اخبار همه جانبهکسب و کار ایرانی

ریشه درخت گردو چگونه است؟

بهترین فصل کاشت گردو در پاییز است چون ریشه گیاهان به هوای خنک نیاز دارند. همچنین در فصل پاییز و زمستان بارندگی زیاد است و نیاز آبی گیاهان که در اوایل کاشت بسیار زیاد است، برطرف می‌شود.

نحوه کاشت نهال گردو به این شکل است که یک شب قبل از کاشت نهال، باید آن ها را در آب قرار داده تا به اندازه کافی عملیات آبگیری توسط ریشه ها صورت پذیرد.
به ریشه ها خوب نگاه کنید. اگر قسمتی از آن صدمه دیده، آن را با قیچی جدا و هرس کنید. توجه داشته اشید که ریشه ها هنگام تهیه سالم و سلامت باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه هرس کردن، مقاله را مطالعه کنید

فاصله کاشت نهال را ۶×۶ در نظر بگیرید و عمق چاله ها رو ۶۰ سانت و عرض چاله ها رو ۶۰ سانت بزنید.

نکته بسیار مهم در کاشت نهال گردو این است که ریشه های نهال نباید در معرض نور و هوا بگیرند، اگر زمان بیشتری برای عملیات چاله نیاز دارید، حتما حواستان به این نکته درباره ریشه ها باشد. برای جلوگیری از قرارگیری ریشه با نور و هوا، دور آنها را با کیسه پلاستیکی سیاه پوشانده یا بصور موقت در درون خاک یا ماسه قرار دهید.

ته چاله یک بیل کود پهن کهنه با خاک قاطی کنید و نهال را وسط چاله گذاشته و چاله را پر از خاک کنید و یک سطل آب برای هر نهال بریزید. در این مرحله کود شیمیایی و … نزنید. دقیقا اوایل فصل بهار، از سر نهال ۲۰ سانت با قیچی بزنید و سپس با چسب باغبانی بپوشانید. به این فکر نباشید که نهال کوچک می شود بلکه به فکر رشد خوب اندام های رویشی نهال باشید.

از اوایل فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت ماه هر دوازده روز یک بار و از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور ماه هر هفته یک بار آبیاری کنید. دقت کنید هر نهالی که کاشته می شود، سال اول و دوم به خوبی آن را آبیاری کنید.

اگر فضایی که در آن  کاشت نهال  را آغاز کرده اید در معرض بادهای  فراوان و سنگین است، در کنار نهال خود، چوب یا چوب هایی را در زمین فرو برده و آن را به نهال خود ببندید. این عمل باعث می شود که بادهای شدید، به نهال آسیب نرسانند، گاهی ممکن است تا چند سال این چوب ها، به نهال ها بسته بمانند.

کاشت گردو در گلدان

روش کاشت نهال گردو در گلدان به این صورت است که در قدم اول باید گردوهای سالم را به مدت 48 ساعت داخل آب نگه داری کرد. پس از این مدت یک شکاف بالای گردوها ایجاد کنید.

حال نوبت به انتقال گردوها به داخل ظرف می رسد. قبل از آن باید ظرفی را با سنگ ریزه ها پر کنید و گردوهای مرطوب را روی سنگریزه ها بریزید و روی آن‌ها یک دستمال مرطوب قراردهید تا رطوبت به تمام گردوها برسد. برای اطمینان از این مورد می توانید با آبپاش روی گردوها مقداری آب اسپری کنید.

برای خرید نهال باکیفیت و تضمینی می توانید از طریق ارتباط با کارشناسان نهالستان ارغوان اقدام نمایید.

زمان کاشت گردو در گلدان

ظرف آماده شده را به مدت 1 ماه تا 45 روز کنار بگذارید تا گردوها جوانه بزنند. پس از این که گردوها جوانه زدند آن ها را به درون خاک منتقل کنید و شاهد به بار نشستن گردوها باشید. این روش کاشت نهال گردو در گلدان بود که خیلی از همراهان نهالستان درخواست آموزش آن را داشتند.

کاشت گردو؛ بهترین زمان کاشت نهال گردوچه موقع میباشد؟

فصل پاییز زمان کاشت نهال گردو است. اگر بخواهیم به طور دقیق بهترین زمان کاشت نهال گردو را بیان کنیم، از اواخر فصل پاییز تا اوایل فصل بهار است. در این زمان شرایط خاک و آب و هوا شرایط خوبی را برای کاشت نهال گردو دارد. با توجه به حساسیت نهال ها به سرما در فصل زمستان اقدام به کاشت نهال گردو نکنید.

اقدامات بعد از کاشت نهال گردو

حال که با نحوه کاشت درخت گردو آشنا شدید باید بدانید که بعد از کاشت نهال، اگر این کارها را انجام ندهید، نهال‌های خود را از دست می‌دهید.

? کار اول: پس از کاشت نهال گردو چند ضربه محکم به زمین بزنید تا خاک در محل سفت شود یا با جفت پاهایتان چاله نهال را سفت کنید.

? کار دوم: بعد از سفت کردن، درخت کاشته شده را حداقل ۳۰ لیتر آب بدهید. پس از یکی، دو ساعت از کاشت درخت، دوباره آن را آبیاری کنید. واقعا نمی توان میزانی را برای آبیاری همه نهال ها و در همه اقلیم ها بیان کرد اما باید آن را مرتب و با توجه به آب و هوای منطقه و نیاز گونه درخت آبیاری کنید.

? کار سوم: حتما در موقع کاشت نهال های اسفندماه، سرزنی نهال را فراموش نکنید. اگر نهال ها را سرزنی نکنید، احتمال خشگیدگی بالاست چون سرزنی نهال باعث تحریک ریشه شده و نهال را مجبور به رشد می کند.

اگر تا بحال سرزنی انجام نداده اید، برای نهال های میوه از پیوند به بالا ۸۰ سانت سرزنی بصورت مورب بزنید و بعد چسب باغبانی به محل زخم بزنید.

آبیاری نهال گردو یکی از کارهای مهم در زمان نگهداری و مراقبت از درخت گردو است. برای آشنایی بیشتر با قیمت نهال بادام به سایت ما مراجعه نمایید.

شرایط کاشت درخت گردو

5 نکته مهم در شرایط کاشت درخت گردو وجود دارد که بدون توجه به آن‌ها کاشت و پرورش نهال گردو ممکن نیست.

 1. ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع بالاتر از سطح دریا به معنای سردتر بودن منطقه جغرافیایی است. اگر در این مناطق قصد کاشت نهال گردو را دارید، باید ارقام مقاوم را انتخاب کنید. خرید نهال گردو چندلر برای این مناطق مناسب است.
اگر در  ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰ متر قصد کاشت درخت گردو را دارید، نهال گردو فرنور گزینه مناسبی است. گردوی مناسب ارتفاع 2000 متر فرنور است.

نکته مهم دیگر در خرید نهال گردو دقت به دیرگل یا زود گل بودن نهال است. نهال های دیر گل برای مناطق سرد مناسب‌تر هستند.

برخی از نهال‌های گردو مانند نهال گردو ژنوتیپ ارغوان در سال اول شروع به محصول دهی می‌کنند. برخی دیگر مانند نهال گردو چندلر، نهال گردو فرنور، نهال گردو پدرو و… نیز در سال اول و دوم شروع به محصول‌دهی می‌کنند.
میزان برداشت گردو آن‌ها در سال حدودا ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم گردوی خشک است.

درخت گردو در اکثر خاک‌ها به دلیل مقاوم بودن قابلیت رشد را دارد. خاک های شنی و یا لومی، گزینه بسیار مناسبی برای کاشت درخت گردو هستند.

 1. مقاومت در برابر آفات و بیماری ها

طرز کاشت گردو؛ خاک مناسب برای کاشت نهال گردو چیست؟

اولین نکته ای که درمورد بهترین مکان برای کاشت گردو باید به آن دقت نمود، زمین و خاک آن است. زمینی که قرار است در آن نهال گردو کاشته شود باید دارای خاک حاصلخیر و غنی باشد.
اگر فضای زمین باغچه مانند است، باید دقت کنید که زمین عاری از هرگونه گچ، سیمان و بقایای ساختمان باشد. سپس کاری که باید انجام شود، غنی کردن زمین و خاک مکان مربوطه است.

برای غنی کردن خاک مناسب برای کاشت نهال گردو باید مقداری خاک زراعی مرغوب از زمین زراعی یا مکانی مشابه تهیه کرد و سپس آن را با کود حیوانی پوسیده به همراه ماسه به مقداری که حداقل یک متر و نیم از ارتفاع باغچه را در بر بگیرد، مخلوط کرد.

باید توجه داشت اگر مقدار ماسه بیشتر از یک متر و نیم باشد، بهتر است. زیرا ریشه درختان، بیشتر از یک مترو نیم در اعماق زمین فرو می روند که یکی از نکات بهترین مکان برای کاشت گردو نیز دقت به همین موضوع است.

تفاوت خاک زراعی مرغوب با نامرغوب

خاک زراعی خوب دارای رنگ تیره بوده و از قهوه ای و قرمز به سمت تیره و سیاهی نزدیک است. حتما دقت کنید که خاک تهیه شده مرغوب باشد و از سطح زمین (حداکثر 30 سانتی متر) جمع آوری شود.

جمع آوری مقاله از سایت grimonut.com

تفاوت خاک زراعی خوب و نامرغوب در جنس و رنگ آن هاست.

لازم است بدانید که خاک زراعی نامرغوب رنگی کمرنگ و متمایل به زردی و خاکستری دارد و در حالت خشک، چسبنده بوده و از هم جدا نمی شود، اما خاک زراعی مرغوب علاوه بر خصوصیات رنگی تیره که در بالا ذکر شد، به این شکل است که اگر در مشت فشرده شود، ذرات آن بهم می چسبد و با یک ضربه کوچک نیز از هم جدا شده و پودر می شود.

عمق چاله برای کاشت نهال گردو

در کاشت نهال درختانی که ریشه طویل و درازی دارند مثل گلابی و نهال گردو پیوندی، نیاز است که عمق و عرض چاله آن ها بیشتر باشد که مقدار و حدود آن 0.5 متر و عمق 75 سانتی متر است.

نکته: توجه داشته باشید این مقدار برای خاک بدون سنگلاخ مناسب است. در غیر این صورت برای رعایت اصول و شیوه صحیح کاشت نهال گردو، عمق آن را باید بیشتر و حدود 2 متر افزایش دهید.

در باغ ها بهتر است که چاله نهال گردو عمیق تر باشد، زیرا نم و رطوبتی که در فصل بهار در چاله ها بوجود می آید، باعث تکثیر موجوداتی ریز می شود که بسیار برای خاک و نهال مفید است.

قیم گذاری نهال گردو

قیم گذاری نهال تازه کاشته شده یکی از کارهای مهم بعد از کاشت نهال گردو است.
در سال اول که نهال تازه است و ریشه های مویی و کوچک آن شروع به رشد می کنند با باد و تکان هایی که به نهال وارد می‌شود، ریشه های آن از بین می روند که باید با قیم گذاری مانع ار این مشکل شویم.
قیم گذاری نهال گردو علاوه بر حفظ ریشه های نهال، باعث می شود تا نهال مستقیم و با پایه صاف رشد کند و کج نشود. در قیم گذاری به این دو نکته دقت کنید:

 1. در قیم گذاری نهال گردو دقت کنید از نخی برای اتصال استفاده کنید که نرم باشد تا به نهال آسیبی نرساند.
  2. چوبی که انتخاب می کنید باید کاملا سالم و عاری از هرگونه بیماری باشد، چرا که بیماری ها از قیم به راحتی به نهال انتقال پیدا می کنند.

چگونه گردو بکاریم؛ نکات مهم زیر را از دست ندهید.

 • محل قرار گیری پیوند بسیار مهم است. بعد از کندن خاک برای کاشت نهال گردو و آماده سازی شرایط مناسب کاشت، محل پیوند باید حدود 15 سانتی متر از سطح خاک بالاتر باشد تا ریشه ها به طور مرتب در خاک قرار گیرند و درهم تنیده نشوند.
 • معمولاً مقداری خاک به شکل کله قند در انتهای چاله نهال ریخته شده و ریشه های نهال را به طور مرتب روی آن قرار میدهند. ریشه ها با خاک زهکشی پوشانده شده و می توانید ناحیه اطراف نهال ها را در یک کاسه شکل دهید تا آب به خوبی حل گشته و در نهایت جذب ریشه شود.
 • نهال را عمود بر سطح زمین قرار دهید و بررسی کنید که از دو طرف نیز یکسان و تراز باشد.
 • قبل از آب دادن، معمولاً خاک اطراف گیاهچه با یک ضربه پا فشرده گشته و فوراً آب گیری انجام می شود. از آن پس باید نهال ها آبیاری شوند تا گیاه ریشه های جدیدی تولید کند و بیشترین میزان رطوبت خاک را داشته باشد.

نکات مهم در کاشت نهال گردو

ارتفاع چاله ها بهتر هست ۸۰ سانت و قطر ۷۰ سانت باشد.

 • از ریختن کودهای حیوانی نپوسیده به شدت خودداری کنید. (برای تقویت رشد بیشتر اندام های رویشی از اواخر فروردین ماه کودهای شیمیایی اطلاع خواهیم داد تا استفاده بکنید)
 • دقت شود محل پیوندها حتما ۵-۱۰ سانت بالاتر از سطح خاک باشد.
 • موقع کاشت نهال گردو بایستی به شاخه اصلی (رنگ محافظ تنه) با قلم مویی رنگ آمیزی بکنید. این رنگ را میتونید از محصولات کشاورزی تهیه کنید.
 • برای زمین‌هایی که طریقه آبیاری درخت گردو بصورت غرقابی است و قطره ای نیست، حتما برای هر نهال تشتک درست بکنید تا موقع آبیاری نهال گردو، آب با تنه نهال برخورد نکند و باعث آفت و پوسیدگی طوقه نشود.
 • آبیاری نهال گردو بلافاصله پس از کاشت باید انجام شود.
 • فواصل استاندارد برای کاشت نهال های مجموعه ارغوان نهال به ترتیب زیر است:
  کاشت گردو پیوندی: ۶×۶ متر
  کاشت گردو ژنوتیپ: ۷×۷
  کاشت انگور: ۳×۲.۵
  کاشت بادام: ۴×۴ یا ۵×۴
  کاشت گیلاس، آلبالو و زردآلو: ۴×۴ یا ۵×۴
  کاشت سیب، گلابی و به: ۴×۳
  کاشت هلو و شلیل: ۳×۳

چالکود درخت گردو

زمانی که درخت در حالت استراحت و خواب زمستانه است (یعنی از اواسط پاییز تا اواخر زمستان) چالکود درخت گردو را می توان انجام داد.
چالکود را باید در قسمت سایه انداز درخت و با عمق چاله ۵۰ سانت ایجاد کرد که در ویدیو به طور دقیق، محل ایجاد چالکود نشان داده شده است.
مناسب ترین کود برای چالکود (محتویات چالکود) کود پوسیده گاوی و کود گوگرد بنتونیت دار است.

پرالیناژ ؛ رمز پویایی نهال

برای موفقیت در کاشت نهال گردو ابتدا ریشه آن ها را قبل از کاشت، به مواد چسبنده و ضد عفونی کننده آغشته می کنند. به این فرایند پرالیناژ گفته می شود. یک بشکه 100 لیتری تهیه کنید و درون آن آب بریزید.

سپس 6 کیلوگرم پهن الک شده و 9 کیلوگرم رس الک شده به همراه 31 گرم سم قارچ کش مثل بنومیل را با آن مخلوط نمایید. قبل از کاشت نهال خود، ریشه ها را به آین ماده آغشته کرده و سپس فرایند کاشت را ادامه دهید.

باغداری از شیوه های سنتی خارج شده است و برای فعالیت در این حوزه بایستی حرفه ای و با آگاهی اقدام و به نتایج عالی دست یافت.

سناریو دیگر برای افرادی است که باغی را در سالیان گذشته احداث نموده اند و هم اکنون برای آگاهی بیشتر نیاز به منبعی دقیق با اطلاعات صحیح دارند، کتاب سیر تا پیاز درخت گردو میتواند بهترین راهنمای شما باشد.

شما نیاز دارید با همه ی اطلاعات درباره درخت گردو که در ادامه توضیحات مربوط به سرفصل ها داده خواهد شد آشنا شوید، فرقی نمی کند که شما یک باغدار هستید و یا اینکه قصد احداث باغ گردو را دارید و یا حتی چند درخت در حیاط دارید شما با مطالعه این اثر به موضوعات استاندارد و تجربیات دست پیدا خواهید کرد که در زمان های مختلف برای مدیریت درختان گردو تصمیم بگیرید از کاشت و آبیاری تا هرس و مبارزه با آفات و بیماری ها و صد ها نکته دیگر که در این مجموعه آموزشی به آن پرداخته شده است

این مجموعه نتایج تحقیقات 5 ساله این مجموعه و بازخوردهای بینظیر شما عزیزان بوده است و با اعتماد شما توانسته ایم  گستره ی تحقیقاتمان را روز به روز گسترش دهیم و هم اکنون با تلاش شبانه روزی پاسخگوی شما و در کنار شما باشیم

امید است بتوانیم بزودی به بازدید از مناطق باغی در شهر شما نیز بیاییم و با دیدار شما باغداران عزیز به علم خود بیفزاییم. ما تاکنون به بیش از 70 منطقه از سراسر ایران سر زده ایم و به باغداران عزیز به صورت رایگان مشاوره داده ایم هر چند با تکیه بر انتقال تجارب شما ما توانسته ایم به بررسی علمی پدیده های باغداری بپردازیم.

کسانی که قصد تاسیس باغ گردو در مناطق کوهستانی و نیمه کوهستانی را دارند

این مقاله برای  شما تدارک دیده شده است  به پاسخ تمامی سوالات خود دست پیدا خواهید کرد

تمامی محتوای این سایت به صورت انحصاری و نتایج تحقیقات مجموعه تحقیقاتی تولیدی و بازرگانی طوفان گستر نگین خاورمیانه (گردوی بوانات می باشد.

مرجعی دقیق علمی کاربردی باغداری و کشاورزی ایران با تحقیقات گسترده در بیش از ۷۰ نقطه ایران گزارشی از نقاط مختلف ایران را در این بستر منتشر میکند توجه داشته باشید که این مجموعه تولید کننده نهال گردوی نخبه از نواحی کوهستانی و نیمه کوهستانی می باشد

نهال های تولید شده را اگر بخواهیم  با نمونه های نهال های پیوندی و تغییر ژن داده شده مقایسه کنیم

نهال های این مجموعه از نمونه نخبه بومی و تصحیح شده از بذر می باشند و عمری بین 100 تا 150 سال دارند در حالی به چنین نهالی دست یافته ایم که با بررسی اجمالی در سطح کشور پی خواهید برد که بیش از 90 درصد از نهال های پیوندی درخت گردو بعد از سال 7-8 دچار ایراد و مشکل از زیر قسمت پیوندی شده و درخت شروع به ضعیف شدن و سپس در سال دهم کاملا خشک خواهد شد

نهال های تغییر ژن داده شده نیز که در سال های ابتدایی حدودا 2 تا 3 سال شروع به تولید محصول میکنند با توجه به این که درخت گردو به طور طبیعی ابتدا تنومند میشود سپس به بار مینشیند در نوع نهال های زود بازده به دلیل طی شدن سریع این مرحله درخت گردو ضعیف شده و معمولا در بیش از 50 درصد مواقع طول عمری کمتر از 10 سال خواهند داشت

اما حلقه گمشده کاهش تولید گردو در سال های گذشته به صورت متوالی چیست ؟

با توجه به میانگین تولید گردو 10 تن در هکتار در سطح جهان چرا باغات ایران میانگین 2 تن در هر هکتار برداشت میکنند آیا ارقام ایرانی که در 50 سال گذشته به شوروی صادر میشده است درگیر نهال های خارجی بی کیفیت شده است ؟

ایا باغداران جدید به طمع زودبازده بودن نهال ها از نمونه های بی کیفیت و نا مرغوب استفاده میکنند ؟

راه چاره چیست ؟

ایا با توجه به حاصل خیری زمین ایران این میانگین برداشت نشات گرفته از عدم سواد و بی توجهی به انتخاب صحیح نهال نیست ؟

بیش از هزار هکتار از درختان گردو در 3 سال گذشته در ایران از بین رفته است یا دچار بیماری های غیر قابل برگشت شده اند .

تمامی اسناد و مدارک از چنین اوضاع ناراحت کننده ای توسط گروه ما جمع آوری شده و هر روزه بیش از پیش سعی در مشاوره و گره گشایی در مسایل باغداری در سطح کشور می نماییم در این میان باغات متعددی درگیر بیماری های نظیر اب سیاه و کرم خراط و… میباشند که همه اینها بخش کوچکی از مسایل باغداری ایرانی است.

در سال گذشته ما 3000 تماس موفق مشاوره ای از سراسر ایران داشته ایم توانسته ایم مفاد مهم باغداری منحصرا درخت گردو را به شما دوستان عزیز و زحمت کش و هوشمند در میان بگذاریم و گوشه ای از مشکلات شما را حل و فصل نماییم.

همینک در این قسمت برخی مفاهیم را بررسی می کنیم.
در یونان قدیم و در مصر باستان در معبد ژوپیتر برای کسانی که تازه ازدواج می کردند، برگ و شاخه های گردو را زیر پایشان می انداختند وبر این باور بودند که عروس و داماد از قید جادو و طلسم رها شده و خوشبخت زندگی خواهند کرد.برابر بررسی های دیرین شناسی گیاهی و گرده شناسی در روی کره ی زمین، گونه های مختلف گردو از زمان های بسیار قدیم به ویژه از دوران سوم زمین شناسی وجود داشته است.
و از دوران چهارم زمین شناسی به بعد آثار درخت گردو از جمله گرده ی آن در کشورهای اروپای شرقی به دست آمده است .
منشاء درخت گردو را اسیای غربی و نواحی هیمالیا می دانند . در ایران نیز گردو در جنگلهای شمال از استارا تا گلی داغ در جلگه و ساحل تا ارتفاع۲۲۰۰ متر از سطح دریا انتشار دارد و به طور پراکنده یا کم و بیش انبوه در جنگلها از جمله جنگلهای غرب و در راه سنندج به مریوان به طور خودرو دیده می شوند ولی وحشی بودن آن در ایران مشکوک است.

 

نمایش بیشتر