باید در فراوری این سنگ مورد توجه قرار گیرد در ذیل به صورت فهرست بیان میشود:

 1. کیفیت رزین و اپوکسی سطحی سنگ از لحاظ مواد و کیفیت اجرا
 2. کوره ای بودن یا نبودن سنگ (نحوه خشک شدن رزین سنگ: اگر به صورت کوره ای سنگ فراوری شود، پس از گذشت زمان شاهد تیره تر شدن سنگ خواهید بود و بالعکس در صورت خشک شدن با نور طبیعی آفتاب این اتفاق نخواهد افتاد و حتی رنگ آن نیز روشن تر خواهد شد.)
 3. گونیا بودن (لبه های سنگ باید زاویه ۹۰ درجه داشته باشند که مستلزم برش های دقیق دستگاه میباشد. در غیر این صورت اجرای کار تمیز و اصولی نخواهد شد)
 4. قد و قامت سنگ (بلند تر و یک تکه بودن سنگ ها ظاهر زیبایی در نما خلق میکند)
 5. لب پر نبودن لبه ها(معمولا در حین حمل و نقل لبه ها لب پر میشوند که اگر با صبر و حوصله بارگیری و تخلیه بار انجام شود، این اتفاق رخ نخواهد افتاد)

انواع فراوری سنگ تراورتن

سنگ ها به شکل های مختلفی برای کاربرد های گوناگونی فراوری می شوند. در ادامه به برخی از این فراوری ها که بر روی سنگ تراورتن نیز انجام میگردد، اشاره می کنیم:

 1. فراوری سابیده و صیقلی ( ساب زنی): در این نوع فراوری سطح سنگ بسیار براق و یکدست می شود. فراوری ساب زنی در سه مرحله‌ی پیش ساب، بتونه سنگ ( طی چهار مرحله) و ساب نهایی انجام میگردد که خروجی کار سنگی درخشان و یکدست خواهد بود.
 2. فراوری چرمی: در پرداخت چرمی تراورتن سطح سنگ زیر لقمه های به خصوصی قرار میگیرد که سبب ایجاد پستی و بلندی های مطلوب بر روی سطح سنگ می شود. در این نوع فراوری سطح سنگ براق نیست.
 3. فراوری آنتیک سنگ تراورتن: فراوری این سنگ به صورت به دو صورت انجام می گردد: ۱- به صورت مکانیکی ۲- با استفاده از اسید سولفوریک و آب

کاربرد انواع سنگ تراورتن عباس آباد و …

یکی از بهترین انواع این سنگ ها است. این سنگ از نظر وجود معدن و گستردگی در ایران نسبتا فراوان بوده و در رنگ ها و طرح های مختلف مشاهده می گردد. شایان ذکر است با توجه به نحوه راستای برش، تراورتن در دو نوع کلی موجدار و بدون موج موجود است.

معدن سنگ تراورتن عباس آباد – سینه کار هاشمی فرد

به طور کلی تراورتن در دو دسته و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. در مصنوعات سنگی مانند انواع – – – و … . به عنوان مصالح ساختمان نیز این سنگ در پله ها با ضخامت 3 سانتی متر، در نماهای ساختمانی با ضخامت ۱.۶ تا ۱.۸ سانتی متر و در برخی موارد با ضخامت ۲ سانتی متر بکار برده می شوند.

همچنین از برخی سنگ های تراورتن میتوان در طرح های در قسمت دیوار داخلی ساختمان استفاده کرد.

کاربردهای سنگ تراورتن در ساختمان

 • سنگ تراورتن به عنوان نمای خارجی ساختمان
 • سنگ تراورتن به عنوان سنگ دیوار های داخلی
 • سنگ تراورتن به عنوان
 • سنگ تراورتن در قالب یا – دکوراتیو در کاربری های فراوان
 • به عنوان
 • نمای خارجی ساختمان ها به صورت یکدست و ترکیبی با مصالح یا سنگهای دیگر
 • پوشش دیوار فضای خارجی (حیاط – پارکینگ ها) و محوطه سازی
 • پوشش دیوار های داخلی فضاهای مشاع ساختمان (راهرو – راه پله – لابی)
 • پوشش دیوار داخلی مجتمع های تجاری
 • درپوش (قطعه سنگ قرار گرفته بر روی دیوار یا لبه های نما)
 • پوشش کف در فضای داخلی و خارجی (به ندرت)
 • ابزار سنگی در نما بویژه

مزایای سنگ تراورتن چیست؟

 • از اصلی ترین و قابل توجه ترین مزایای خرید سنگ تراورتن،زیبایی، دوام، طول عمر بالای این سنگ است.
 • این سنگ به دلیل وجود خلل و فرج، به طور طبیعی مانند یک عایق عمل کرده و انتخابی مناسب به منظور حفظ نسبی دمای داخل بنا است.
 • تخلخل و حفره های فراوان در بافت این سنگ، سبب سبک تر شدن وزن کلی بنا و همچنین چسبندگی بالای آن به ملات میشود.
 • در برابر اشعه خورشید، باران های اسیدی، سرما و گرما مقاوم است.
 • ظاهر شفاف ، طبیعی، در طرح های متنوع و بسیار زیبایی دارد و نمای شیک و لوکسی به ساختمان می دهد.
 • بهترین گزینه برای نمای ترکیبی با آجر میباشد.
 • معادن داخلی و در دسترس سبب شده تا با قیمت مناسب برای داخل عرضه شود.

معایب سنگ تراورتن چیست؟

 • قیمت نسبتا بالا در رنگ های روشن و یکنواخت از معایب سنگ تراورتن به شمار می رود.
 • لب پر شدن سنگ هنگام بارگیری
 • بازی رنگ و طرح بالا در اکثر سورت ها
 • خرد شدن و شکستن در دمای انجماد و یخ زدگی

قیمت سنگ تراورتن

با توجه به اینکه این نوع سنگ تولید ایران است و از معادن موجود در استان های مختلف کشور تهیه و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد، قیمت خرید سنگ تراورتن نسبتا پایین و مقرون به صرفه است.

عوامل تعیین کننده قیمت سنگ تراورتن

قیمت سنگ تحت تاثیر عواملی مانند وجود موج در سنگ، رنگ سنگ، کیفیت و آنالیز سنگ، درجه کیفی سنگ، میزان تخلخل سنگ، قطر و ابعاد سنگ، نوع فرآوری سنگ و برش آن است . توجه  داشته باشید به طور کلی:

هر چقدر رنگ تراورتن، روشن تر و شفاف تر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود. تراورتن های سفید و رگه دار از ارزشمندترین و گران قیمت ترین انواع موجود در بازار هستند و سنگ عباس آباد به همین دلیل ازمحبوب ترین معادن سنگ است.

بازه ی قیمت فروش هر متر مربع سنگ تراورتن در سایت سنگ وزین از ۱۳۵ هزار تومان شروع و تا حدود ۳ میلیون ۸۰۰ هزار تومان بسته به نوع سنگ و اندازه سنگ است ( آخرین بروز رسانی خرداد ۱۴۰۱ ) می باشد. در سایت سنگ وزین میتوانید به روز ترین قیمت تراورتن سفید را مشاهده نمایید.

نکات مهم در خرید سنگ تراورتن

بهتر است قبل از خرید سنگ تراورتن موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • توجه به کیفیت اپوکسی و کوره ای نبودن سنگ
 • توجه به کیفیت برش و لب پر نبودن سنگ ها
 • توجه به همگونی پلاک ها در هنگام بارگیری یا تخلیه
 • طی کردن قیمت تمام شده ی سنگ در محل تخلیه
نمایش بیشتر